BAŞKENTTEKİ KARSLILARIN 101.KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ GÜNLERİNİ GAZETECİ YAZAR RIFAT ÇAKIR DEĞERLENDİRDİ

BAŞKENTTEKİ KARSLILARIN 101.KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ GÜNLERİNİ GAZETECİ YAZAR RIFAT ÇAKIR DEĞERLENDİRDİ

Genel Başkanlığını Yavuz EGER’in yaptığı Kars-Ardahan-Iğdır Serhatlılar Birliği efsane bir program gerçekleştirdi. Başkan EGER, çalışkan, üretken ve liyakatlı ekipleriyle, Birliğinin kuruluş amacına uygun, tamamen hemşehrilerine odaklı, elit hizmetleriyle göz dolduran, tüm derneklerin imrendiği kültür hizmetleriyle sürekli ilklere imza atan örnek bir sivil toplum lideri.

 Hepsi birbirinden asaletli şahsiyetlerden teşkil yönetim kurullarıyla hiçbir unvan ve hiçbir güç karşısında eğilmeden, omurgalı, dimdik ve çok asil bir duruş gösteriyor. Başkan EGER göğsünü gere gere “Biz Anadolunun en yiğit ve en cömert insanlarının yaşadığı Kars, Ardahan ve Iğdır’ın vatansever çocuklarıyız, Bayrak-Vatan-Kur’an denilince bu ülke ve millet için canımızı vermek dahil her fedakarlığa amadeyiz” diyor.

     Biliyorsunuz ki hemşehri dernek ve federasyonları, ait oldukları ilin geleneklerini korumak, kültürünü yaşatmak ve geliştirmek için tesis edilmiş, tüzel kimliğe sahip yapılanmalardır. Serhatlılar Birliği de, Kars-Ardahan-Iğdır illeri ve insanlarına katma değer sağlayabilecek tüm branşlardaki analitik fikirleri yarıştırıp, objektif kriterlere dayanan talepleri analiz ederek devlet otoritelerine ulaştıran, şehirleri ve hemşehrileri için kazanç yolları arayan,  iş, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik, kültür ve tanıtım başta olmak üzere her konuda imkan temin ederek adaletli dağılımını sağlamayı ilke ve asli görev edinen bir sivil toplum kuruluşu.   

     Kars-Ardahan-Iğdır Serhatlılar Birliği insan merkezli düşüncelerde birleşen karakterli yapısıyla ihtiyaç sahibi hemşehrilerine onurlarını kırmadan ulaştırdığı ayni ve nakti yardımları, teşvik edici eğitim bursları, mesleki kurslar, sertifikasyon programları, istihdam olanakları, yatırımlara yönelik teşvik girişimleri, farklı branşlarda ödüllü spor müsabakaları, şairler, yazarlar, ozanlar ve kültür insanlarına yönelik dinleti ve fasıl programları, üyeleri ve hemşehrilerinin acı tatlı özel gün ve gecelerine dönük ziyaretler, alanında uzman akademisyenlerce tertip edilen bilgilendirme seminerleri, yöresel yemek, oyun ve kültür günleri, Kars-Ardahan ve Iğdır’ın sorunlarına olumlu neşter vurabilecek mevki ve makamlarla münasebetler, çözüme yönelik etkili girişimler, yetkin ekipler ve saygın şahsiyetlerle sürekli güven veren birbirinden nitelikli uğraş ve faaliyetler yapıyor.

     Şubelere ayrılmış görev dağılımıyla hizmetlerde adeta yarışır gibi çalışırken, tüm sivil toplum derneklerine örnek olacak ilklerede imza atıyorlar. Gençlik kolları, kadın kolları ve diğer branşlardaki yetkilendirilmiş üniteleriyle temsil yetisine sahip yöneticileri, sürekli imrenilir güzellikler üretiyor.

     Geçtiğimiz gün Ardahan-Kars-Iğdır Kadınlar Meclisi Başkanı Sayın Canan Avşar UZUN tarafından, Serhatlılar Birliğince organize edilen Karsın Kurtluşunun 101.yılı etkinliklerine bizde davet edildik. Tüm Yozgatlıların Gönüllerin Milletvekili dediği Yozgat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Fadime SOLMAZ ve ünlü Eğitim Psikoloğu, Sosyolog Gülay Yıldırım DANIŞAN’la beraber iştirak ettiğimiz bu güzel programda yargı, siyaset, sanat, bürokrasi, basın, ticaret, İş dünyası, akademik camia ve sivil toplum platformlarından onlarca davetlinin yanında farklı memleketlerden iştirak eden çok elit misafirler vardı. Rezerve veya protokol bölümlerinin ayrılmadığı, eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle erken gelenin istediği mekana oturabileceği, her insanın değerli sayıldığı çok demokratik bir ortam dekore etmişler.

