Ankara Belediyesi Sağlık işleri Başkanı Seyfettin Aslan: “Canlıları korursanız, insanı korumuş olursunuz”

Ankara Belediyesi Sağlık işleri Başkanı Seyfettin Aslan: “Canlıları korursanız, insanı korumuş olursunuz”

CANLI DOSTU BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ VAR...Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Seyfettin Aslan, Başkentte yaşamını sürdüren tüm canlıların sağlık ve refahını korumak ve geliştirmek için çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini; bu amaçla canlı dostu bir belediyecilik modeli uyguladıklarını söyledi. Aslan, “SMA’nın önüne geçebilmek için evlilik öncesi test yaptırmaktan bağımlılıkla mücadeleye, sokak hayvanlarından iş sağlığı ve güvenliğine kadar canlıya dair ne varsa her alanda çalışma yürütüyoruz” dedi.

ABB Sağlık Dairesi Başkanı Aslan ile gerçekleştirdikleri hizmetler hakkında konuştuk. İşte soru ve cevaplar.

SORU: Sayın Başkan, öncelikle Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınızın kurumsal yapısını sormak istiyorum. Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığımız, beş şube müdürlüğü ve toplam 695 personelle hizmet veren bir dairedir. Şube müdürlüklerimizi, Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü ve Bağımlılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü şeklindedir.

SORU: Ankara’nın en temel sorunlarından biri de sokak hayvanlarıdır. Çok sayıda sokak hayvanı var ve sizin ifadenizle “Ankara’da her can değerlidir”. Sokak hayvanlarına yönelik hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Sizin de dikkat çektiğiniz gibi “Ankara’da her can değerlidir”. Biz doğaya, diğer canlılara, ağaçlara, bitkilere önem veren bir gelenekten geliyoruz. Atalarımız, doğanın dengesini korumak için canlıları korur ve kollardı. Biz de öyle yapıyoruz. Hiç kuşkusuz Ankara’daki sokak hayvanları sorunu, önemli bir sorun ve her geçen gün sayıları çoğalıyor. Bizim ilkemiz, yaptığımız her işte muhataplarımızla işbirliği yapmaktır. Biz de sokak hayvanlarının bakımı ve korunması konusunda hayvan severlerle işbirliği yapıyoruz. Mekânlarımızı sonuna kadar açıyoruz. Her türlü desteği verdiğimiz gibi her türlü öneriye de açık olduğumuzun altını çiziyoruz.

SORU: Sokak hayvanlarına yönelik yürüttüğünüz hizmetleri örneklendirir misiniz?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Bu konudaki çalışmalarımızı üç başlık altında kümelendirebiliriz. Bunlar, kısırlaştırma, aşılama ve beslemedir. Sokak hayvanlarının sayılarının hizmet verilemez ölçüde gelmemesi için hayvan severlerin gözetim ve denetimine açık bir biçimde kısırlaştırma çalışmaları yapıyoruz. Yalnızca 2020 yılında 10 bin 362 kısırlaştırma yaptık. Bu sayı, 2021 yılının ilk beş ayında 6 bin 485’i geçti. Bu tempoyla devam edilecek olursa yılsonuna varmadan, geçen yılın rakamlarını aşmış olacağız. Amacımız 20 bin rakamını yakalamaktır. Kısırlaştırma çalışmalarını düzenli ve organize bir biçimde yürütebilmek için kısa adı KISAMER olan Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Sahiplendirme Merkezini kurduk. KISAMER’e bağlı olarak dört ünitemiz faaliyet yürütmektedir. Bunlar Sincan Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kurtuluş Sokak Hayvanları Sağlık Merkezi, Gölbaşı Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ve Gölbaşı (KISAMER) Kısırlaştırma ve Sahiplendirme Merkezidir.

SORU: Peki ya diğer çalışmalar?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Başta kuduza karşı olmak üzere sokak hayvanlarını düzenli olarak aşılıyoruz. Biliyorsunuz, hayvanlar bazen kendileri için tehlike olarak düşündükleri hareketli varlıklardan korktukları için saldırganlaşabiliyorlar. O durumda istenmeyen sonuçlar da doğabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için düzenli olarak aşılama çalışması yürütüyoruz. Geçen yıl 14 bin 107 sokak hayvanını aşıladık. Bu yıl ise ilk beş ay içinde 6 bin 248 hayvan aşılanmış oldu. Öte yandan sokak hayvanlarını düzenli olarak besliyoruz. Bu amaçla 742 bin 527 kg’lık besleme yaptık.  Yalnızca 2020 yılında 926 bin kg mama aldık. Bu rakam, 2021’in ilk beş ayında 858 bin 300 kg’a ulaştı.

