KİTAP OKUMAK SESSİZ BİR ÖĞRETMENDEN DERS ALMAK GİBİDİR

KİTAP OKUMAK SESSİZ BİR ÖĞRETMENDEN DERS ALMAK GİBİDİR

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Sezgin açıkladı: “ KİTAP OKUMAK SESSİZ BİR ÖĞRETMENDEN DERS ALMAK GİBİDİR “

 

     Bugün ülkemizin en önemli sorunlarının başında eğitim gelmektedir. Eğitim tek başına Milli Eğitim Bakanlığının halledemeyeceği kadar büyük ve devasa bir sorundur.

Eğitimin temeli ise okumaktan geçer. Bilginin, öğrenmenin, okumanın kaynağı kitaptır. En güzel, en sağlıklı ve en kalıcı bilgi kitap okuyarak öğrenilir. Kitap okumak sessiz bir öğretmenden ders almaktır.

 Okuma, bilgi edinmenin ve kültür zenginliklerinin yaygınlaştırılmasında en önemli araçlardan birisidir kitap. Kitap geçmişte olanları günümüze aktaran en önemli kültür kaynaklarından da birisidir. Zira ‘söz uçar yazı kalır’ sözünde ki kalıcılığın deposu da kitaptır. Kitap bir bilgi hazinesidir. Bilgi hazinesinin yaygınlaştırılması ise Kültür ve Turizm Bakanlığının asli görevlerinden birisidir.

Ülkemizde okuma oranının % 4,5 civarında Televizyon seyretmen oranlarının ise % 94.5 lerde olduğu gerçeğinden hareket edersek okumanın –okuma alışkanlığının çok gerilerde kaldığını ve geliştirilmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalırız.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) olarak gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın, gerek se Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hizmetlerine destek vermek amacıyla öncelikle Ankara’dan başlamak üzere giderek yaygınlaşan bir faaliyet zinciri olarak ülkemizin her köşesindeki okullarımızda, metro duraklarında, çeşitli  toplu faaliyet alanlarında okuma etkinliklerine yönelik okuma alışkanlığının geliştirilmesi amacıyla kitap okumayı geliştirme ve yaygınlaştırma amacıyla  bir proje çalışması yürütmek istiyoruz.

İnşaallah bu çalışmalarımızdan hayırlı sonuçlar alacağız.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...