MARKETTE YAPTIĞINIZ 33 EN KÖTÜ HATA

MARKETTE YAPTIĞINIZ 33 EN KÖTÜ HATA


Bir sonraki yemek koşunuzda doğru hareketleri yaptığınızı ve yanlış hareketlerden kaçındığınızı bir kez daha kontrol edin.

Bir salgının ortasında bakkal alışverişi hem gerekli hem de risklidir. Yemek yemelisiniz, ancak COVID-19 salgını sırasında halka açık, kalabalık bir iç mekanda geçirdiğiniz zamanı en aza indirmek istiyorsunuz. Neye dokunduğunuza ve nerede yürüdüğünüze ve mağazada ne kadar zaman geçirdiğinize karşı dikkatli olmaktan, bu zamanlarda yemek alışverişi yaparken dikkatli olmanız gereken birçok hata var. Hem sağlığınız hem de diğer müşterilerin sağlığı için, marketteyken bu hatalardan kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

1. Maske takmamak

Maske takmamak (ve doğru bir şekilde), bakkal gibi kapalı bir yerde, özellikle de COVID-19 vakaları ülkenin çeşitli bölgelerinde havaya uçmaya devam ettiğinde, bu günlerde herkesin yapabileceği en büyük hatalardan biridir.

Ama ben herkesten iki metreden uzak duruyorum, kendinizi eğitebilirsiniz. Ancak son araştırmalar, koronavirüsün iki metreden çok daha fazla seyahat edebileceğini gösteriyor - daha spesifik olarak bir odanın ve ötesinin uzunluğu. Havada potansiyel olarak üç saat boyunca yaşayabilir. Bu nedenle, markete girmeden önce maske takma alışkanlığınız yoksa, şimdi onu her ziyarette takarak alıştırma yapma zamanı.

2 Yazar kasanın yanında takılmak

Sağlık uzmanlarına ve market çalışanlarına göre, yazarkasa büyük olasılıkla süpermarketteki en tehlikeli yerdir. Bu, tüm seyahatiniz boyunca başka biriyle (muhtemelen kasiyer ve diğer müşterilerle) en kapsamlı etkileşimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz yerdir. Riverside, California Üniversitesi'nden bir epidemiyolog olan Brandon Brown da CNN'ye "her müşterinin geçtiği ve ayakta durduğu ... bir süre boyunca market tezgâhın aşağısında ilerlediği yer" yer alıyor. Mağazanın bu bölümünde geçirdiğiniz her dakika için COVID-19'a maruz kalma potansiyelinizi artırıyor.

3- Kupon yığınlarını kullanma

Sıkı bir bütçeniz yoksa veya yiyecekleri karşılayamazsanız, bir pandeminin ortası, kedi maması üzerindeki 49 cent kupon için cüzdanınızı veya çantanızı kazmanın en akıllı zamanı değildir. Tutumluluk genellikle iyi bir şey olsa da, kasiyerin size tüm indirimlerinizi vermek için bunları taramak için beş dakikadan fazla harcama yapmasını gerektiren bir kupon yığını ile yuvarlanırsanız, size birkaçından daha fazla mal olabilir. TL. Yine, yazarkasa ne kadar az zaman harcarsanız, kupon kullanmadan o kadar iyi olur ve mağazadaki en büyük zaman harcanan seylerden  birisidir. (Tabii ki, eğer ihtiyacınız varsa, bu farklı bir hikaye…)

4- Koridordaki tek yönlü okları yok sayma

Marketlerin müşterilerin sosyal mesafeli olmasını sağlamanın daha basit ve etkili yollarından biri, koridorlarını tek yönlü değiştirerek, bir kişinin diğeri tarafından sıkılması veya birbirlerinin alanına girmesi gereken durumlardan kaçınmaya yardımcı olmaktır. Tabii ki, sadece kurallara uyduğunuzda çalışır.

KIDZ'deki bulaşıcı hastalıklar çocuk doktoru Chad Sanborn, "Bu işaretleri görmezden gelmek, koridorda yanınıza gelen kişiye çok yakın geçme şansınızı artıracak ve iki yönlü trafikle iki metre ayrı kalmak neredeyse imkansız  "İşaretler aynı zamanda koridordaki önünüzdeki kişiye çok yaklaşmamanın bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. Herkes tek yönlü işaretleri görmezden gelirse, teorik olarak, zaten farklı yönlerde sürüklenen ağızdan çıkam  iki damlacık bulutunuz olabilir. Küçük koridor, ki bu bir problem. 

