Araştırmacı-Yazar (Eğitimci ) Hüseyin Kazan Ankara Meclisi İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanı oldu

Araştırmacı-Yazar (Eğitimci ) Hüseyin Kazan Ankara Meclisi İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanı oldu

“ İlim bir taçtır nur-u Hüda’dan, Giy ol tacı emin ol her beladan. “

          Böylesine özel kelimelerden oluşan, mükemmel cümlelerin kurulduğu ve kafiyeli deyimlerle süslenmiş şiirimsi ifadelerin yer aldığı manzumelerle rahatlatırlardı bizi hocalarımız.

    Saygı değer ilim ve irfan adamı Hüseyin Kazan’ın biyografisini okuyunca geldi aklıma hocalarımızın o ifadeleri.

    Gerçekten bir hoş oluyor böylesine mükemmelin üstünde zirve yapmış  insanları tanıyınca.

    Okudukça okuyacağı geliyor insanın, okudukça zihnen yeni bir dirilişin anatomisini yaşıyor…

    Hani hep diyoruz ya, “ İnsanlık okudukça aydınlığa kavuşur ! “ diye…

    Doğrusu, Sayın Hüseyin Kazan’ın kısa biyografisini okudukça bile huzur buluyor insan, ya eserlerini okuyunca nasıl bir psikolojiye bürünür ?..

     Ankara Meclisi’nin koordine ettiği ZİRVEDİKİLER adlı grupta yer alan ve www.ankarameclisihaberleri.com‘ da köşe yazarı olan sayın Hüseyin Kazan, bundan böyle aynı zamanda Ankara Meclisi’nin İlmî Araştırmalar Kurulu Başkanı olarak Hakk için halka hizmet etme lütfunda bulunacak.

     Bu görevi kabul buyurduğu ve teşkilatımızın bundan sonraki çalışmalarına katkı sağlayacağı için minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

       

                                                                              Mehmet Akyol

 

                                  HÜSEYİN KAZAN’IN KISA BİYOGRAFİSİNDEN

2020’de MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nde “Akademik Gelişim Koordinatörü ve Değer Eğitimi Danışmanı” olarak çalışmalarını sürdürdü.

 

                 Eğitim kurumlarında bilim kurulu üyeliği, Comenius Avrupa Birliği eğitim projesinde bulundu.            

                Bilimsel ve eğitimsel araştırmaları için Yunanistan, Mısır, İspanya, Özbekistan, Suud-i Arabistan, Kıbrıs gibi ülkelerde bulundu.

         Eğitimde gelişmiş ülkelerin eğitim modelleriyle ilgili araştırma yaptı.

        Minimalizm’e dair ülkelerin yeniden yapılanma ve yaşam standartlarını araştırdı.

       Dünyada değer eğitimine ilişkin araştırmalar yaptı, makaleler hazırladı. Süleymaniye kütüphanesinde çeşitli Osmanlıca eserler araştırdı ve sadeleştirdi. İslam öncesi Arap Yarımadası ve çevresindeki krallıklar ile ilgili araştırma yaptı.

         