SORU: Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarınız yalnızca sahipsiz köpeklerle mi sınırlı?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Olur mu? Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımız, bütün sokak hayvanlarını kapsamakla birlikte köpek ve kediler çoğunlukta olduğu için onlar öne çıkmaktadır. Örneğin kediler için özel bir çalışmamız var. Bilindiği üzere ilimizde sokak kedileri ile alakalı yerel yönetimlerin bir çalışması bulunmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu ihtiyacı karşılamak için ilimiz Sincan ilçesinde mülkiyeti Belediyemize ait 750 metrekare kapalı alanı olan ve 37 kısımdan oluşan aynı anda 400 sokak kedisinin Rehabilite edilebileceği Sincan Kedi Tedavi Ünitesi ve Rehabilitasyon Merkezimizi tamamlamak üzereyiz. Bu yıl Ağustos ayında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

SORU: Sincan’a yeni bir köpek bakım ünitesi ve rehabilitasyon alanı yaptığınızı duyduk; doğru mu?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Bakın, Başkanımız Mansur Yavaş Beyin, hepimize söylediği ve bizim kulağımızda bir küpe gibi taşıdığımız şöyle bir sözü var. “Ankara’da her can değerlidir”. Biz de kendi alanımızda daha iyi hizmet vermek için alt yapı tesislerimizi artırıyoruz. Sincan’daki mevcut alana ek olarak 700 sokak köpeğini aynı anda tedavi ve rehabilite edecek yeni bir yer yapıyoruz. Orası da Ağustos 2021 itibariyle hizmete hazır hale gelecektir. Bu kadar da değil. Biliyorsunuz; Ankara, geniş bir coğrafyaya yayılmış büyük bir şehirdir. Bu amaçla hizmeti dengeli ve zamanında verebilmemiz için çok yönlü yürüttüğümüz çalışmalardan biri de Karataş Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin yapımıdır. Tam 93 bin m2’lik bir alana sahip olacak merkezin yapımı, pandemi nedeniyle gecikmiş olsa da yeniden çalışmalara başlamak üzere ihale edilmiştir.

SORU: Biliyorsunuz, Ankaralıların sokak hayvanlarına yönelik hassasiyeti yükselmiş durumda. Onların aç ve açıkta kalmaması için insanlar da elinden geleni yapıyor. Anlattıklarınıza bakılırsa sokak hayvanlarını besliyorsunuz. Peki sokak hayvanlarının kışın soğuktan, yazın yüksek oranda gerçekleşen sıcaktan korunabilmesi için yaptığınız bir hizmet var mı?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Hayvanların ister sokakta isterse de geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezinde kolay ve huzur içinde yaşayabilmeleri, kendilerine ait özel bir alanın bulunmasıyla mümkündür. Bu maksatla Gölbaşı Geçici Hayvan Bakımevinde kullanılmak üzere bin adet kulübe aldık ve kulübeleri Haziran ayı itibariyle bakımevine yerleştirdik.

Ayrıca ilimizde hayvan mezarlığı ihtiyacının farkındayız. Bu sebeple 25 bin Metrekarelik bir alanın tahsis işlemlerini gerçekleştirdik. Gerekli İmar ve Umumi Hıfzıssıhha kararlarından sonra hızlı bir şekilde inşasına başlayacağız. Bu konuda ki eksikliği de gidermiş olacağız.

Sokak hayvanları konusunda şuanda merkeze yakın 4 tesis üzerinden aktif bir şekilde hizmet sunmaktayız. Kırsal bölgemizde bulunan ilçelerimize de sokak hayvanları konusunda Veterinerlik hizmeti sunabilmek için Mobil araçlar ile ilgili alımımız tamamlanmış olup gezici mobil araçlar ile kırsal bölgelerde de yerinde hizmet sunacağız. Amacımız uzun süreli nakillerin önüne geçmek, nakillere bağlı can kayıplarını önlemek, hayvan sağlığı ve refahını en üst seviyeye çıkartmaktır.