    Milli mücadelemizin ilk zaferlerinden biri olan Kars, 43 yıl Rus işgalinde kaldıktan sonra, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa emrindeki 9’uncu Kafkas Tümeni tarafından 30 Ekim 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtarıldı. İşte bu gurur günü Kars-Ardahan-Iğdır Serhatlılar Birliği ve KAI Kadın Kolları tarafından düzenlenen 101’inci kurtuluş günü ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98’inci yılı adında Ankara Keçiören Ihlamur Kasrında öyle görkemli bir törenle kutlandı ki, emin olun ben tarifinde güçlük çekeceğim. Bütün misafirler birbirinden nezaketli ve zarif dernek yetkililerince kapıda karşılanıp, esenlikle uğurlanıyordu. Ihlamur Kasrının her tarafı çiçek ve bayraklarla süslenmiş, Posof’tan Aralık’a, Akyaka’dan Sarıkamış’a, Digor’dan, Çıldır’a, Göle’den Kağızman’a her taraftan getirilen yöresel ürünlerle süslenmiş standlar arasından geçip, coşkusu caddelere taşan salona giriliyordu. 

     Kars-Ardahan-Iğdır Kadınlar Meclisi Başkanı Canan Avşar UZUN herzaman derdi ki; “Bizim Ardahan, Kars ve Iğdır’ın insanlarını görmeden, kimseye Dünyanın en misafirperver insanları demeyin” diye. Vallahi çok haklı çıktı. Canan Başkanım  görgülü, kültürlü, ince ruhlu, çok zarif bir hanımefendi. Kalitesine, kalibresine ve karakterine herkesin güvendiği, çok fedakar, emektar ve çalışkan bir insan. Hepsi birbirinden görgülü, donanımlı, güleryüzlü Filiz KIZILTAŞ, Suna KORKUT, Suna ÇILDIR, Gülay GÜL, Selvi ZENCİR, Leman BASLI, Halime ÖZKAN, Süreyya EKİNCİ ve adları biranda aklıma gelmeyen hanımefendilik abidesi çok mükemmel bir ekibi var.

     Ardahan, Kars ve Iğdır insanları için karşılıksız emekler harcayan bu yüreği güzel hanımefendiler hınca hınç dolu salondaki herkesi kendi evlerine gelmiş birer misafir gibi  eşsiz bir güleryüzle karşıladılar ve tek tek ilgilendiler.

           Kültür Sanat otoritelerinin bilgisine, görgüsüne ve evrensel donatısına hayran olduğu kıymetlerden Sayın Metin GÜNGÖR, aşık meclislerinin Türkiye’de en güzel saz çalan ve karşısında kimsenin duramadığı en etkili atışmacı aşık dediği “Ozanların Kralı” Maksut FERYADİ ve TRT’nin en güzel sesi Türkülerin İmparatoru İmran KOÇ; icra ettikleri eserlerle tüm katılımcıları adeta mest ettiler. En büyük alkışı Sefa GÜNEŞ yönetimindeki Kafkas Halk Dansları Ekibi alırken, okunan kahramanlık şiirleri, edilen sohbetler, sunulan yöresel yemekler ve ikramların hepside VİP klastı. Halaya kalkmayan yok gibiydi. Masaların etrafı onlarca halay ekipleriyle döndü durdu. Ama şunu gururla belirteyim ki, bu Kars’ın, Ardahan’ın ve Iğdır’ın insanları milli ve manevi hislerine emin olun bambaşka bir coşkuyla bağlılar. Kim vatan dediyse, kim bayrak dediyse herkes ayağa kalkıp alkışlıyor. Herkesin elinde bayrak, herkesin dilinde kahramanlık marşları. Hele o İstiklal Marşımızı okuyuşlarını ben size nasıl anlatayım. Helede o “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” marşını çocuğundan yaşlısına hepsininde el ele tutuşup halaya kalkarak, göğüsleri patlarcasına bir gururla çok yüksek bir sesle okuyup oynamalarını anlatmaya kelimeler yetmez.   