5 Market Arabası tutamağını silmeyi unutma

Birçok market sanitasyon uygulamalarını hızlandırmış olsa da, aslında bir market çalışanının kapmak üzere olduğunuz alışveriş sepetini dezenfekte ettiğini görmedikçe, sizden önce kaç kişinin ona dokunduğunu ve potansiyel virüs izlerini geride bıraktığını herkes tahmin ediyor. Kolanya yada dezenfektanlı bir medille silmek gerekir.

6 Alışveriş Market arabası yerine alışveriş sepeti almak

Alışveriş sepetinizin sapını temizlediğinizden emin olsanız da, sepetlerden tamamen kaçınmak isteyebilirsiniz. Evet, bu tutamaçları dezenfekte edebilirsiniz, ancak "İnsanların dokunabileceği tüm yüzeyleri silmek neredeyse imkansız," diyor Invigor Medical danışmanı M.B.A "Sepetler istiflenir ve sonra kullanılır. Sepetler iyice temizlenmiş olsa bile, çıkarıldıklarında kirlenmiş olabilirler. Alışveriş market arabalarının aksine, alışveriş sepetinizi kişisel eşyalardan ve kıyafetlerden uzak tutmak zordur."

Önünüzde dolaşabileceğiniz market tutucusu ile her zaman tutmaya devam etmeniz gerekenden daha iyi olabilir.

7 Ürüne dokunmak

Tabii ki meyve salatası için mükemmel bir kavun bulmak istiyorsunuz, ancak herkesin sağlığı uğruna, bu pandemi günlerinde ürün dokunmanızı minimumda tutmalısınız. Bu alanda mağazada en çok kullanılan bazı öğeler var, düzinelerce müşteri geçip çeşitli meyve ve sebzeleri geri getirmeden önce sıkıyor. Bu insanların her birinin, her eşyayı almadan önce ellerini dezenfekte etme olasılıkları çok düşüktür. Bakteriler geride bırakılabilir ve bir üründen diğerine aktarılabilir.

8 Telefonunuza dokunma

Salgından önce bile, akıllı telefonlar potansiyel olarak tehlikeli bakterilerin bir fotseptiği idi. Sadece ellerimizi yıkasak da yapmasak da telefonlarımıza sürekli olarak dokunuyoruz ve çoğu cihazlarını düzenli olarak dezenfekte etmeyi unutuyor, bu da Bond Üniversitesi'ndeki araştırmacıların "koronavirüs için truva atları" olarak adlandırdığı şeyleri yapıyor. Bir tarifi kontrol etmek veya partnerinize başka ne almanız gerektiğini sormak için telefonunuzu çıkarmanız gerekiyorsa, alışveriş gezinizden sonra dezenfekte ettiğinizden emin olun.

9 Telefonunuzla mesaj gönderme ve sörf yapma

Yaydığı bakteriler nedeniyle kötü bir fikir alışverişinde telefonunuza dokunmakla kalmaz, aynı zamanda dikkat dağıtıcı da olabilir. Tıpkı araba sürerken mesaj atmak, gözlerinizi yoldan çekip başka bir araba ile yanlışlıkla çarpışma veya başka bir olaya neden olma potansiyelini arttırdığı gibi, markette bulunduğunuz zaman  gözlerinizi telefonunuzda tutmanız, diğerlerinden sosyal mesafeyi unutabilme potansiyelinizi yaratır. Alışveriş yapın, tek yönlü koridor oklarını gözden kaçırmayın veya siz ve diğerleri için sağlık risklerine neden olan başka bir hata yapmayın.

10 En sevdiğiniz müzik ile alışveriş yapma

COVID-19 salgınında market alışverişi, yaptığınız şeye tam olarak dikkat etmenizi gerektirir ve bu, başkalarının etrafınızda ne söylediğini duyabilmenizi ve birisinin arkadan yaklaştığında algılayabildiğini içerir. Kulaklığınızı taktığınızda ve müziğinizi dinlediğinizde  bunu yönetmek zor olabilir.

