YILDIRIM AKBULUT İÇİN ÖNCE TBMM’DE TÖREN DÜZENLENDİ CENAZE NAMAZI A.HAMDİ AKSEKİ CAMİİNDE KILINDI

Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut için Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yıldırım Bey’in en büyük özelliği tevazu idi, mütevazi idi. Bu tevazuundan hiçbir an sapmadı ve düşüncelerini, bütün tecrübelerini bizlerle İstişare Konseyi’nde de paylaşmak üzere kendisinden gerçekten çok çok istifade ettik” dedi.

Eski Başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut, uzun yıllardır kalp tedavisi görüyordu. En son 28 Şubat’ta Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’nde tedavi altına alınan Akbulut, durumu ciddileşince 10 Nisan’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yoğun bakıma alındı. Tedavisi burada devam eden Akbulut, 14 Nisan Çarşamba günü saat 14.00 sıralarında hayatını kaybetti. Eski Başbakan Akbulut için Türkiye Büyük Millet Meclisinde devlet töreni düzenlendi. Daha sonra cenaze namazı kılınmak üzere Ahmet Hamdi Akseki Camii’ne getirilen Akbulut’un cenazesi, defnedilmek üzere Devlet Mezarlığı’na götürüldü.

Cenaze namazı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rabbim taksiratını hasenata tebdil eylesin, cennetiyle müşerref kılsın. Yıldırım Bey devletin birçok kademelerinde değişik görevler aldı. En son Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi’nde beraber çalıştık. Tabii Yıldırım Bey’in en büyük özelliği tevazu idi, mütevazi idi. Bu tevazuundan hiçbir an sapmadı ve düşüncelerini, bütün tecrübelerini bizlerle İstişare Konseyi’nde de paylaşmak üzere kendisinden gerçekten çok çok istifade ettik” ifadelerini kullandı.

Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eski Başbakan, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın yanı sıra birçok siyasi isim katıldı.

Yıldırım Akbulut için Meclis'te cenaze töreni düzenlendi

Dün vefat eden eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut son yolculuğuna uğurlandı. Akbulut için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda siyasi katıldı.

* TBMM Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli Süleyman Soylu Mustafa Şentop Kemal Kılıçdaroğlu 86 yaşında hayatını kaybeden eski Başbakan ve Meclis Başkanı Akbulut için ilk tören Meclis`te yapıldı.

Törene Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanlar, eski ve yeni milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile Akbulut`un ailesi katıldı.

Yıldırım Akbulut, Meclis`teki törenin ardından Ahmet Hamdi Akseki Camii`nden son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze töreninde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akbulut`un, uzun devlet ve siyaset hayatında, birçok önemli ve en üst düzeyde görevler ifa ettiğini, ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu söyleyerek kendisine Allah`tan rahmet diledi.

Yıldırım Bey`in en büyük özelliği tevazu idi

"Yıldırım Bey`in en büyük özelliği tevazu idi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yıldırım Akbulut Beyefendi`yi ebedi aleme, ahirete uğurlamak üzere cenaze namazını kılmış bulunuyoruz. Rabb`im taksiratını hasenata tebdil eylesin, cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. Yıldırım Bey`in malum devletin bir çok kademelerinde değişik görevleri oldu. En son Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi`nde beraber çalıştık. Yıldırım Bey`in gerçekten en önemli, en büyük özelliği tevazu idi, mütevazıydı ve bu tevazudan hiçbir an sapmadı. Düşüncelerini, bütün tecrübelerini bizlerle İstişare Konseyi`nde de paylaştı, kendisinden gerçekten çok çok istifade ettik. Rabb`im yar, yardımcısı olsun. Ailesine sabırlar diliyorum, tüm milletimize bu noktada sabırlar temenni ediyorum."

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törene katılanlar, Akbulut için Fatiha okudu. Erdoğan, tören sonunda Akbulut`un ailesine başsağlığı diledi.

Yıldırım Akbulut`un naaşı, defnedilmek üzere Devlet Mezarlığı`na götürüldü.

Törene Akbulut`un ailesi ve yakınları da katıldı.

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Törene AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Efkan Ala, Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da katıldı.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...