    Ardahan Kars Iğdır Kadın Kolları Başkanı Sayın Canan Avşar UZUN diyor ki; “Serhat bölgesinde yaşayan, düşmana ilk set olan insanların içindeki vatan, bayrak, millet duygusu herkesin içindekinden çok daha bir başka olur. Bu vatanın uğrunda ilk olarak bizim ölmemiz gerektiğini iyi biliriz. Biz bölge insanları olarak birbirimizle sadece akraba değil, aynı çatı altında yaşayan çekirdek bir aile gibiyiz. Eşsiz bir vatan sevgimiz, milli ve manevi duygularımız var. Geleneksel motiflerimiz, kültürel desenimiz, etnografik aksesuarlarımız ve folklorik zenginliklerimizin gururunu hepberaber yaşar, yaşatırız. Bu güzel hissi çocuklarımıza ve gençlerimize aksettiriyor, anlatıyor, övünçle aktarıyoruz. Çok kadim, köklü ve zengin bir kültürümüz var. Bu kültürün tanımını, tarifini, tasfirini, takdimini ve temsilini iyi yapmamız gerektiğini biliyor, temsil yetisi yüksek en fedakar arkadaşlarımızlada şehirlerimizi tüm artılarıyla heryerde tanıtmaya çalışıyoruz”. diyor.

     Bu güzel geceye katılan tüm emektarlarla Fadime SOLMAZ, Gülay Yıldırım DANIŞAN ve Bendeniz uzun uzun sohbet ettik, sorujlar sorduk.

     AKI Kadın Meclisi Yöneticilerinden Sayın Filiz KIZILTAŞ diyor ki; “Herkesin Kars, Ardahan ve Iğdır için yapabileceği mutlaka bir fedakarlığı ve samimiyeti olmalı, bu güzel şehirlere ve elit kültürümüze hizmet, bizim için bir ibadet gibidir.” derken, TÜRKSEM Ankara İl Başkanı İlahiyatçı Yazar Şair Suna KORKUT ise; “Bir insanın mertliği, dürüstlüğü ve dik duruşunun göstergesi, Kars, Ardahan ve Iğdır’a beslediği niyet, yaptığı katkı ve uğraştığı alanla ölçülmeli, biz memleketimize bambaşka bir sevda ile bağlıyız.” diyor.

    Suna ÇILDIR ise; “Birbirimizden hiç kopmadan, ayrışmadan, siyasi düşünce ve gelenek farklılıklarımızın hepsini Ardahan-Kars-Iğdır adında birleştirerek insani erdemlerle  imrenilir daha çok güzelliklere imza atacağız.” diyor.

     AKI Kadın Meclisi Yöneticilerinden Sayın Selvi ZENCİR aynı zamanda sesi ve sanatı çok güzel bir Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Sanatçısı. Diyor ki; “Bizim Kars-Ardahan ve Iğdır illerimiz, toprağı bereketli, adamı yiğit, sofraları açık, haneleri misafirperverdir. Memba tadındaki sularımız, zümrütü andıran yeşilliğimiz, bereket fışkıran dağımız, taşımız, ovamız, ırmaklarımız ve envayitür ağaçlarımızla Doğu Anadolu coğrafyasının en estetik dekoruna sahibiz. Bizim iller özü sözü sağlam, alicenap, elicömert ve delikanlı insanlarıyla bilinir.” Diyor.

    Hoş sohbeti, tatlı dili ve babacan kimliği ile Ardahan İl Derneği Başkanı Sayın Yücel AKTAŞ’ta diyor ki; “Kars-Ardahan ve Iğdır illerimiz, bizim millet, memleket, bayrak, Kur’an ve vatan sevgisini ilk tatdığımız ve ölene dek tiryakisi olduğumuz yerlerdir. Bu vatan uğruna kim hangi cephede ve hangi görevde can veriyorsa bilinmelidir ki o şehit bizim evladımız, acısıyla yanıp, şehadetiyle gururlandığımız gerçek kıymetlerimizdir. Şunu da iyi bilin ki, yürümeyi yeni öğrenen bir hemşehrimiz, 90 yaşındaki bir hemşehrimizde bay olsun bayan olsun emsalsiz bir vatan aşkı, memleket sevdası ve İslam sevgisiyle donanımlıdır.” Diyor.

