DEMOKRATİK MUHALEFET ARAYIŞI

DEMOKRATİK MUHALEFET ARAYIŞI

* Arayışlar, arayışlar… Kimi iktidar arayışında, kimi muhalefet… Bazıları da “ olsun da nasıl olursa olsun yeter ki merkezde yeni bir parti kuruluşu olsun “ düşüncesinde.

* Arayışların Ankara’daki odak noktasının olduğu yer eski milletvekillerinden Sadi Somuncuoğlu’nun bürosuydu. Buradaki buluşmaya başta AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi  Kemal Albayrak, DYP Eski milletvekillerinden Yusuf Bacanlı, Konya eşrafından eski DYP’li Durmuş Alagöz olmak üzere bazı simler katıldı.

    Nasıl bir karar mı aldılar?...

    Eski hamam eski tas..

    Aynı ifadeler…

    Sizin anlayacağınız ‘ havanda su dövdüler .’  

   Bunlar neyse de, bir de  kandırıcılar vardır siyaset piyasasında. Mesela rahmetli Demirel ailesinin damatlar safında yer almış, merkez sağ düşünceli CHP kafalı bir siyasetçi. Aylar yıllar oldu hala “ Parti kuracağım “ diye etrafını oyalayıp durdu.

    Ben onun için “ Kuramaz, kursa bile tutmaz, çünkü teleffuzu zayıf, burnu büyük “ demiştim. Kuramadı kurmaz da…

    Bir de onun yakışıklısı var. O da bir ara çıktı piyasaya… Tam o sırada bana kendisini iyi tanıyan bir dost şöyle demişti: “ O Parti kursa tutar, Anadolu insanı onun gibi bir genel başkan arıyor; ancak kurmaz çünkü o cesaret onda yok. Genel Başkan olacak siyasetçi de, boy post ve yakışıklılığının yanında bir de kararlılık, cesaret lazım. Risk alacak, korkmayacak… Sen boşuna ümitlenme, o bizi çok oyaladı. Anadolu insanına çok ümit verdi fakat sonuç hayal kırıklığı oldu. Ha, o parti kurarsa yine malımızla, canımızla yanında oluruz ama kuramaz. Çünkü onda lider olacak kabiliyet var ama yürek yok yürek. “

     Merkezde yeni bir parti kurma çalışmaları ( arayışları ) devam ederken bu alanda ümit bağlayacağım önemli birçok isim ile tanışma imkânım oldu. Bunları saymaya kalksam hayli kabarık bir tablo çıkar ortaya. Ancak aralarında ANAP’ın eski Diyarbakır Milletvekillerinden Abdulbaki Erdoğmuş ile daha yakinen taşmış olduk.

     Aslında ben onu parla muhabiri olduğum dönemden tanıyor ve istisnai özellikleri ile gönlümün bir köşesinde muhafaza ediyordum.

    Her neyse, gerçekten merkezde yeni bir parti kurulmuş olsa Güneydoğu ve hatta Doğu illerimizde çok önemli bir siyasi ağırlığının olacağını tahmin ediyorum.

     Bu konuda kendisinin de hevesli olduğunu biliyorum.

     Sayın Elkatmış’ın siyasi yönü olduğu kadar aynı zamanda ilim ve irfan sahibi olma özelliği de var.

    Zaman zaman makalelerle kamuoyunu aydınlatma görevi îfâ ediyor.

   Son makalesinin başlığı ise “ DEMOKRATİK MUHALEFET ARAYIŞI “

     Hep birlikte köşesinden takip eder miyiz?...

    Sayın Abdulbaki Elkatmış’ın yazısı, www.turkiyeanadoluhabercom’daki köşesinde.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...