YEREL YEMEK YEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

YEREL YEMEK YEMEK NEDEN ÖNEMLİ?


Yerel olarak yetiştirilen yiyecekler sadece şık bir trendden daha fazlasıdır. Yerel olarak yemek yemenin, popüler olmadan çok önce iyi bir fikir haline getirdiği ve sürdürülebilir bir geleceğin temellerinden biri olarak sürdürmeye devam etmesinin sayısız nedeni vardır. Yerel gıdaların faydaları çoktur, ancak üç ana alanda bulunurlar.

- Sağlık, ekonomi ve çevre.

- Sağlıklı Aileler

- Taze gıda

Missouri Üniversitesi'nden Profesör Emeritus John Ikerd'in açıkladığı gibi, alandan doğrudan yemek yemenin besinsel faydaları vardır. Market koridorlarını dolduran ürünlerin çoğu, çoğu zaman diğer ülkelerde binlerce mil uzağa yetiştirildi.

Vitamin ve minerallerin kalitesi ve miktarı, meyvelerin ve sebzelerin çiftlikten tabağa gitmesi gerektiği süreyi kısaltır.

 Lezzet de yol boyunca kaybolur ve modern tarımsal ıslah, raf ömrünü ve ürün görünümünü tat ve beslenmeden daha fazla iyileştirmeye odaklanmıştır. Öte yandan, yerel yetiştiriciler genellikle ürünün satılmadan önce 24 saat veya daha az bir süre içinde toplandığı çiftçi pazarlarında satıyorlar ve olağanüstü lezzetleriyle bilinen 'yadigarı' çeşitlerini kullanma olasılıkları daha yüksek.

Daha Az Kimyasal

Yerel çiftçilerin de organik yetiştirme yöntemlerini kullanma olasılığı daha yüksektir. Çünkü müşterilerinin tamamen doğal bir yaklaşıma değer verdiğini biliyorlar. Konsantre gübreler uygulamak yerine verimli topraklar inşa etmeye güvenirler ve zararlı böcekleri zararlıları kontrol altında tutmaya teşvik ederler.

Küçük çiftliklerden alınan yerel yiyecekler, daha az kimyasal maddeye ihtiyaç duyar, çünkü şimdiye kadar seyahat etmek zorunda değildir. Ürünlere püskürtülen kimyasalların çoğu, tarladan bakkal rafına kadar uzun yolculukta çürümesini önlemek amacıyla hasat sonrasıdır.

Yemeğinizin Nereden Geldiğini bilmek   Yerel olarak satan çiftçiler genellikle halkın ziyaret etmeye ve ne yaptıklarını görmeye davet edildiği küçük ölçekli bir operasyon yürütür - çoğu yiyici, yedikleri yiyeceklere verilen kimyasal tedavileri görmek için ipotek edilir ve bu yerel çiftçilerin tanıtmak istediği görüntü değildir.

Bu çiftlikler tipik olarak şirketler tarafından değil aileler tarafından işletilmektedir ve tarım uygulamalarındaki şeffaflık, ürettikleri sağlıklı gıda etrafında bir topluluk duygusu geliştirmenin yanı sıra başarılarının da anahtarıdır. “Kendiniz seçin”, “cadılar bayramı”, “saman gezintileri”, “yemek pişirme dersleri” ve diğer etkinlikler genellikle insanların yiyeceklerinin nereden geldiğiyle daha fazla ilgilenmelerini sağlamak için sunulur.

Güçlü Ekonomi

 Çiftçileri desteklemek

Paranızı değerlerinizin arkasına koymanın bir yolu olarak, bakkal bütçenizin bir kısmını yerel olarak yetiştirilen ürünlere harcamak tatmin edicidir. Bunu yaparken, yerel çiftçilerin bu süreçte kendi ailelerini desteklerken Dünya'nın iyi komutanları olmalarını da mümkün kılarsınız.

Tarım dünyasında kâr marjları çok zayıftır, bu nedenle çoğu çiftçi yerel gıda sisteminde kalmak yerine ölçeklendirmeye ve küresel gıda üretim ve dağıtım sistemine katılmaya çalışır. Yerel, organik olarak yetiştirilen yiyecekler genellikle tam olarak bu nedenle daha pahalıdır - bu çiftçiler geleneksel ürünlerin fiyatlarına uymaları halinde finansal olarak hayatta kalamazlar.