    Kars Dernekler Federasyonunun Efsane Başkanı Sayın Alaattin ÖZSEVER ise; “Biz Kars-Ardahan ve Iğdırlılar izzet, ikram, hürmet, saygı ve sevgiden asla ödün vermeyerek, gelenek ve göreneklerimizi en mükemmel haliyle yaşıyor, yaşatmaya çalışıyoruz. Şehirlerimizin tüm acı-tatlı günlerinde törelerimizin ışığıyla yardımlaşma ve dayanışma adına ne kadar uymamız gereken kural ve kaideler varsa, hepsini de aynen geçmişimizde olduğu gibi devam ettirme niyet ve gayretlerindeyiz.” Derken, “Biliyorsunuz ki Karslı-Ardahanlı ve Iğdırlı olmak her adama nasip olmaz, “NE MUTLU KARSLIYIM-ARDAHANLIYIM ve IĞDIRLIYIM DİYENE”” diyor.

     Yüreği pırlanta insanlardan biride Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Ergüder SİMDİ’ydi. Diyor ki; “Bizim Kars’ta, Ardahan’da, Iğdır’da; isterseniz paşa, isterseniz ağa olun, isterseniz uluslararası üne sahip bir bilim adamı veya devlet bürokrasisinin yüksek amirlerinden biri olun, hangi yaşta, hangi ünde, hangi toplumsal statüte ve her kim olursanız olun, her zaman büyük küçük anlayışıyla yaş faktörünü hiyerarşi kabul etmek, memleket büyüklerine sınırsız ve süresizce itaat etmek, tüm büyüklerinin emrinde, küçüklerinin gönlünde, toplumun içinde ve düşkünün yanında olmak zorundasınız. Eğer Karslıysanız, Ardahanlıysanız, Iğdırlıysanız dini, milli, ahlaki ve geleneksel duygularınızı en yüksekte tutacak, yüreğinizin en derininde de eşsiz bir vatan, millet, namus, bayrak sevgisi koyacak ve bu kutsal değerler uğruna tereddütsüz ölecek bir yiğit olduğunuzu unutmayacaksınız”. Diyor.    

     Kars-Ardahan-Iğdır Platformu Başkanı Sayın Sebahattin ŞENGÜL ise; “Bizim memleketlerde herkes ama herkes birbirinden hanedan ve çok hürmetlidir. Hangi aileye, hangi haneye, hangi kapıya giderseniz gidin, konuk kimliğinizle başlarına taç olur, misafirperverliğin, asaletin ve güleryüzün en kusursuzunu görürsünüz. Hepside asil soylu, yiğit, sofrası açık,  babacan, cömert ve gönlü yüce değerlerdir”. Dedi.

     Kars Ardahan Iğdır Teşkilat Başkanı NECATİ KILIÇ yaptığı genel değerlendirmede; “Kars-Ardahan ve Iğdır insanının asalet ve faziletini hemşehri kimlikleriyle tüm Türkiye’ye tanıtan sivil toplum başkanlarıma ve yönetimlerine, böyle güzide programlara maddi manevi katkı ve emek veren tüm kıymetlere, birbirinden güzel ikramlarla süsledikleri bu gönül ve kültür sofrasını kuran tüm Kars-Ardahan ve Iğdırlı hemşehrilerime, bizi gururlandırarak hemşehri kimliğimize saygınlık kazandıran tüm emektarlarımıza hizmet ve hürmetleri için yürek dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

     Örnek hizmetleri ve saygın kültürüyle birçok kültür sanat ve edebiyat platformlarında konuşmalarını dinlediğimiz, AKI Kadın Meclisi Başkanı Canan Avşar UZUN, mikrofon hakimiyeti yüksek, diplomasi dilini iyi kullanan çok donanımlı ve güzel konuşan bir hanımefendi. Tüm eleştirileri yapıcı, hiç kimseyi kırmayan, kurumları yıpratmadan etkili mesajlar veren çok kültürlü, görgülü ve güven duyulan bir değer.  Şehirlerini ve kültürlerini çok iyi tanıyor ve çok liyakatli tanıtıyor. Diyor ki; “Kars-Ardahan ve Iğdır adına kim bir güzellik yapar ve emek harcarsa bende onların bu kutsal emek ve gayretlerini basın ve medya yoluyla her ilimize ve bütün Türkiye’ye duyuracağım.” diyor.

    Günlerce emek verilerek hazırlanan bu güzel ve nitelikli programın gözle görülür en ufacık bir kusuru yoktu. Aynen hazırladıkları formatta sunulması, disiplinden dışarı çıkılmaması konusunda hepsi hassastılar. Dostluklar hırpalanıp  güven sarsılır, kültür kurumu kimliğimizden çıkıp farklı amaçlara alet olabiliriz endişeleriyle gecede siyaset konuşulmasına asla izin vermediler.  