"COVID-19 tehdidi ve sosyal mesafeye duyulan ihtiyaçla, aşırı gürültülü müzik de dahil olmak üzere tüm dikkat dağıtıcı şeylerin kendinizin ve diğer alışverişçilerin güvenliği için sınırlandırılması tavsiye edilir,"   (Tabii ki, bu sağlık nedeniyle herhangi bir tür işitme veya dinleme cihazı kullanması gereken kişiler için geçerli değildir.)

11 Sağlık politikası yayınlanmamış bir mağazaya giriş

Bazen bir kitabı kapağından okuyabilirsiniz. Cephede sağlık politikalarını açıklayan açık bir tabela bulunmayan bir mağaza ("sosyal mesafe ve maskeler gerekli" gibi), Ülke veya şehir tarafından talep edilmesine rağmen bu kuralları güçlü bir şekilde uygulamayan bir mağaza olabilir. Mağazanın önünde net COVID-19 politikalarını izlediğine ve uyduğuna dair herhangi bir belirti görmüyorsanız, geri dönüp farklı bir yere gitmek isteyebilirsiniz.

12 Havalandırmanın kötü olduğu bir yerde alışveriş

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün kapalı alanların havada yüzebileceği ve bir kişiden diğerine aktarılabileceği konusunda uyardı. Bu, mağazaların iyi havalandırma sistemlerine sahip olmasını ve ideal olarak kapıları ve / veya pencereleri bol miktarda hava sirkülasyonu için açık tutmayı çok daha önemli hale getirir. Eğer mağazanın havasını  bunaltıcı hissediyorsanız  veya iyi bir hava akışına sahip değilse, başka bir yerde alışveriş yapamayı düşünün.

13 Nakit ile ödeme

Nakit para bir sürü bakteri taşır. Future Microbiology'de yayınlanan bir 2014 araştırması, dünyanın dört bir yanından çeşitli para birimlerini test etti ve incelenen faturaların yüzde 80 ila 100'ünde herhangi bir yerinde  bulaşıklık buldu. Ayrıca, kasiyer ile fiziksel etkileşimlerinizi artırmayı, paraüstünü geri almayı da içerir. Bunu temizlemenin ne kadar zor olduğunu da ekleyin (değişiklik olarak geri aldığınız her faturayı sterilize edecek misiniz?) Tabiki  kredi kartı kullanmak çok daha mantıklı.

14 Kredi kartı cihazına dokunma

Kredi kartı makinesinin dokunmatik yüzeyi belki de markette en çok dokunan yer, bu yüzden mümkün olduğunca az dokunmalısınız. İdeal olarak, kredi kartınız izin veriyorsa   dokunmatik ödeme kullanın. Bu mümkün değilse, bakteri dolu cihazla olan temasınızı en aza indirdiğinizden emin olun. İmzalamanız gerekiyorsa, kalemi bir peçete veya bir tür antibakteriyel bariyerle tutmayı düşünün.

15 Market listenizi unutma

COVID döneminde bakkal alışverişi hızlı ve amaçlı bir şekilde yapılmalıdır - içeride geçirdiğiniz zamanı en aza indirerek içeri girmeli, ihtiyacınız olanı almalı ve dışarı çıkmalısınız. Bu, neye ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde listelemek anlamına gelir (ve ideal olarak, mağazada her öğeyi nereden alacağınızı belirlemek, böylece hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz). Bu, ihtiyacınız olan tüm öğelerin bir listesi ile donatılmış olarak gelmek anlamına gelir, böylece koridorlarda ilerlerken hatırlamak veya anlamak için uğraşmazsınız.

16 Alışveriş gezilerini aile eğlencesi olarak kullanma

Büyük bir mağazada,  AVM de alışveriş yapmak, yerel, daha küçük bir markete gitmekten daha tehlikeli olmasa da, çeşitli riskler doğurur. Ball State Üniversitesi sağlık profesörü olan Jagdish Khubchandani,  Ne yazık ki, büyük mağazalar sosyalleşmek ve aile harcamaları için bir yer haline geliyor - bunun bir kısmı tüm Stres ve izolasyon: Bu tür yerlerin aşırı kalabalıklaşması, özellikle de insanlar sosyal mesafeleri göz ardı ettikleri ve maske taktıklarında derin bir endişe duyuyorlar. "

İhtiyaçlarınız için bir nokta yerine, takılmak ve eğlenmek için daha az nedeniniz olan yerel marketinize bağlı kalmanızı önerilir.

