ORTAKÖY MÜSTESNA BİR ORGANİZASYONA DAHA İMZA ATTI

ORTAKÖY MÜSTESNA BİR ORGANİZASYONA DAHA İMZA ATTI

* Geleneksel olarak her sene düzenlenen DUA günü bu senede yine tek kelime ile muhteşem geçti. Kızılcahamam'ın ve Ankara'nın en son köylerinden biri olan ORTAKÖYlüler Şeyh Semerkandi Hazretlerinin Teyzesinin oğlu'nun türbesinin bulunduğu Işıkdağı paralelindeki EMEKLİ dağlarının eteklerinde toplanan binlerce kadın, kız, kızan, ahalı ve çeşitli katmanlardan binlerce vatandaş hayırlı bir günde bulunmanın mutluluğunu yaşadılar.

      Muhtar Şefik Bostan, Ankara Ortaköy Dernek Başkanı Av Murat ÇAVUŞ ve İstanbul'daki Ortaköylüler Dernek Başkanı  Tuncay Bostan'ın organizasyonuna köylülerde katkı sağlayınca imrenilecek özellik ve güzelliklerle dolu bir enstantane gerçekleşti.

     Ortaköylülerin DUA GÜNÜ'ne İstanbul'dan ortalama 300 Ortaköylü katılırken, Ankara'dan, Kazan, Kızılcahamam ve Çankırı civarından yüzlerce davetli iştirak etti.

    (Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonundan Ali Sancar ile Ahmet Güngör'ün organize ettiği, Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Alaattin Süer ve BAŞKON Onursal Başkanı ve Ankara Meclisi Derneği Başkanı -Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol'un da katıldığı organizasyon ile ilgili FOTOĞRAFLARI: MEHMET BAKİ  çekti. )

    MEHMET AKYOL'UN YORUM VE DEĞERLENDİRMELERİNİ SAĞDAKİ KÖŞESİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. 

* ADINA TESPİT EDEMEDİĞİM BİR ORTAKÖYLÜDEN GELEN BİR DEĞERLENDİRME VE TASHİH DESTEĞİ : 

   Mehmet bey ilginiz ve alakanıza bir Ortaköy'lü olarak teşekkür ederim. Yazınıza katkı sağlamak amacıyla bir kaç şey yazabilirim paylaşırsanız sevinirim.

Ortaköy Ankara yaklaşık 135 140 km arası EMEKLİ DEDE geleneği asırlardır aralıksız yapılır ilk defa ne zaman yapıldığını bilen yok. Savaş yıllarında erkeklerin savaşta olması nedeniyle köydeki kadınlar tarafından yapıldığı bile söylenir kişilere bağlı değildir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah daha nice asırlar boyu bu gelenek sürdürülür., birlik ve beraberliği pekiştiren bu gelenek.

Birde Emekli DEDE tepesindeki mezardaki kitabede ki yazıda yanlış bilgiler var. Kesikbaş hikayesi gibi düzeltilmesi daha güzel olacak ileriki yıllarda ki EMEKLİ DEDE yağmur duası geleneğimizde Sizin gibi değerli insanları tekrar aramızda görmekten mutluluk duyacağız tekrar Teşekkürler. Saygılarımla iyi günler..

 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...