MİLLİ EMLAK NE YAPAR, DEVLETE VE MİLLETE NASIL BİR HİZMET AKIŞI SAĞLAR ?..

MİLLİ EMLAK NE YAPAR, DEVLETE VE MİLLETE NASIL BİR HİZMET AKIŞI SAĞLAR ?..

· Ben bilmiyordum, öğrenmeye çalıştık, ancak ne kadar gayret göstersek de tam anlamı ile hedefi yakaladığımızı söyleyemeyiz. Aslında Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nü tanıma gayretinde olurken aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da çok amaçlı faaliyet gösteren bir teşkilat olduğunu -bu vesile ile- bir nebze olsun farkına vardım.

   *  Milli Emlak Genel Müdürlüğü öyle işini bilen bir idarecinin eline düşmüş ki bu şartlarda başarı grafiğinin zirve yapmaması mümkün değil. Belki bana öyle geldi kim bilir… Rahmetli edebiyat hocam Burhanettin Okumuşoğlu,  “ Sen öylesine hırçın, öylesine azim ve iradeli, öylesine kararlı bir adamsın ki seni kandırmak hiç zor olmaz ” demişti. Ancak Milli Emlak konusunda böyle bir yargıya kapılmış olamam söz konusu olamaz, olsam olsam ikna olurum ki öyle de oldu. 

·      Gerçekten kandırılmaya ( aldatılmaya ) müsait olmasam bile çok çabuk ikna olan, kendi ile olduğu kadar çevresi ile de barışık yaşayabilen, yeni dostluklar edinmekten büyük mutluluk duyan  bir karakter yapısına sahip olduğum doğrudur. Öyle veya böyle,   sayın Genel Müdür Tufan Büyükuzun beni kısa bir süre zarfında ikna etti, gözümde hem kendi yüceldi, hem de Milli Emlak Teşkilatını yüceltti.

    ( Bu arada Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı sayın Ahmet Akça ile tanışma imkanımız oldu. Aynı şekilde konusunun üstadı, mevzuatı çok iyi bilen, namı bakanlık nezdinde bile iyilikler ve başarılarla anılan Milli Emlak Genel Müdürlüğü Daire Başkanı sayın Suat Şimşek'le de tanışma fırsatını bulduk.  )   

·      Bizim gibi devletini, milletini seven ve bu manada her türlü fedakarlığı yapan ve bundan sonra da yapma gayretini sürdüren bir kişi için 50-60 dakikalık yaşanan mümtaz bir ortam; naif söylemler, hoşgörü ortamı çok ama çok önemlidir. Hele bu ortamın vücut bulmasının baş aktörü, büyük hedefleri olan, genç yaşta olmasına rağmen geniş ufuklara kulaç atmayı kendisine şiar edinen bir genç adam, sayın Tufan Büyükuzun olursa…   

                       MİLLİ EMLAK İŞLEMLERİ KOLAYLAŞTIRILIYOR

      Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun’la vatandaşların işlerini kolaylaştırmak maksadı ile bazı tespit ve çalışmalar yaptık. Bu çalışma ve araştırmalarımız çerçevesinde biz vatandaşların sorunlarını aktardık genel müdür pratik bir zeka çabukluğu ile çözüm yollarını ortaya koydu.

    Birkaç örnekle konuyu biraz açmak istiyorum:

      Bir vatandaş köyüne ev yapmak istiyor, devlet arazilerinden beğendiği yer için gerekli başvurusunu yapıyor, ama formaliteler o kadar çok ki, arazinin satışı için aylar ayları kovalıyor bazı zamanlarda seneler bile geride kalıyor. (1)

      İşlemlerin uzamasının temel nedeni bazı ilçelerde  mekan ve personel sorunu… İllerde ise keyfiyet var… Mesela 6 veya 7 kurum ile yazışmalar bitmiş her hangi bir sıkıntı yok.. Satış için il müdürlüğünde her türlü formaliteler tamam ve iş imzaya kalmış. Fakat yetkili daire başkanı  ihalenin yapılabilmesi için imza atmayı geciktiriyor. Kendisine göre haklı gerekçesi var… Mesela diyor ki “Ben dosyaları haftada bir imzalarım.” Nedenini de şöyle açıklıyor; “ Bu satışın yapılabilmesi        ( yani ihalenin yapılabilmesi için )  ilçede en az 10-15 dosya birikmesi lazım ki toplu ihale yapabilsin. Gerekçesi de şu:  Toplu ilana çıkacak ki devlet fazla masraf yapmasın, yani ilan parası az tuttsun. (2)

    PEKİ YA MİLLETİN DURUMU NE OLACAK ?...  Peki millet ne kadar bekleyecek?... Dosya beklenilen sayıyı bulmadı, 2 ay, 4 ay, 6 ay (vs) kış geldi vatandaş evini ne zaman yapacak !... (3)

ÇOK ÖNEMLİ bir husus daha… Ankara merkez köylerde arazilerin rayiç bedelleri metre karesi 15-25  lira, Ankara’nın en son köyünde rayiç bedel 44-50  lira civarı.. Arazilerin ihalesi son rayiç bedele göre yapılıyor. Diyelim ki bir köyde iki kafadar ihaleye giriyor artırdıkça artırıyorlar, bu artış ve son rakam rayiç bedel olarak belirleniyor. (4)

     UZATMAYALIM sayın genel müdür verdiği talimatlarla tüm olumsuzlukları vatandaşın lehine tekabül edecek şekilde bertaraf ediyor.