17 Çocukları yanınızda getirme

Aslında, en iyi fikir çocukları yanınıza almamaktır. En iyi davranan çocuklar bile yapmamaları gereken şeylere dokunabilir veya diğer alışveriş yapanlara olması gerekenden daha yakınlaşabilir ve sizi ve ailenizi riske atabilir. Çocuklarınızın alışveriş gezinizde size katılmasını önlemenin bir yolu varsa, bu seçenekten yararlanmak idealdir.

18 Kasada sosyal mesafeyi unutmak

Mağazadaki diğer tüm insanlara her zaman iki metre mesafeyi korumalısınız. Ancak, birçok müşteri, koridorda aşağı doğru uzanmaya başladıkça ve öne yaklaşmak için sabırsızlandıkça kasada bu kaymaya izin verebilir. Aniden, alışverişçiler arasındaki mesafe küçülmeye başlar ve kendinizi kasanın yakınındaki bir kalabalığın ortasında bile bulabilirsiniz. Bu, kendinizi bir alışverişçi olarak bulabileceğiniz en tehlikeli durumlardan biridir, sizi enfekte olabilecek ve nefes almaları veya konuşmalarıyla üretilen damlacıkların size ulaşabileceği kadar yakın olan başkalarının yanına koyar.

19 Kalabalık bir ödeme koridoru olan bir yerde kalmak

Bir mağazaya girerken, ödeme alanına bir göz atmalı ve koridorların yakınında sıkışmış bir sürü alışverişçi olmadığından emin olmalısınız. Alışveriş yaptığınız mağaza, alışveriş yapanlara yer işaretleri, işaretler veya çalışanlar ile ne kadar uzak durduklarını açıkça söylemiyorsa, sosyal mesafe için en iyi çabalarınız kolayca zarar görebilir. Ödeme sırasında bir kalabalık görürseniz, farklı bir mağazaya gitmeyi veya daha az meşgul bir zamanda geri dönmeyi düşünebilirsiniz.

20 Yoğun saatlerde gidiş

Yoğun bir zamanda oradaysanız mağazanın herhangi bir bölümü tehlikeli olabilir. Birçok market maksimum kapasite politikası uygulasa da, bunlardan bazıları olması gerektiği gibi uygulanmaz. Ve yoğun saatlerde alışverişe giderseniz, kendinizi diğer alışveriş yapanlardan yeterince uzak tutmak için mücadele ederken veya mağazada yılan gibi bir çizgiye girerek sizi kapalı yerde olması gerekenden daha uzun tutabilirsiniz.

21 Arka arkaya birkaç mağazada alışveriş

Bir mağazaya her adım attığınızda kendinizi yeni risklere maruz bırakıyorsunuz. Bir zamanlar bir mağazada sevdiğiniz sütü ve bir başka yerde en sevdiğiniz peyniri elde etmek için alışveriş gezileri sırasında ekstra duraklara takılmakta sorun yaşamasanız da, bu tür çok duraklı yolculuk büyüyen risklere neden olabilir. Bunun yerine, bir yere odaklanın ve olabildiğince hızlı bir şekilde içeri ve dışarı çıkın.

22 Aynı anda çok fazla satın alma

Yaptığınız alışveriş gezilerinin sayısını en aza indirmek önemli olsa da, bu, bir aylık satın alma işlemlerini bir geziye eklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Alışveriş sepetinizi aşırı yükleyerek ve mağazada çok fazla zaman geçirerek, diğer alışveriş yapan kişilerden güvenli bir mesafede kalmaya daha az odaklanma olasılığınızı artırabilirsiniz. "Yiyeceklerinizi iyi yönetmek, COVID 19'a kazara maruz kalmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir," diyor Beslenme için En İyi sağlık ve sağlık yazarı Dr. Rashmi Byakodi, .

