Başkent Ankara, ANADOLU KARDEŞLİK TEŞKİLATI İLE TANIŞTI

Başkent Ankara, ANADOLU KARDEŞLİK TEŞKİLATI İLE TANIŞTI

* Bir süre önce kurulan, 6 Mayıs Pazar günü tanıtım ve atılım yapmak üzere düzenlenen toplantıda konuşan Anadolu Kardeşlik Teşkilatı Başkanı Murat Toprak yaptığı konuşmada, " Dik duruşumuzu ve hizmetlerimizi Anadolu'nun yiğit evlatları ile birlikte gerçekleştireceğiz " dedi.

"Gücümüzü vatan ve millet hizmeti için harcayacağız" diyen başkan Toprak, " Halkımızın sahip olduğu milli şuurun inkişafı, birlik-beraberliğimizin temini için tüm gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz " dedi.

Sunum ve organizasyonunu ünlü sunucu Zeynep Köşker'in yaptığı toplantıya Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol, BAŞKON Genel Başkan Vekili Av.Nazım Orhan, BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı Hürriyet Cemal Özkan ve bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri katıldı. Başkan Murat Toprak yaptığı konuşmada özet olarak şunları söyledi:  “

* Değerli davetliler, Hıdrelleze kadar bir tutam, hıdrellezden sonra tutam tutam olmak üzere huzurlarınızdayız. Sivil toplum insanların tek tek yapamadıklarını beraber yapmasıdır. Milletimizin sesi olmak üzere iyi niyetli, azimli ve fedakar çalışma arkadaşlarımla birlikte, gücümüzü vatan sevgisi  ve millet sevgisi ile donanımlı bir noktaya getirmek istiyoruz.  Milletimize hizmet için yürümeyeceğiz, koşacağız. Halkımızın milli şuurunun bilinçlendirilmesi yönünde kamu yararına faaliyetler yapmak ve sosyal projeler üretmek amacı ile yola çıkmış bulunuyoruz. Değerli arkadaşlarımızla birlikte bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuğumuzda Allah için, milletimiz ve devletimiz için en yararlı hizmetleri sunmanın arzusunu taşımaktayız. Allah mahcup etmesin. Bizim bugünkü toplantımıza katılmanız bizleri son derece mutlu etti,  evla sizlerden razı olsun, hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Akyol ‘ da yaptığı konuşmada özet olarak şunları söyledi: “ Bir teşkilat ki ilk programının hemen başında Besmele ile başlangıç yapıyor, Kur’an-ı Kerim ile başlangıç yapılıyorsa hiç şüphe yok ki Hakk için halkımıza hayırlı hizmetler yapacak demektir.

OKUMAK VE KÜLTÜR

 Derneğinin adının muhteviyatında Eğitim ve Kültür  oluşu beni son derece heyecanlandı. Biz de BAŞKON olarak hedeflerimizi belirlerken birinci başlangıç noktasına okumayı aldık.  Okumak o kadar önemlidir ki Cenab-ı Hakk’ın ilk emri ‘oku’ dur. İnsanoğlu eğitim ve kültürü okuyarak elde eder.

HEDEF ANADOLU OLUNCA

Ben yaşam biçimimi Türk-İslam mefkuresi üzerine dizayn etmişim. Daha doğrusu beni böyle yetiştirmişler; ben de çocuklarımı böyle yetiştirdim. Ancak benim ağır basan bir zaafım vardır ki ben Anadolucuyum. Bu manada büyük emek verdim. Çeşitli görevlerim nedeniyle Anadolu’yu bir baştan bir başa defalar gezdim. Gazeteci olarak her gün yazdım. Bu nedenledir ki sizin teşkilatınızın başında Anadolu olması beni bahtiyar etti. Unutulmamalıdır ki, Anadolu hasleti büyük özellik ve güzellik gerektirir. Bizim özümüzü Anadolulu olmak oluşturur.