GENEL MÜDÜR SAYESİNDE MİLLİ EMLAK ZİRVEYE KOŞUYOR

     Genel Müdür Tufan Büyükuzun benden bazı olumsuzlukları dinlemekten bıkmış olmalı ki ‘yeterse yeter ‘ diyecek noktaya gelmişçesine yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmaya başlıyor.

    O anlatırken benim bazı karşı çıkışlarım olsa da Tufan Bey hemen geçiştirip sabırsızlığıma nokta koyup anlatmaya başlıyor:

1-   Mülkiyet Sorunu:  Çok önemli bir sorundu bu. 2 / B arazilerindeki ihtilaflar çözüme kavuşturuluyor.

Bu sayede 769 bin hak sahibine 543 bin taşınmaz satış yapılmış.

2-   Tarım arazilerinin hak sahiplerine satışının yapılmasını öğrenince çok mutlu oldum. (Bu konuda edindiğim bilgi beni çok mutlu etti.)

3-   Tarım ve Hayvancılık Sektörünün Desteklenmesi konusunda bilgi edinince inanılmaz mutlu oldum. Hazineye ait arazilerin tarımsal amaçlı kullanıcılarına cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralama, kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirenlere ( şartların oluşması halinde ) doğrudan satışın gerçekleşmesi fevkalade bir şey. Benim için bu çok önemli. Çiftçilerimizin tarımsal üretim destekleri gibi sözleşmeye bağlı rakamlardan yararlanması ve sözleşmesiz kullanımdan kaynaklanan ihtilafların giderilmesi son derece önem ihtiva ediyor.   

4-   Tarımsal Kiralamalar;

5-   Hayvancılık sektörünün desteklenmesi ;

6-   Tarım Sektörünün desteklenmesi;

Bu bağlamda Lavanta, Gül, adaçayı, kekik, çörekotu başta olmak üzere Tıbbi Aromatik ve süs bitkisi üretimi, Ceviz, badem, antep fıstığı, özel orman fidanlığı gibi üretim ve verimliliğin arttırılması konularında çalışmaların yapılması  doğrusu beni çok şaşırttı.

7-   Çevre ve Kentsel Dönüşümün desteklenmesi tek kelime ile muhteşem. ( Bu konuda da oldukça duyarlı olduğumu ifade etmek isterim.)

8-   Kentsel Dönüşüm, Turizm ve Kıyı Yatırımları konusundaki çalışmalar;

9-   Hazine Taşınmazları üzerinde yatırım yapılmasının teşviki;

10-                  Sanayi / Yatırımlarının desteklenmesi;

11-                  Kamu Yatırımlarının desteklenmesi, Sağlık Yatırımlarının desteklenmesi;

12-                  Eğitim Yatırımları;

13-                  Yerel Yönetimlere büyük destek,

14-                  Vergi borcuna mahsuben satın alma işlemleri;

15-                  Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırma;

16-                  Arsa ve Arazilerinin açık artırma ihalesiyle satışı;

   Ve daha yapılanların, yapılacak olanların sayısı o kadar çok ki anlatılamaz. Yazı dizimize burada son verirken ülkemizin gözbebeği konumunda olan Milli Emlak faaliyetleri ile ilgili gelişmeleri sunmaya devam edeceğiz.

                              MEHMET AKYOL 

 

MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRÜ  KİMDİR ?...

 

Tufan BÜYÜKUZUN, 1975 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu.
 
Stajyer Milli Emlak Kontrolörü olarak göreve başladığı Maliye Bakanlığında;
 
1997 - 2000 yılları arasında Stajyer Milli Emlak Kontrolörlüğü,
 
2000 - 2004 yılları arasında Milli Emlak Kontrolörlüğü,
 
2004 - 2008 yılları arasında vekaleten Daire Başkanlığı,
 
2008-2012 yılları arasında Daire Başkanlığı,
 
2012-2014 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı,
 
2014-2016 yılları arasında Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı,
 
görevlerinde bulundu.
 
2016 yılında Milli Emlak Genel Müdürü olarak atandı.
 
Evli ve 2 çocuk babasıdır.​

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...