Yerel Ekonomiyi Desteklemek

Dünyanın büyük tarımsal holdinglerinin dağıtım ağlarından gelen gıdaları satın almak, yerel ekonomiden para alır  ve onu büyük ölçüde kurumsal seçkinlerin elinde tutan küresel ekonomiye sokar. Yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri satın alarak, dolarlarınız benzer değerleri paylaşan bir iş ağında topluluk içinde dolaşmaya devam edecektir. Bu çok iyidir.

 Çiftçilere tohum sağlayan şirketlerden başlayarakken, çiftçiler kendi ürünlerini  restoranlara ve doğal marketlere - ve son tüketiciye kadar yani size sunar. - Yerel gıda sistemi büyümek ve gelişmek için toplum desteğine bağımlı ekonomik bir ağdır.

Çevresel Bütünlük

Daha Az Gıda nakliyat masrafı

Bir çiftlik, üretiminin satın alındığı ve tüketildiği yere ne kadar yakın olursa, onu taşımak için daha az yakıt kullanılır ve Dünya atmosferine giren karbon emisyonu miktarını azaltır. Bu nedenle, birçok kişi, organik olarak üretilen yiyeceklerden ziyade, geleneksel olarak yetiştirilen yerel yiyecekleri uzaklardan tercih eder, bu da taşınmaya neden olan çevreye, üretmekten daha fazla zarar verdiğine inanır.

'Yerel' tanımı açıkça özneldir, ancak 100 mil yarıçapı tipik standarttır.

Daha az atık

Küresel dağıtım sistemindeki bağlamda üretilen gıdaların ayrışmalara karşı direnç göstermesi ve lezzetten ziyade raf ömrü için yetiştirilmesinin daha muhtemel olması gibi, aynı zamanda çok fazla ambalaj içinde gelmesi daha olasıdır. Yiyecekleri uzun mesafelerde taşımak için tipik olarak selofan sargılar, strafor kaplar ve her türlü plastik ambalajlar gereklidir ve bunlar genellikle çöp sahalarına çıkar.

Yerel bir çiftlikten yiyecek satın alırken, sadece kendi yeniden kullanılabilir alışveriş çantanıza yapıştırmanız ve hiçbir ambalaj malzemesi olmadan eve dönmeniz mümkündür. Yerel çiftçiler de çilek sepetleri ve sebze kasaları gibi şeyleri geri dönüştürme alışkanlığı içindedir ve bunları onlara geri gönderirseniz mutlu olurlar.

Tarımsal Kirliliğin Azaltılması

Tüm yerel çiftçiler mahsullerini yetiştirmek için doğal, organik bir yaklaşım kullanmıyorlar, ancak giderek yaygınlaşıyor ve insanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar için sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı oluyor. Organik çiftçiler karbonu sekestere eden, toprağın dışına çıkmasına ve küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olan sağlıklı üst toprak inşa etmeye odaklanıyor.

Geleneksel tarım sistemlerinde kullanılan kimyasal gübreler, su yolları üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, bu da alg çiçeklenmesine neden olur ve eons üzerinde gelişen ve çok çeşitli su organizmaları popülasyonunun gelişmesine izin veren hassas dengeli su kimyasını değiştirir. Su yollarına pestisit kaçması da ciddi bir çevresel tehdittir ve sprey tarafından öldürülen faydalı böcekler, doğal kontroller ve dengeler sistemi tahrip olduğundan, kullanımlarına daha fazla güvenmektedir.

Daha Büyük Bir Şeylerin Bir Parçası

İnsanların yerel olarak yetiştirilen ürünleri satın almayı seçmelerinin nedenlerinden biri, iyi hissettirmesidir. Mevsimdekileri yemek ve yaşadığın bölgenin eşsiz manzarasından geldiğini bilmek için somut olmayan bir kalite var. Yediğimiz yiyecekleri üreten doğal sistemlerin yanı sıra tarlalardan tabağınıza getiren güvenilir bireyler topluluğuyla bir bağlantı hissi yaratır.

 

İhsan Soytemiz Uzman Biyolog – Gıda Mikrobiyoloğu

Türkiye Biyologlar Derneği Genel Başkanı

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Yürütme Kurulu Üyesi

Sağlıklı Gıda Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Google+ WhatsApp