HAYMANA ANKARA’NIN KALKINMA AŞAMASINDAKİ İLÇELERİN BAŞINDA GELİYOR

HAYMANA ANKARA’NIN KALKINMA AŞAMASINDAKİ İLÇELERİN BAŞINDA GELİYOR

* İlk seçildiği günden itibaren önemli bir performans gösteren Özdemir Turgut, inanılmaz bir performans gösteriyor. Başta şehrin güzelleştirilmesi olmak üzere her alanda hizmet akışının sağlanması ve bizim için en önemli unsurlardan biri olan tarihsel olaylara duyarsız kalınmaması gurur ve heyecan verici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

* Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un aynı zamanda bir vefa adamı olduğunu hemen söylemeliyiz. .. İnsani ilişkiler bakımından da öyle.. Bu nedenledir ki Haymanalı hemşerileri ile iletişiminde hiçbir ıkıntı olmuyor. Tabii bu arada “ Şehirde ne varsa köyde de o olacak “  zihniyeti ile kırsala(köylere) yapılan hizmet akışının en iyi şekilde icra edilmesi, özellikle üretenlere ve yetiştirenlere karşı gayet duyarlı olması başkanın sevgi dağarcığının artmasına neden oluyor.   

ŞEHİTLİĞİN TEMELİ DUALARLA ATILDI-TREBOLU İLÇESİ İLE KARDEŞ ŞEHİR İMZASI-FİDAN DİKİMİ YAPILDI

Son Kale Haymana,  özel ve anlamlı günlerinden birini daha yaşadı. İlçede yapılacak Sakarya Meydan Muharebesinin 100. yılı etkinliklerinin ilki, Giresunlu dostların geniş katılımı ve görkemli bir törenle gerçekleşti.

Günün ilk programı, Haymana Belediyesi ile Tirebolu Belediyesi arasında “ Kardeş Kent Protokolü ” imza töreni oldu.  Protokolü Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile Tirebolu Belediye Başkan Vekili Temel Cırıt imzaladı. Başkan Turgut, imza töreninde bir konuşma yaparak gündemin önemine binaen  mesajlar verdi. Başkan Özdemir Turgut şunları söyledi:

     “Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın anıt mezarı için birlikte çalıştığımız ve gönüldaşlık kurduğumuz Tirebolulu dostlarımızla bunu bir adım öteye taşıyıp kardeşlikle pekiştirme kararı aldık. Kardeşliğimizin bir göstergesi olarak, şehitliğin etrafındaki sokağın birine Tirebolu Sokağı, bir caddeye de Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın isimlerini vereceğiz. Bu protokolün belediyeler arasında kalmayacağını ümit ediyor, attığımız imzaların vatandaşlarımız arasında da kardeşlik hukukunun yeşermesine vesile olmasını diliyorum. Bundan böyle Son Kale Haymanalıların kapısının da, yüreğinin de Tirebolulu kardeşlerimize açık olduğunun bilinmesini istiyor, protokolün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

ŞEHİTLİĞİN TEMELİ DUALARLA ATILDI

Haymana Belediyesi’ndeki programın ardından Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan için Menderes mahallesinde yapılacak anıt mezarın temel atma törenine geçildi. Burada okunan duaların ardında Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Necati Tığlı, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan ve Haymana Kaymakamı Muhammet Gürbüz ile Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Şehitliğin temeline ilk harcı attı.

Mangaldağ Şehitliğinde Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Temel atma töreninin ardından, Türkiye’nin her yerinden gelen Giresunlular, Tirebolular ve Haymanalılar, Mangaldağı Şehitliğinde Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerinin aziz hatıraları için fidan dikip dualar etti.

Burada bir konuşma yapan Giresun Milletvekili Cemal Öztürk; “Adı Sakarya Meydan Muharebesi olan ama aslında Haymana toprakları içinde geçen Haymana Meydan Muharebesi olduğuna inandığımız topraklardayız. 100 yıl önce Giresun iki tane gönüllü alay çıkarmış. Bunlardan biri de Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan komutasındaki 42. Gönüllü alayı. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan da dâhil olmak üzere bu alayın tamamına yakını şehit oldu. Şehitlerimiz bu topraklarda Belediye Başkanımız Özdemir Turgut’un şahsında Haymanalı kardeşlerimize emanet.” dedi.

Öztürk’ün ardından bir konuşma yapan Başkan Turgut: “Haymana’mızı 2015 yılında Tarihi Milli Park ilan ederek Sakarya Meydan Muharebesindeki önemini tescilleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şahsım ve hemşehrilerim adına minnettarım. Son Kale Haymana’da kahraman dedeleri yatmakta olan Giresunlu ve Tirebolulu kardeşlerimiz bilsinler ki ataları sahipsiz değil, burada her zaman onlar için bir Fatiha okuyacak Haymanalı kardeşleri var.” dedi.

Etkinliğe Yoğun İlgi Vardı

Yoğun sağanak yağışa rağmen etkinliğe ilgi büyüktü. Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Aksaray Üniversitesi Prof.Dr. Yusuf Şahin, Giresun AK Parti İl Başkanı Kenan Talı, Tirebolu Belediye Başkan Vekili Temel Cırıt, Giresun Ören İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Eren, CHP Tirebolu İlçe Sekreteri Hüseyin Olgun, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş, Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ayşe Karaçam, KARKON Genel Başkanı Sıtkı Ada, Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Necdet Demirel, HARŞİT Federasyonu Genel Başkanı Temel Bilecan, Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Ali Yaşar Yücel, TireboluKültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Emin Uğur, Ankara Büyükşehir Belediyesi Anket A.Ş. Genel Müdürü Tamer Eski ve belgesel yapımcısı İsmail Kahraman gibi siyaset, sanat ve medya dünyasından birçok isim ile Haymana’dan Kaymakam Muhammet Gürbüz başta olmak üzere, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Can, Belediye Meclis Üyeleri, siyasetçiler, kurum müdürleri, muhtarlar, Haymana Dernekler Federasyonu ve STK temsilcileri programa katıldı.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...