    Program sonunda Kars Ardahan Iğdır (KAI) Serhatlılar Birliği Başkanı Sayın Yavuz EGER ile Onursal Başkan Muhammed EKİCİ tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98’inci ve Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı kutlamaları programına katkı ve destekte bulunan tüm emektarlara birer Onur Belgesi takdim edildi.

     Siyasi ve sosyal görüşleri farklı olan insanların bile, mümtaz karakterinde birleşerek çok sevdiği misafirperver Genel Başkan Sayın Yavuz EĞER, memleketi her nere olursa olsun Ankara’daki herkesin, tüm güzel gönüllerin birleşme noktası statüsünde. İletişim kurallarını iyi bilen, çalışkan ve asaletli yönetim kurullarıyla, kültür kurumu kimliklerine uygun kaliteli hizmetler üretirken, hemşehri fedreasyonları, spor, sanat, sendika, konfederasyon vs. her türlü tüzel oluşumlara yaptıkları ilklerle örnek oluyorlar. Ekonomik imkanları kısıtlı olmasına rağmen, amacına uygun dürüst niyetleri, omurgalı duruşları ve saygın şahsiyetleriyle vaad ettiklerini fazlasıyla gerçekleştiriyor. Yanıltıcı vaadler, kısır hizmetler ve zaman kazanmak için aldatmaya yönelik ötelenmiş projelerden bahsedip kimseyi kandırmıyorlar.

     İçindeki emsalsiz memleket sevdası ve hemşehri aşkıyla özveriyle koşuşturan Başkan  EGER, tüm yönetim, denetim, onur ve danışma kurullarıyla birlikte gerçekten tarifi imkansız çok büyük bir buluşmaya imza attı. Kars Dernekler Federasyon Başkanı Alattin ÖZSEVER ve yönetimi, Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Ergüder SİMDİ ve yönetimi, Kars-Ardahan-Iğdır Platformu Başkanı Sebahattin ŞENGÜL ve Yönetimi, Ardahan İl Derneği Başkanı Yücel AKTAŞ ve Yönetimi, Kars Ardahan Iğdır Teşkilat Başkanı NECATİ KILIÇ ve Yönetimi, AKI Derneği Yöneticileri Mehmet Ali KIZILTAŞ ve Yücel ÇAKMAK, İl İlçe ve Köy Dernek Başkanları ve Yönetim Kurulları, AKI Kadınlar Meclisi Başkanı Canan Avşar UZUN ve Yönetimi tüm emek ve fedakarlıklarıyla Yavuz EGER başkanın yanında ve yardımında oldular.

     Temsil ettikleri Ardahan, Kars ve Iğdır kadının asaleti, fazileti ve hanımefendiliğini liyakatla yansıtan, cömert misafirperverlikleriyle hepimizin gönlünde taht kuran Canan Avşar UZUN’a, Filiz KIZILTAŞ’a, Suna KORKUT’a ve Selvi ZENCİR’e, bizi böyle elit bir etkinliğe davet edip, birbirinden kaliteli, vatansever kıymetli insanlarla tanıştırdıkları için gönüller dolusu teşekkürlerimizi sunuyoruz.

     Bu güzel illerimizin asalet abidesi aziz ve asil soylu tüm insanlarına başımızda taç olarak başarılarla dolu güzel bir ömür diliyor, Kurtuluş Günlerini yürekten tebrik ediyoruz. Biliyoruz ki; onların birbirinden örnek bu kutsal çalışmalarından ve vefalı emeklerinden sadece Kars, Ardahan ve Iğdır illerimiz değil, bütün Türkiyemiz ve Türk Dünyasının kazandığına ve birlikte yüceldiğine inanıyoruz. Başta ahirete intikal eden Atatürk ve tüm şehitlerimiz olmak üzere bu güzide illerimizin bütün geçmişlerine Allahtan rahmet, yaşayan kıymetlerine sağlık ve uzun ömürler temenni ediyor, her daim başarılı ve üretken olmanız için en samimi dua ve dileklerimizi yönlendiriyoruz.     

    Ve diyoruz ki; cömertlik, yiğitlik, asalet ve erdem adına yaşattığınız tüm güzellikler için varolun aziz ve asil soylu Vatansever Karslılar, Ardahanlılar ve Iğdırlılar.. Hepinizde  herzaman baştacımız olacak, herzaman gönüllerimizde kalacaksınız. 

Rıfat ÇAKIR

0537 587 27 80

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...