Sokak hayvanları konusunda bir başka değinebileceğim konu özellikle yaralı hayvanlar ile ilgili gönüllü hayvansever vatandaşlarımıza bilgi verme konusunda telefon ve dilekçe gibi bilgi alma metodlarının dışına çıkarak, https://epati.ankara.bel.tr  adresinden 7/24 anlık bilgi akışını sağlayacağız. Bunun dışında sahiplendirme başta olmak üzere kısırlaştırma ve eğitim faaliyetlerimizi sisteme entegre edeceğiz.

Yine Veteriner İşleri Şube Müdürlüğümüzün faaliyet alanlarından bir tanesi olan Ankara halkının sağlıklı ve kaliteli et tüketimini sağlamak amacıyla Mezbahane faaliyetlerini günün modern ve İslami koşullarına uygun hale getirmeyi hedefliyor ve bu doğrultuda Şereflikoçhisar ve Elmadağ ilçelerinde Mezbahane ve hayvan satış yerlerinin çalışmalarını başlatıp ve bu yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.

 

SORU: Şu ana kadarki anlatımlarınızda sokak hayvanları için yürüttüğünüz çalışma ve hizmetleri anlattınız. Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarınız dışında gerçekleştirdiğiniz başka çalışmalarınız var mı?

BAŞKAN SEYFETİN ASLAN: Başkanımız Mansur Yavaş’ın da dikkat çektiği gibi kent bir bütündür. Bu bütünün içinde insan da var, hayvan da var, çevre de var. Hele hele iklim değişikliğinin yaşandığı günümüz koşullarında çevre sağlığını dikkate almamak mümkün değil. Biz de 2020 yılı boyunca çevre sağlığı alanında fiziksel mücadeleye ağırlık verdik. Bunlardan biri de Ankara Çayında yürüttüğümüz biyo mücadele çalışmalarıdır. Çayın Zir Vadisi, Ova Çayı hattında beş km.lik alanında fiziksel temizlik yaptık. Çubuk 1 Barajı-Akköprü- Etimesgut Şeker Mahallesi hattında ise biyo mücadele çalışmaları gerçekleştirdik. 2021 yılında ise fiziksel mücadele kapsamında Akyurt ve Çubuk ilçelerinde yaklaşık 13 km.lik Ankara Çayının temizliğini gerçekleştirdik. Öte yandan kimyasal mücadele için de 600 bin dolarlık alım yaptık.

SORU: Malum, 2020 ve 2021, aynı zamanda COVİD 19 salgınıyla mücadeleyle geçti. Bugünden baktığınızda bu mücadele konusunda neler söylersiniz?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Pandemi ilan edildiği andan itibaren başkanımız Mansur Yavaş, zorunlu olarak yapılması gereken yatırımlar dışındakilerin durdurulmasını ve önceliğimizin coronavirüse karşı mücadeleye verilmesini belirtti. Hizmet alanımıza girdiği için pandemiye yönelik çalışmaları, Başkanlığımız koordine etti. Bu amaçla kamusal hizmet alanlarını, Metro ve Ankaray’ı ve toplu taşım yapan EGO otobüslerimizi düzenli olarak dezenfekte ettik. 238 bin 400 litre el dezenfektanı, 1 milyon 860 bin eldiven, 204 bin 500 tulum, 6 bin 500 ateş ölçer 500 bin adet tek kullanımlık seccade ve 50 bin 400 adet kolonya temin edip, kamunun hizmetine sunduk. İnsan yoğunluklu alanlara el dezenfektanı standı yerleştirerek, salgının azaltılması sürecine katkıda bulunduk.

SORU: Anlaşılan pek çok hizmeti bir arada yürütüyorsunuz. Ama sormadan geçmek istemediğim konulardan biri de SMA’lı hastalara yönelik geliştirmiş olduğunuz projedir. Biraz anlatabilir misiniz, neler yaptığınızı?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Bilindiği üzere SMA hastalığı, tedavisi zor ve pahalı bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan çocuklarımızın ve ailelerimizin nasıl perişan olduğu kamuoyunun malumudur. Bu nedenle istedik ki tedavi etmektense koruyucu önlemler alarak SMA hastalığını en aza indirmemiz mümkündür. Bu çerçevede Başkent Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. Buna göre evlenmek isteyen çiftlerden birine evlilik öncesinde yapılacak testin giderlerini belediyemiz karşılayacak. Risk bulunması halinde diğer eş adayına da test yapılmasını öneriyoruz ve eğer SMA riski varsa her doğumdan önce test yaptırmalarını ve böylece SMA’yı daha gerçekleşmeden önlemeyi amaçlıyoruz.