     Değerli arkadaşlar ve bu toplantıya iştirak eden saygı değer hazirun, ben konuşmamı burada sonlandırırken hepinizi en içten duygularla selamlar, ‘Anadolu Kardeşlik Teşkilatı ‘ nın hayırlara vesile olmasını temenni ederim. “     

     Mehmet Akyol’dan sonra kürsüye davet edilen İşitme Engelliler Genel Başkanı ve BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı Hürriyet Cemal Özkaynak da yaptığı konuşmada Anadolu insanını ihtiva eden bir hikaye ile konuşmasını süslerken toplantının ve derneğin yararlı ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

    Folklör gösterilerinden sonra bir konuşma yapan BAŞKON Genel Başkan Vekili Av.Nazım Orhan ise şunları söyledi: “ Doğrusunu söylemek gerekirse bugün kendimi yenilenmiş olarak kabul ediyorum. Böyle bir organizasyonla açılım ve tanıtımınızı yaptığınız için başta sayın başkan Murat Toprak ve arkadaşlarını tebrik ediyor, Anadolu Kardeşlik Teşkilatı’nın sivil toplum kuruluşlarına, memleketimize ve milletimize hayırlı olsun. Böylesine fevkaladeliği olan bir teşkilatın hizmet etmemesi mümkün değil. Biz BAŞKON olarak inşallah birlikte çalışıp, güç birliği yaparak, birlik-beraberliğimizi temin etme adına verimli olacağımızı düşünüyorum. BAŞKON’un ana hedefleri arasında da Okumuk, çalışmak, üretmek vardır. Yani hemen hemen aynı noktada zaten buluşuyoruz. İnşaallah hep birlikte daha güzel hizmetlere imza atar, memleket ve milletimize yararlı oluruz. Bu vesile ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Toplantıdan sonra Anadolu kardeşlik Teşkilatı ilk kongresini yaptı.

 

                       BULUŞMA İLE İLGİLİ KISA YORUM  

     Teşkilatın adı gibi kurucular kurulu üyeleri de güzel ve delikanlı insanlardan oluşmuş. Hedefleri çok önemli. Daha başlangıçta Besmele ve Kur’an-ı Kerim’le programa başlanmış olması beni çok duygulandırdı.

    Ben her zaman söylüyorum; insanoğlu başarılı alması için öncelikle iyi eğitim alması lazım. Tabii iyi eğitimin en büyük boyutu da Okumaktır. Okuyan insan kültürünü geliştiren ve öğrenen insan demektir. Ne kadar çok okursanız o kadar karizma kazanırsınız. Çok okumuşluğunuzu ilk planda belki fark ettiremezsiniz ama toplum içine girip konuşmaya başladığınızda, hele kürsüye çıkıp hitap ettiğinizde hemen farklılığınız farkedilir. Her şeyden önce kelime hazneniz artar. Cümle kurmakta sıkıntı çekmezsiniz. Kendinize güveniniz artar. Yani bu demektir ki Kültrünüzün artması için öncelikle gezip görmenizin yanında mutla okumanız şarttır.

 

    Çok ezelden beri söyler dururum; bazı kardeşlerimiz heves ederler dernek kurmaya, toplumdayer edinmeye (vs) Anca bir ideal için değil de heves için kurulan, ‘desinler’ diye kurulan derneklerin başkanları, hele hele resmi dernek değil de PLTFORM adı altında faaliyet gösteren, sivil toplum kuruluşlarını bir nevi dejenere eden bu tür arkadaşlarımızı – kardeşlerimizi izah ederken hep şöyle demişimdir; “ Büyük düşünemeyen, geniş ufuklara kulaç atmayı beceremeyen kişilerin derelerde oyalanıp durmalarından başka bir şey değildir onların hevesleri. Bu tür düşünce yapısına sahip kardeşlerimiz er veya geç anlaşılınca ister istemez kendileri de bir zehaba kapılıp sürekli aşağılık duygusu ile harç-ı merç olurlar.

    Şunu söylemek istiyorum toplantılarına katılmakla onur duyduğum Anadolu Kardeşlik Teşkilatının başkan ve üyelerini planlı programlı buldum. Cenab-ı Hakk onların halisane niyetini boşa çıkarmayacaktır inşallah.

    Bu arada izninizle bir not düşmek istiyorum. Sunuculuğun ve organizasyonun zirvesine tırmanıp hak ettiği yeri alan değerli kardeşim Zeynep Köşker’in dikkatle takip ettim. Kendisini iyi yetiştirmiş. Ancak daha önemlisi kültürünü iyi geliştirmiş. Duruşu, telaffuzu, hitabet şekli gerçekten on numaraydı. Kendilerini bu vesile ile tebrik ediyor, takdirlerimizi sunuyorum.  ( Mehmet Akyol  )

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...