23 El dezenfektanınızı evde bırakmak

Birçok mağaza girişte ve yazarkasalarda el dezenfektanı istasyonlarına sahip olsa da (muhtemelen bunlara sahip olmayan mağazalardan kaçınmalısınız), mağaza sorumlusunun yeniden doldurmayı hatırlayıp hatırlamadığı konusunda sağlığınızı kumar oynamamalısınız.  Başkalarının sizden önce dokunmuş olabileceği bir yüzeye dokunmanız durumunda kendi mini şişe %70 lik Alkol ihtiva eden  kolonya veya antibakteriyel dezenfektanınızı yanınızda  getirin.

24 Yüzüne dokunmak

Koronavirüs ilk yakalandığından beri, sağlık uzmanları yüzünüze dokunmaya karşı uyarıda bulundu. Northwestern Memorial Hastanesi'nde doktor ve Northwestern Feinberg Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olan Benjamin Singer, Mart ayında Vox'a verdiği demeçte ve bu virüslerin yaşadığı damlacıkların muhtemelen yüzeylerde olduğunu söyledi. dokunma — telefonlarımızda, tabletlerimizde, uzaktan kumandalarımızda. Bunlara ve sonra yüzümüze dokunuyoruz, ve bu da enfeksiyonun yolu. ”

Bu, yüzlerce kişinin geçtiği ve bakterileri toplamanın ve fark etmemenin kolay olduğu bir bakkal gibi halka açık, kapalı bir yerde iki kat tehlikelidir. Burnunuz kaşınıyorsa, kolunuzu parmaklarınız yerine kaşıma yapmak için kullanın.

25 Telefonunuzu yüzünüzde tutma

DSÖ verileri, koronavirüse benzer bakterilerin telefon gibi yüzeylerde 96 saate kadar yaşayabildiğini bulmuştur. Telefonunuza gün boyunca düzinelerce kez dokunduğunuzu düşündüğünüzde bu yeterince tehlikelidir. Ancak, arama yaparken telefonu gerçekten yüzünüze tutarsanız, virüsün gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza yayılmasını çok daha kolay hale getirir. Market alışveriş gezisi sırasında telefonda bu şekilde konuşmak da, sepetinizde gezinmek için elinizi bırakmak ve sosyal mesafeyi ihlal etmeye neden olabilecek dikkat dağıtıcı şeylere neden olur. Mağazadan çıkıncaya kadar telefonunuzdan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

26 Ödemeden sonra sterilize etmeyi unutmak

Ödeme sırasında pos  veya pos tuşlarına  ne kadar dokunsanızda , yazarkasadan ayrıldıktan sonra hızlı bir dezenfeksiyon yapmanız gerekir. Biraz dezenfektanı ellerinize fışkırtın ve kredi kartınızı cüzdanınıza geri takmadan önce temizlemek için bir mendil kullanın ve başka bir şeye dokunmadan önce olası mikropları öldürdüğünüzden emin olun.

27 Yeniden kullanılabilir torbaları mağazaya getirme

Evet, daha çevre dostudurlar, ancak birkaç çalışmaya göre kanvas bez çantalar veya yeniden kullanılabilir çantalar da tehlikeli bakterilerin taşıyıcıları olabilir. Yiyecekleri almak için kullandığınız tote çantasını düzenli olarak yıkayarak bunu hafifletebilirsiniz, ancak pandeminin en kötüsünden ayrılana kadar tek kullanımlık torbaları kullanmak (tartışmalı olsa da) daha kolay olabilir. Yale Tıp Fakültesi'nde bulaşıcı hastalık profesörü Joseph Vinetz'in MPR News'e verdiği demeçte: "Sanırım yılda milyarlarca plastik torba kullanmanın çevremiz için kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Ama şu anda çevremiz için daha da kötü devam eden bir salgın var. "

28 Dokunmalı buzdolabı kapı kolları

Marketteki en çok dokunan noktalar arasında buzdolabı ve dondurucu kapıları var. Açıkçası, soğuk bir şey almak istiyorsanız, bunları açmanın bir yolunu bulmanız gerekecek, ancak dikkatle devam etmelisiniz: Açmak için bir peçete veya eldiven kullanın veya dokunduktan sonra ellerinizi dezenfekte edin (ve daha sonra yüzünüze dokunmadığınızdan emin olun).

