GATA'YA GİTMEK Mİ... PERSONEL VE DOKTORLARLA GÖRÜŞMEK BİLE İNSANA HUZUR VERİYOR (!)

GATA'YA GİTMEK Mİ... PERSONEL VE DOKTORLARLA GÖRÜŞMEK BİLE İNSANA HUZUR VERİYOR (!)

* İlk gidişinizdeki duygu bir başka, daha sonraki durumlar daha bir başka. Hastanenin tüm kesimleri olmasa bile -çoğunlukla- o kadar ilgi ve yakınlık gösteriyorlar ki bir daha onlarla karşılaşmaktan imtina ediyor insan, çünkü gönülden- candan davranış biçimleri, tatlı dilleri ve güler yüzleri ile hastalarının gönüllerini fethediyorlar.

GATA denilince eskiden bir soğukluk geçerdi içimizden. Ordunun bazı tepesindekilerin ordu-millet ilişkilerini yanlış yorumlamalarından zaman zaman olumsuzluklar zuhur etmişti. Halbuki millet kim, ordu kimin ordusu?..Allah’a şükür bazı önemli değişim haraketeri oldu ve bu olumsuzluklar genel anlamda ortadan kalktı.

    Bu gelişmeler ülkemizin çeşitli kademelerinde radikal kararlarla yeniden hayat buldu. Bu değişimden GATA’da nasibini aldı ve adı bile değişti.

    Takdir edilmesi gerekir ki, isimlerin ve yönetimin değişime uğramasının yanında işlevlik, hiyerarşik düzen ve anlayış da düzelmesi gerekir.

Zaten GATA’nın eski asker yöneticileri Hakk ve halktan yana bir tavır içindeydiler. Merhamet duyguları ve hizmet anlayışlarında her hangi bir aksaklık ve eksiklik görülmezdi.

   Şimdi ise durum daha bir bambaşka konumda.. Bazı zamanlar söylenir durulur, “ Hastaneye sağlam giden hasta döner ” diye. Şimdi farklı bir durum mevcut. Doktorlar ve personelin inanılmaz yakınlığı, insanî ilişkileri o kadar ileri noktada ki ilgi ve nezaketlerinden insan ister istetemez mahcup oluyor. 

     Mesela Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinin diş bölümünde tedavi olan bir arkadaş şöyle diyor: “ Diş çekilirken ve diğer işlemler yapılırken hiç acı hissetmiyor insan. Çünkü iyilikler, güzellikler, nezaket kuralları ve yakın alaka gönülleri o kadar etkiliyor ki işlemler yapılırken sanki sineğin ayak dokunuşu gibi bir duygunun ötesinde insan bir başka olumsuzluk hissetmiyor. “

    Hemen hemen her bölüm böyle… İdari mekanizmada bulunan bazı doçent ve personel ile de görüşerek genel bir tahlil yaptım. Ve gördüm ki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Cevdet Erdöl’ün etkisi her alanı kapsamış…   

    Bazılarının bastığı toprakta ot bitmezken sayın rektörün bed-bereket, merhamet ve hoşgörüsü hastanenin tüm kademelerini etkisi altına almış olması gönülleri süslüyor, huzur veriyor. Teşekkürler Cevdet Erdöl, teşekkürler Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi  mensupları, teşekkürler….     ( Başkentliler Ankara Gazetesinde Yayınlanacak )                                 

                                                                                       (Mehmet Akyol ) 

 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...