BİRLEŞİK MERKEZ HAREKETİ, MERKEZ’DE YENİ BİR PARTİ KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

BİRLEŞİK MERKEZ HAREKETİ, MERKEZ’DE YENİ BİR PARTİ KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

* Eski İçişleri Bakanı ve TBMM'i E.Başkan Vekillerinden Mehmet Gazioğlu'nun başkanlığında ilk toplantısını yapan “ Birleşik Merkez Hareketi “ bir kurul oluşturarak çalışmalarına başladı. Toplantıya İstanbul ve Konya'dan önemli isimler katıldı.

          Yüzün üzerinde parti olmasına rağmen hala yeni parti arayışlar var.. Bu konuda kısa bir araştırma yaptık ve gördük ki gerçekten de kamuoyu mevcut partilerden ümidini kesmiş gibi görünüyor. Bu nedenledir ki merkezde yeni bir partinin kurulması konusunda kararlılık gösteriyorlar.

      Mesela AK Parti sürekli puan kaybetse de hala birinci parti. CHP ikinci parti ancak % 23-25’lerin üzerine çıkamıyor. İYİ Parti bir ileri bir geri gidiyor; zaten başı dertten kurtulduğu yok. MHP, AK Parti ile birlikte hareket etmenin cürmünü üstlenmiş durumda, sürekli puan kaybediyor ve % 10’un altında seyrediyor. Ali Babacan’ın partisi % 3-5 arasında patinaj yapıyor. Gelecek Partisi % 1,5-2 civarında... Saadet Parti 1 ila 1,5 arasında seyrediyor. CHP’den ayrılanların kurdukları partilerin başarılı olmaları asla ve kata mümkün değil.

    Durum böyle olunca halkın arayış içinde olmasından daha olağan bir şey olabilir mi?.. Bu konuda görüşünü aldığımız “ Birleşik  Merkez Hareketi “ nden bir yetkili, “ aranılan ve kurulması istenilen her hangi bir siyasi parti arayışı değil, yeni bir Merkez Parti arayışıdır” ifadesini kullandı.

   Toplantıya her biri birbirinden üstün özelliklere sahip, siyaset, ilim-irfan sahibi, iş adamı, sivil toplum kuruluşu lideri ve bürokrat katıldı. Tanıtım ve takdimlerden sonra herkese söz verildi. Söz alanların konuşmalarını fazla uzatmaları tepkilere neden oldu. Özellikle eski milletvekillerinin hükümeti eleştirmeleri, ekonomi ve idari mekanizmanın zaafa uğramasını haklı delillerle de olsa konuşmalarını fazla uzatmaları tansiyonun yükselmesine neden oldu.

      İstanbul heyeti adına konuşan Emekli Kurmay Albay Mustafa Gümüş yaptığı kısa ve öz konuşma ile herkesin takdirini kazandı. İstanbul’dan gelen diğer katılımcıların hemen tamamı karizmaları ve mütevazi halleri ile takdir toplarken, Konya’dan gelenler arasında yer alan Gazeteci ve siyaset adamı Durmuş Alagöz’ün toplantıda adeta bir dinamo görevi üstlenircesine öneriler sunması, özellikle de kurul oluşturulması yönündeki teklifi kabul gördü.

     Kurul Başkanlığına TBMM E.Başkan Vekili ve E.İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu’nun getirilmesi oy birliği ile kabul edilirken kurulda şu isimler yer aldı: 19.Dönem Denizli Milletvekili Beyhan Arslan, 21.Dönem Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, 20. Dönem Yozgat Milletvekili Yusuf Bacanlı, Emekli Vali Abdulkadir Sarı, Siyaset Uzmanı Gazeteci Durmuş Alagöz, Eğitimci Fuat Turgut, Dr. Mustafa Yeşilay, İşadamı Ramazan Tuğul, Gazeteci Erdem Noyan, Siyaset Uzmanı Ahmet Fişenk, Gazeteci Abdurrahim Keskin.  

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...