29 Güneş gözlüklerini mağazaya getirme

Bu garip bir "hata" gibi görünebilir, ancak aslında güneş gözlükleri bu pandemi dönemlerinde bir sağlık tehlikesi olduğunu kanıtlayabilir (elbette, tıbbi nedenlerle onlara ihtiyacınız yoksa). Gail Trauco RN, BSN-OCN, hasta avukatı ve CEO / kurucu "Bu, güneş gözlüklerinizi başınıza takıyor veya gömleğinize takıyorsunuz ve sık sık alışveriş yaparken dokunuyorsunuz veya ayarlıyorsunuz.  Ayrıca, onları giyiyorsanız, onları ayarlama ve ellerinizi yüzünüzün yakınına koyma şansınızı artırırsınız – buda koronavirüsün bulaşmasının en yaygın yollarından biri.

30 Yüz maskesi gerektirmeyen bir mağazayı ziyaret etme

Açık bir sosyal mesafe politikası olmayan bir mağazaya girme hakkında iki kez düşünmek isteyebileceğiniz gibi, tüm müşterilerin maske takmasını açıkça gerektirmeyen kapalı bir yerde de çok fazla zaman harcamak istemeyebilirsiniz. Bu bazen kurallara uymak istemeyenler tarafından bazı garip alışverişlere yol açsa da, çoğunlukla mağazanın müşterilerinin sağlığını ciddiye aldığını ve orada alışveriş yapanların virüsü birbirine bulaştırabileceği düşünülmeli.

31 Eldiven kullanma

Bu kaçınılması garip bir şey gibi görünebilir - sonuçta, eldivenler sizi korumak içindir, değil mi? Ama bu güvenlik aksesuarları aslında yanlış kullanılırsa yarardan daha fazla zarar verebilir. Tehlikenin bir parçası, eldiven giyenlerin bunları giymeyecekleri veya düzgün bir şekilde çıkaramayacaklarıdır. Tehlikenin bir kısmı, güvenlik eldivenlerinin yanlış kullananları, bunları kullananlara verme eğilimindedir.

"Eldivenler ikinci cildiniz gibi davranıyor ve marketteki herhangi bir şeye dokunmada güvende hissedebilirsiniz, "Eldiven ile çeşitli eşyalara dokunduğunuzda, enfeksiyonu daha sonra dokunduğunuz her şeye yayabilirsiniz; buna ayrıca yüzünüz, telefonunuz, çantanız veya marketteki başka bir eşya da dahil olabilir."

32 Beslenme etiketlerinin incelenmesi

Sağlıklı yemek istiyorsunuz - hepimiz yiyoruz. Ancak, bir pandeminin ortasındayken, beslenme etiketlerinin üzerine bakarak marketin  içinde  saatlerce zaman harcamak  için en iyi zaman değil. Ne satın aldığınızı ve ne yediğinizi bilmeniz övgüye değer olsa da, mağazada kesinlikle gerekli olandan daha uzun süre harcamak kendi sağlığınız için harika bir fikir değildir. Ayrıca, market koridorlarında durmak, başkalarını artan sağlık risklerine maruz bırakır. Mağazaya gitmeden ve ihtiyacınız olan şeylerin ayrıntılı bir listesini yapmak en iyisidir.

33 Kasiyer veya mağaza çalışanı ile çok konuşkan olmak

Mağazada çalışanlara ve diğer alışveriş yapanlara dostça davranabilirsiniz, ancak bu, onlarla uzun sohbetlerde bulunmanız gerektiği anlamına gelmez. Yakın konuşma sizi potansiyel bakterilere maruz bırakabilir ve kasiyerin zamanını konuşma ile alıyorsanız, sıradaki herkesin kapalı bir alanda muhtemelen akıllıca olduğundan daha uzun süre harcamasına neden olur. Hala kibar olabilirsin, ama şimdi konuşmanın zamanı değil.

 

İhsan Soytemiz Uzman Biyolog – Gıda Mikrobiyoloğu

Türkiye Biyologlar Derneği Genel Başkanı

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Yürütme Kurulu Üyesi

Sağlıklı Gıda Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Google+ WhatsApp