Testler, yaptıracak olanlar için ücretsizdir ve tamamen belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Bu çerçevede yaklaşık 35 bin çifte test yaptırılmasını planlıyoruz.

SORU: Ankara halkının tedavi için hastalarına veya diyaliz için diyaliz merkezlerine gidişleriyle alakalı çalışmalar yürütülüyor mu?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Evet. Ankara’da yaşayan ve taksi dolmuş gibi toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarına gidemeyecek durumda olan vatandaşların ikamet adresinden gideceği sağlık kuruluşuna ve sağlık kuruluşundan evine naklini sağlamaktayız. Ayrıca diyaliz tedavisi gören vatandaşlarımızın da diyaliz merkezlerine ve ünitelerine gidiş gelişlerine destek olmaktayız. Bu amaçla 2021 yılı başından itibaren araç filomuzu 10 personel sayımı ise 30 adet olacak şekilde artışını gerçekleştirdik. Yıllık 16bin olan taşıma kapasitemizi 20 bine hasta taşıyacak şekilde planlamasını gerçekleştirdik.

SORU: Öte yandan Büyükşehir demek, gürültü kirliliği demektir. Bu konuda bir çalışmanız var mı?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Bizim belediyecilik anlayışımız, bütünlüklü hizmeti amaçlıyor. Gürültü kirliliğine karşı mücadeleyi de bu çerçevede yürütüyoruz. TÜBİTAK ile imzaladığımız bir Gürültü Eylem Planı var. Bu kapsamda neler yapabileceğimiz üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.

SORU: Büyükşehirlerin bir diğer sorunu da uyuşturucu yaygınlığıdır. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi çok sayıda insanımız, uyuşturucu bataklığına saplanmaktadır. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Başkanımız Mansur Yavaş, bu konuda çok titiz ve yaptığımız bütün çalışmaları yakından takip ediyor. Başkanlığımıza bağlı bir Bağımlılıkla Mücadele Şube Müdürlüğümüz var. Bu müdürlüğün koordinasyonunda Temelli’de bir bağımlılık mücadele merkezimiz var. Bu merkezde alkol ve madde bağımlılığının neden olduğu fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlarla mücadele için gerekli tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarını gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek için Ankara Büyükşehir Belediyemiz ile Lokman Üniversitesi arasında 13.10.2020 tarihinde bir protokol imzaladık. Böylece Özgür Köy Bağımlılıkla Mücadele Projesinin uygulanmasına çok yakında başlamış oluyoruz. Ankara – Eskişehir Karayolu’nun, 50. kilometresinde bulunan Temelli ilçesinde, 20 bin m2 lik alanda yapımı tamamlanan, 100 yataklı olması planlanan “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi”nde,  3’er kişilik 30 oda, doktor ve gözetmenler için odalar, 4 adet derslik, yemekhane, spor kompleksleri, yürüyüş ve koşu yolları, sauna,  gibi sosyal alanlar ile 15 bin 250 metrekarelik yeşil alan bulunmaktadır. Bu Merkezde, bağımlıların tedavilerinden sonra sosyal hayata kazandırmak amacıyla gerekli rehabilitasyon çalışmalarına yer vermeyi amaçlıyoruz.

SORU: Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Anlattıklarınızdan anlıyoruz ki Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mansur Yavaş’ın öncülüğünde, hiç durmadan hizmet üretmektedir. Yollarda, araçların üzerinde yahut gerçekleştirilen köprülü inşaatların kenarlarında gördüğümüz “BÜYÜKŞEHİR İŞBAŞINDA” Sloganı gerçek olmuş.

BAŞKAN SEYFETTİN ASLAN: Asıl biz teşekkür ederiz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Bununla birlikte asıl özelliğimiz yaptığımız her işi açık, şeffaf ve hesap verebilir nitelikte yapıyor oluşumuzdur. Üstelik Başkanımız Mansur Yavaş, katılımcılığı benimsemiş bir başkandır. Daire Başkanlığımız da, Başkanımızın ilkeleri doğrultusunda çalışmalar yürütmekte ve hangi alanda proje üretiyor ve gerçekleştiriyorsak, muhataplarımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...