HACI BAYRAM’DA BİR CUMA SABAHI “ KENDİMİ GÜLLER BAHÇESİNDE “ SANDIM

HACI BAYRAM’DA BİR CUMA SABAHI “ KENDİMİ GÜLLER BAHÇESİNDE “ SANDIM

* Her Cuma günü Cuma namazımı bir başka camide kılmayı tercih ediyorum. Ancak son cuma günü Kızılcahamam-Çamlıdere Vakfı (ESYAV) nın düzenlediği kahvaltıya davet edildim. Daveti yapan Hüdaverdi Çakır... ( Özellikleri ve güzelliklerinin yanında hayır ve hasenatı, iyilikseverliği, hoşgörülü oluşu ve bana olan samimiyeti ve merhameti ile gönlümde taht kurmuş müstesna bir insandır. )

     Toplantıya katılanların ( iki siyasetçi -iki bürokrat hariç ) hepsi iş adamıydı. İş alanında her biri birbirinden fevkalade başarıya imza atmış, bununla birlikte hayır ve hasenattan uzak kalmamış , yöresel manada ileri noktada, genel manada milli ve manevi değerlerine sahip çıkan müstesna insanlar topluluğu ile aynı mekanda olmanın, sofralarında onlarla birlikte kahvaltı  yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşadım.

                                              ***

    Kahvaltıdan sonra yaptıkları siyasi mülahazalar, milli değerlendirmeler, hatta tatlı sert eleştirileri bile oldu ki hepsini hoş karşıladım- haklı buldum. Bu arada bir değerlendirme yapan yöre milletvekillerinden  Prof. Dr. Emrullah İşler bugün ve geleceğe yönelik ( benim de olumlu bulduğum ) önemli mesajlar verdi.  

    Ancak buluşmanın mahiyeti birazcık başka merhaleye doğru giderken teşkilatın öncü isimlerinden Başkan Vekili Hüdaverdi Çakır duruma müdahale etti ve Vakfın Başkanı Prof.Dr. Hasan Ayrancı’ya söz verip inisiyatifin dağılmamasını sağladı.

     Prof.Dr. Hasan Ayrancı, ilim ve irfan adamı olduğu kadar, çok özel kişiliğe sahip, hoşgörülü, insana değer veren, zaman zaman siyaset yarışında bulunmuş, ancak rektör olarak görev yaptığı yıllarda örnek sayılacak mükemmeliyetin üstünde görev ifâ etmiş saygın bir özelliğe sahip, bir eşi daha zor bulunan -dünya çapında özel değere sahip- olduğu söylenebilecek bir insan olarak tanınmış ve takdir edilmiştir.

    Bu vesile ile ESYAV’ın kurulmasına vesile olan-kuran, yöneticiliğini yapanlara minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  

         Kolay değil tam 36 yıl… Evet ESYAV 36 yıl önce kuruldu. Şu ana kadar 17 bin öğrenciye burs verdi ve vermeye devam ediyor. Bu bursları veren yörenin müstesna iş adamlarına, buna vesile olanlara teşekkür etmek sanrım işin ehemmiyetini biraz sakil kılar. O halde ne diyelim: “ Ben onlara hayranlık duyuyorum. Yaptıkları iyiliğin, hayır ve hasenatın, hele hele bu yardımların okuyan öğrencilere verilmiş olmasının bir başka özel olduğunu bu vesile ile vurgulamak istiyorum. Biliyor musunuz onlara  ‘ Allah razı olsun ‘ demeyi bile kifayetsiz buluyorum çünkü zaten Cenab-ı Hakk rızasını eksik etmez onlardan... O halde ne diyeyim ?.. Diyecek cümle bulamıyorum.  Saygım, sevgim onlarla olsun.”

     Bu arada ifade etmekte yarar var; ESYAV için Hacı Bayram Camisi’nin batı yakasında 4 katlı bir yerde faaliyette bulunmaya başlamışlar. Mükemmelin üstünde bir mekan, tam da Kızılcahamam-Çamlıderelilere layık bir yer.

      Önümüzdeki günlerle ilgili önemli fikirleri ve çalışma programları var. Bana en önemlisi de öncelikle geçmişin olumsuzluklarını bir yana bırakıp, tabanla tavanı bir araya getirmek. İnananla inanmayanı, iyi ile kötüyü, yanlış yapmışla hayır-hasenat sahibi insanları bir araya getirmeli.

     Hele hele şu siyaset denen melun hastalık yok mu ?...

     Bu hastalıktan kurtulmuşluğun semeresi her halükarda ifşa edilmeli. 

     Unutulmasın ki, herkes partili olabilir, ancak PARTİZAN olmamalı. Hatta o karargahta idari mekanizmanın yanlışları ve doğruları tahlil edilmeli ama militan parti lafı edilmemeli. ESYAV’lılar bu konuda hassasiyet gösteriyorlar ve politikadan âri bir yol güzergahı izliyorlar ki bu tavır-bu uygulama doğrusu beni son derece mutlu etti.  Mesela hemşerilerimizin idaresinde olan fakat buram buram siyaset kokan ve hatta ‘ayrımcılık noktasında faaliyet gösteren bazı dernekler gibi hiç olmuyorlar. Bu dernekler bu konuda ESYAV Vakfını örnek alabilir.

     Unutulmasın ki, Kızılcahamam-Çamlıdere yöresinin insanları ( Çıtaklar ) inançlı ve imanlı insanlardır, milliyetçi insanlardır, hatta çoğunluğu maneviyatçıdır.

                    ***

     İsterseniz benim benimsediğim fikriyat yönünden bir vurgulama ile haber / yorumumuza nokta koyalım;  

     “ Kzılcahamam-Çamlıdereliler, Türk-İslam mefkûresi ile mücehhezdirler. “

NOT: Senelerdir ESYAV’ın kahrını çeken, bize biz olduğumuzun intikalinde öncü rol oynayan vakfın değerli Koordinatörü sayın Saim Çöllüoğlu’na bu vesile ile hassaten minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum.  

TESPİT E DEĞERLİNDERMEMİN BİRİNCİ BÖLMÜNÜ BURADA SONLANDIRIYORUM; İKİNCİ BÖLÜMNÜ DAHA SONRA YYINA VERECEĞİM.

     Saygı, sevgi ve başarı dileklerimle.

                    MEHMET AKYOL

                   Gazeteci-Yazar

Ankara Meclisi Derneği  Başkanı  ve Başkent Ankara Platformu Genel Başkanı

                     Tel: 0530 464 63 77

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...