ANKARA MECLİSİ; ŞAİRLER, YAZARLAR... HÜLASA KÜLTÜR VE EDEBİYATÇILARIN BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ

ANKARA MECLİSİ; ŞAİRLER, YAZARLAR... HÜLASA KÜLTÜR VE EDEBİYATÇILARIN BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ

Kültür denilince çok unsur gelebilir akla; ancak kültürün ana temasını teşkil eden unsurların başında edebiyat gelir. Tarihimize göz attığımızda edebiyatçılara verilen önemin bugüne göre çok daha ileri noktada olduğunu görürüz. Aslında siyaset denen marazi durum o toplumumuzu o kadar yoruyor ve meşgul ediyor ki her türlü sanatın, kültürün ve hatta her türlü iyiliğin önüne çıkıyor. Bunun içindir ki edebiyatçılar; devlet erkânı ve siyaseti marazî bir noktaya getiren politikacılara âdeta kafa tutarcasına edebiyat ve sanat alanındaki aktivitelerini diri tutuyorlar.

 
      Daha ziyade edebiyatçıların Anadolu’da faaliyetlerini yaygınlaştırmış olmaları doğrusu bana gurur ve heyecan veriyor.  
  Bu güne kadar çok başvuruda bulunanlar oldu, hepsi birbirinden saygı değer... Ancak biz, biraz daha inceleyip sık dokuyoruz. Yani her şair ve ozanım diyeni, her şiir yazıp saz çalanı -daha iyileşinceye kadar- listemize dahil etmiyoruz. 
     Evet, bilindiği gibi Ankara Meclisi’nin koordine ettiği ZİRVEDİKİLER adında bir grubumuz var. Burada eski bakan ve milletvekilleri, profesörler -ilim ve irfan adamları, şairler-yazarlar, fikir adamları, siyaset adamları yer almış durumda. 
      Son olarak yeni bir mümtaz insanı, iyi bir usta, iyi bir sanat ve edebiyat erbabı ve en önemlisi de iyi bir toplum mühendisi arkadaşımızı sayın İbrahim Düğer’i Zirvedekiler arasına dahil ettik. 
      İsterseniz sayın İbrahim Düğer’i öncelikle bir tanıyalım, daha sonra eserlerini sunacağız. 
       Saygı, sevgi ve başarı dileklerimle.
                                                                             Mehmet Akyol      
                                                                          ---------------------------
 
                                                                            İBRAHİM DÜĞER KİMDİR
Şair ve Yazar İbrahim DÜĞER 01. 03. 1955 yılında Aksaray iline bağlı Sarıyahşi ilçesinin BEKDİK köyünde doğdu. İlkokulu köyünde ortaokulu ise Sarıyahşi ilçesinde okudu. 1970'lerde Kırşehir de sanata yönelerek traktör, biçer döğer ve iş makinası servisinde çırak kalfa usta olarak bir Ahilik esnafı kültürü ile yetişip ticarete atıldı. Mesleği gereği halk ile iç içe olan şair şiirlerini vatan, bayrak, doğa, insan ve tabiat sevgisi üzerine yazmıştır. Kendi deyimi ile şairler insanlığın harcıdır, ayrıştırıcı değil birleştirici olur derken şunuda eklemektedir, şairler gönül insanıdır kırıcı olmazlar.
 
       
      Şair ve yazar İbrahim DÜĞER ilkokul ikinci sınıftan beri şiir ve öykü yazmaktadır.  BİNİN ÜZERİNDE şiir ve öykü yazıp kaleme almıştır, hece ile dans ederek şiir yazan usta kalem kendisinin başarısını ve almış olduğu ödülleri anlatmaktan kaçınmaktadır. Şiirleri ve öyküleri Türkiye genelinde çeşitli antoloji dergi ve gazetelerde yayınlanmaktadır. Şiirlerinin bir kısmı türkü, kaside klip olarak bestelenmiş, bazı şiirleri de Arapça, Özbekçe, Azerice ve Rusça 'ya çevrilen şairimizi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk dili ve edebiyatı bölümü öğretim görevlisi Koray Öcalan ve son sınıf öğrencisi Dönüş Aktepe tarafından BEKDİKLİ. HALK OZANI İBRAHİM DÜĞER 'in hayatı ve şiirleri mezuniyet tezi olmuştur, yine Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi Ayşe Hilal Deliorman tarafından şairin yaşamı şiirleri hakkında heceyle dans eden adam başlığı ile dersine haber ödevi konusu olmuştur. Şiirlerini Defne Yaprağı ve Şiirden Esintiler diye iki kitapta toplamış, öykülerini de Kaybolan Kültürümüz Köyodaları ve Basına Yansıyan Şairin Sesi adlı kitapta toplayarak ölümsüzleştirmiştir. Kırşehir Yazarlar Ve Şairler Derneği kurucu üyesi olup, Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Çalışma grubu Başkan Yardımcılığını yürütmektedir. Ayrıca Kırşehir Aşık paşa Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Emekli olduktan sonra kendi köyü Bekdik de ve Kırşehir'deki kendisine ait müstakil bahçeli  evlerinde bahçe işleriyle uğraşıp  şiir ve öykü yazmaya devam etmektedir.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...