EĞİTİMCİ ŞAİR- YAZAR ALİ RIZA ATASOY ZİRVEDEKİLER ARASINDAKİ YERİNİ ALDI

EĞİTİMCİ ŞAİR- YAZAR ALİ RIZA ATASOY ZİRVEDEKİLER ARASINDAKİ YERİNİ ALDI

* Ankara Meclisi’nin koordine ettiği ZİRVEDEKİLER Birleşik Hareketinin sayısı günden güne artıyor. * Aralarında TBMM Başkan Vekilliği ( 2 ) Bakanlık (7) E. Bakan ) Milletvekilliği ( 7 ) Valilik yapmış (1) Profesör ve Doçent unvanı almış ( 11 ) * Siyaset Bilimcisi, Eğitimci, Kültür, Sanat, Edebiyat alanında kendini yetiştirip önemli bir merhale katetmiş sayıları 50 ‘ye varan onca bilge isim… Ve en önemlisi yazdıkları makalelerle toplumumuza ışık tutan yazarlardan bazıları ilim ve irfan sahibi olarak itibarını tartışılmaz noktaya taşımış, hayat tecrübesini satırlara dökmüş değerler.

      Titizlikle yapılan araştırmalar sonucu kadroya alınan isimlerin sayısı günden güne çoğalıyor.    bunlardan biri de Eğitimci Şair- Yazar Ali Rıza Atasoy oldu.

     Sayın Atasoy 1958 yılında Ankara’nın Çamlıdere İlçesinde doğdu. İlkokulu Çamlıdere’de, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. 1985 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

            Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında idari görevlerde çalıştı. Bir süre Ankara’da öğretmenlik ve okul yöneticiliği yaptı.  Van’ın Muradiye ilçesinde ve Konya’nın Kulu ilçesinde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2004 yılında Amasya’nın Taşova İlçesine İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atandı ve bu görevini on yıl süreyle yürüttü.  Amasya ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde Eğitim Uzmanı olarak görev yaptı, en son Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Araştırmacı unvanıyla görev yaparken milli eğitim merkez ve taşra teşkilatlarında çeşitli unvanlarla uzun yıllar yürüttüğü kamu görevinden 2021 yılında emekliye ayrıldı.

               Mesleki çalışmalarının yanı sıra öğrencilik yıllarından itibaren Edebiyatla, bilhassa şiir sanatıyla yakından ilgilenmektedir. Şiirsiz geçen bir hayatın anlamsız olduğunu düşünür ve “Şiir; ekmek gibi, su gibi, hava gibi azizdir” diyerek, şiirin kendisi için bir hayat iksirsi olduğunu söyler. Öğrencilik yıllarından itibaren ulusal ve yerel düzlemde yayın hayatını sürdüren bazı Edebiyat ve kültür sanat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayınlandı, halen bu nevi yayın organlarında şiirleri ve yazıları yayınlanmaktadır. Şiirlerinde genellikle aşk, tabiat, gurbet, gece, yolculuk, özlem, dostluk, umut, yalnızlık, insan, hayat, ölüm, tarihi ve kültürel değerler gibi temaları işledi. Bugüne kadar dört adet şiir antolojisi çıkardı, başka antolojilerde şiirleri yer aldı, Nehir Kıyısı Düşleri isimli yayınlanmış bir şiir kitabı ile yayına hazır bir şiir, bir deneme, iki anı kitapları bulunmaktadır.

                 Görev yaptığı yerlerde ve doğum yeri Çamlıdere’de şiir programları ve kültür sanat etkinliklerinin düzenlenmesine öncülük etti. Amasya Belediye Başkanlığınca düzenlenen Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışmaları’nda uzun yıllar seçici kurul üyeliği yaptı. Ayrıca, ülkemizin çeşitli yörelerinde yerel yönetimler, eğitim kurumları ve sanat kuruluşları tarafından düzenlenen kültür sanat etkinliklerine davetli şair olarak katılmak suretiyle Edebiyat ve sanat çevreleriyle daha yakından ilişki kurma imkânı buldu. 2015 yılında Ankara’ya temelli dönüş yaptıktan sonra bir grup eğitimci, bürokrat ve akademisyen kökenli şair yazar ve bestekâr arkadaşıyla Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Gerek Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği, gerekse diğer bazı Edebiyat ve sanat kuruluşları tarafından Ankara’da çeşitli mekânlarında ve ülkemizin diğer yörelerinde düzenlenen kültür sanat etkinliklerinin birçoğunun içinde yer almak suretiyle halen Edebiyat ve kültür sanatla ilişkisini aktif olarak sürdürmektedir. Edebiyat ve sanat ortamlarında kendine özgü üslubu ve tarzıyla dikkat çektiği kadar, ayrıca eğitimci ve bürokrat kimliğiyle de saygın bir yer edinmiştir.

               Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Kurucu Üyesi, Dünya Söz Akademisi Derneği, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği, Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği, Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği, Amasya Sanatçılar Derneği üyesidir.

                Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

ESERLERİ :

*Nehir Kıyısı Düşleri (Şiir)

*Eylül’e Veda (Şiir)

* Amasya Şairleri Seçme Şiirler Antolojisi (Şiir)

*Vadiden Esintiler Şiir Antolojisi I-II-III (Şiir)

*Her Şeye Rağmen Hayat Devam Ediyor (Deneme)

*Hayat Ne Güzeldi Esenlikler İçinde (Anı)

*Kuruçay Bataryası Kahramanları (Anı)

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...