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KİTAPLARI BASIM ÖNCESİ YAPTIĞI ÖN ÇALIŞMALAR 

               Çocuk Hatıra Defterleri (Güzel Anılarım), Sevgili Günlüğüm, Kendimce Sayfaları, Arkadaş, Aile, Asker Ve Bayram Mektup Örnekleri, Gürültü Kirliliği, Çevre Duyarlılığı, Yol Hijyeni, Trafik Kuralları ve Hak İhlalleri Hassasiyeti, Yazarlarla Hayata Dair Gelişim Söyleşileri, Film Replikleri, Motto Kavram ve Pasajlar, Dijital ve Yüzyüze Paneller, Seminerler… Eğitici Oyunlar ve Kazanımlar, Ödüllü Bilgi Yarışmaları, Erdemli Rekabet Bilinci, Çeşitli Bulmaca Formatlarıyla Minimal Öğrenme, Sesli Kitap Dinletileri; Şiir Okumaları, Sesli Kitap Dinletileri, Metin Okumaları, Akıl - Zekâ Oyunları ve Turnuvaları, Sormaca, Bilmeceler ve Kronoloji Yarışması, Sosyal Medya Grubu Oluşturma ve Paylaşımlar, Sanat-Estetik Bilinci, Davranış ve Beceri Gelişimi, Aile-Akraba Etkinlikleri; Sürdürülebilir İletişim, Yaşanmış Erdem, Başarı ve Huzur Öyküleri, Tarihte Ve Günümüzde Güçlü Hitabet Örnekleri, Girişimcilik, Kendini İfade Edebilme-Liderlik… Zaman Yönetimi, Öfke Denetimi ve İrade Eğitimi, Âdâb-I Muâşeret, Etkinliklerle Görgü Kuralları, Poster, Pano ve Duvar Boyama Etkinlikleri, Tekerlemelerle Dil Gelişimi ve Konuşma Eğitimi, Sözlük (Lügat), Deyimler, Atasözleri ve İmla… Çizginin Gücü, Karikatür Çalışmaları, 243 Ülke Keşfi ve Kültürel Coğrafya Araştırması, Türk- İslam Kültür Tarihi ve Medeniyet Bilinci, Mini Anket ve Ölçeklerle Gözlemlerle Yenilenme, Özbakım Alışkanlığı ve Düzenli Temizlik Programı, Eğitici Müziklerle Ritm Eğitimi, Marşlar-Ezgiler, 365 Günde ve Bazı Günlerde Kutlama Mesajları, Ta’ziye ve Geçmiş Olsun; Şifa Dileme Dil Kalıpları, Hitap Dili, Gönül Dili, Sevgi Dili, Beden Dili…  Yüzyüze - Telefonda Konuşma ve Görüşme Âdâbı, Mihmandarlık ve Diğergamlık Estetiği, Fotograflarla ve Etkinliklerle Değer Eğitimi, Öykü - Masal Anlatıcılığı ve Duygu-Hayal Eğitimi kitapları hazırladı.

            Hz. Muhammed’in ticari seyahatleri ve kendisine gönderilen mektuplar hakkında araştırma yaptı. Yabancıların Dilinden Hz. Muhammed, Barış Yolunda 63 yıl, Barış Yolunun Elçileri, Asım ve Zehra ile Ayetler Bahçesi, İnanç Türküleri, Resimlerle Gelişim Hikayeleri 10 cild, Arınma Dersleri Ahlak Hadisleri gibi yüzlerce kitap, makale, derleme ve telif eserler yayına hazırladı. KPSS ÖABT DKAB, YKS, LGS, DHBT, MBSTS ile ilgili birçok deneme ve soru bankası yayınladı. MEB ders kitapları hazırladı.

       TRT EBA’da ders anlatımları yaptı. Kronolojik meal ve siyer yazdı. Yayın editörlüğü yaptı ve çocuk yayınları hazırladı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

                 1982’den bu yana hâlen kamu görevini sürdürerek çeşitli bilimsel araştırmalarını, eğitim danışmanlığını ve vakıf faaliyetlerini de sürdürmekte olan Hüseyin Kazan Ankara Meclisi İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanlığına getirildi.    

 

HÜBEYİN MKAZAN ;1963’te Ankara / Kızılcahamam’’ın Yukarıkese köyünde doğdu.

1985’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1986’da Bolu Mengen İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenliğine başladı.

1988’de İstanbul-Bakırköy’de kolej müdürlüğü, 1990’da İstanbul-Bakırköy’de dershane müdürlüğü, 1991’de İstanbul-Fatih’de dershane müdürlüğü, 1992’de Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1993’te Ankara’da 6 farklı dershane ve özel okul kurucu müdürlüğü yaptı.

1994’te dershanelere konu anlatımlı soru bankaları kitaplarını yazdı.

1999’da (12 yıl) bir dergide, genel yayın yönetmenliği ve yazarlığı, 2005’te Hacıbayram Anadolu İmam Hatip Lisesi’de meslek dersleri öğretmenliği, 2015’te Mamak İmam Hatip Lisesi müdürlüğü,

2016’da MEB Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nde din öğretimi koordinatörlüğü, 2019’da MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nde Programlar Dairesi’nde kitap inceleme ve EBA soru tetkikinde görevlerinde çalıştı.

      

 

Araştırmacı / Eğitimci / Yazar

huseyinkazan@gmail.com

0532 335 25 80

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...