KAYIP VE YAS

KAYIP VE YAS


  Hayatımız boyunca bizim için değerli ve önemli bazı kişilerden ayrı düşer ve geriye dönülemeyecek zor bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Yaşadığımız bu durum hayatımızın herhangi bir evresinde bir şekilde yaşanabilir. Sağlık problemleri yaşayabilir , ilişkilerimiz bitebilir,iş kaybı yaşayabilir, ekonomik krizle boğuşabilir, corona vb. hastalığına yakalanabilir, deprem yaşayabilir ve yakınlarımızın ölümüne  şahit olabiliriz. Bir zamanlar hayatımızın içinde var olan fakat artık bir şekilde bizimle olmayacağını bilmek bizi oldukça yaralar.

    Kaybını  yaşadığımız , bizim hayatımıza pek çok anlam katan bu güzel insanlar artık hayatımızda yoklar. Onlarla birlikte yaşarken biriktirdiğimiz  güzel anılarımız var. Bize pek çok şeyi öğretmişler. Bu kişiler artık hayatımızdan somut bir şekilde tamamen giderler.Ne yazık ki artık onlarla konuşamamak, sarılamamak, birlikte gülüp ağlamamak ,bizim için kayıpların en büyüğüdür. Ağzımızın tadı gider ,hayat birden kapkaranlık oluverir ve güven duygumuz yerle bir olur .Her yaşadığımız kayıp sonrası yas sürecini doğal olarak yaşarız. Bu  yas sürecini her kişi, farklı farklı yaşar. Kimileri bu durumu sakince karşılar, kimileride sinir krizi geçirebilir. Geçmişte yaşanan kayıpların olması, kaybedilen kişinin yaşı ve ilişkinin özellikleri, yas sürecini nasıl,ne zaman ve ne şekilde yaşayacağını etkiler. Kayıp yaşadığımız kişinin bizim için anlamı ,bizim zorluklarla baş etme becerilerimiz ve yakınlarımızla olan ilişkilerimizi de etkiler.Bu kişilerle yaşanan çözümlenmenmiş meselelerin olması, aniden ve beklenmedik kayıpların olması, kişilik özellikleri vb. bir çok etmen etkiler. Her yasın bir başlangıç bir de bitişi vardır.

‘’Bu niye oluyor ,neden benim başıma geliyor’’ inkar sürecine girer, daha sonraki aşamada ’’kim suçlu ‘’öfke duygusuna bırakır.’’ keşke bunları daha önce düşünseydim’’ suçluluk duygusuna bırakır. Sıkıntı ve depresif belirtiler kaybın gerçekliğini fark etmeye başlayınca daha da artar. Bu süreç işe yaramadığında zaman geçtiğinde geçmişte yaşadığı hatalar, pişmanlıklar kaybettiği kişi için yas tutmaya başlar. Kabullenip ancak yas tuttuğunda bu süreci yaşar. Bu kişiler plan yapmaya yarım kalan işlerini tamamlamaya çalışır. Kayıp ve yas, hayatımızda bir çok değişikliğe neden olur .Bu dönemde ,hayatımızı tekrar düzene koymamız gerekir, bir adapytasyon sürecidir. Çok stresli ve oldukça da yorucu bir dönemdir . Bu süreci yaşamak sağlıklıdır

Yas ve kayıp sürecinde yaşananlar kişileri tarifsiz keder yaşamalarına neden olur. Yaşanan her kayıp geçmişte yaşanan diğer kayıplara götürür. Tam olarak yaşanan yas kişinin büyümesini ve yenilenmesine katkı sağlar. Her bireyin yaşadığı yas, kişiseldir ve kendine özgüdür. Kişiyi olumlu yönde geliştirebilir ve değiştirebilir. Kültürel özellikler, bu dönemde yapılan destek çok önemlidir.

ÖNERİLER

Beslenme ,kişisel bakım ,barınma ,temizlik vb. fizyolojik ihtiyaçlar karşılayın ve destek olun

En kısa zamanda rutin olarak yaptığınız işlere dönün.

Bu süreçte günlük tutabilir duygu ve düşüncelerinizi aktarın.

Kayıp ve yasla ilgili yazılar okuyun. Tek olmadığınızı, sizin gibi diğer insanlarında aynı acılar yaşadığını görmek yalnız olmadığınızı bilmek size iyi gelir.

Duygu ve düşünclerinizi size iyi gelen insanlarla paylaşın.

Destek gruplara katılın.

Uyku düzenine dikkat edin gerekirse yardım alın

Günlük yaşamınızı ve ilişkilerinizi derinden etkiliyorsa uzmanlardan yardım alın.

Yas sürecinde olan kişileri anlamanız ve destek olmanız yanında olduğunuzu hissettirin gerekirse yardım alması konusunda destek olun.

Yas süreci altı ayı geçmişse  acınız aynı şekilde devam  ediyorsa  bireysel psikoterapi alabileceğiniz yerlere başvurun.

<fadimeacarankara@gmail.com>

Google+ WhatsApp