AFETLERİN BAŞ SORUMLUSU BELEDİYE YASASINI ÇIKARANLARDIR

AFETLERİN BAŞ SORUMLUSU BELEDİYE YASASINI ÇIKARANLARDIR

* Büyükşehir Belediye Yasası’nın yürürlüğe girmesi başta yangınlar olmak üzere birçok felaketi beraberinde getirdi. Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akyol, “Bu felaket yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte yüreklerimizi yakan nice olumsuzluklarla karşılaştık, son çıkan yangınların felaket noktasına gelmesine başlıca sebep de bu kanundur “ dedi.

                            DEVLET DÜZENİ BOZULDU ONARIMA İHTİYACI VAR 

    Büyükşehir Belediye Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile birlikte devlet 30 ‘ il de il genel meclislerini ve il özel idareleri kapattı, köy tüzel kişiliğine ait ne varsa hepsini alıp belediyelere verdi, bu arada köy adını kaldırıp önce mahalle yaptılar daha sonra da “ Kırsal Mahalle “ unvanını verdiler diyen Akyol konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

    “   İktidar bu kanunu çıkararak o zamanlar büyük bir kısmının elinde olduğu Büyükşehir belediyelerini her seçimde kazanacaklarını ümit etmişlerdi.

    Bunun için bu kanunla özel idareleri ve il genel meclislerini kapattılar. Bununla da kalmadılar, köy tüzel kişiliğine ait ne varsa hepsini belediyelere verdiler. Durum böyle olunca daima devletten ve milletten yana olan inisiyatif belediyelere geçti. Şimdi iktidardan ve siyasetten yana bir işlevlik söz konusu ve maalesef devlet nizamını bozdular.

                       İL ÖZEL İDARELERİ ÖNCÜ KUVVET KONUMUNDAYDI  

 İl özel idarelerinin daha ziyade her ilçede ( kırsal alanlarda ) şantiyeleri, hizmet ekipleri vardı. Tabir caizse bir nevi hazır kuvvet ve uçbeyi konumundaydılar.

   Mesela bir ormanda yangın mı çıktı hemen ilk müdahale onlardan gelirdi. Onlar ateşin hızını keser, yangın çıkan alanları iyi bildikleri için sonradan gelen söndürme ekiplerini yönlendirirlerdi.

     BU KANUNUN ÇIKARILMASINA VESİLE OLANLAR VİCDANEN RAHATLAR MI ?...

      Bu kanunun çıkmasına sayın cumhurbaşkanımız vesile oldu, ancak kanun taslağının hazırlanması ve TBMM’ den geçmesine ve diğer tüm olumsuzlukların baş sorumlusu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı sayın Mehmet Özhaseki’dir.

    Sağolsunlar bu kanunun çıkması ile çiftçi ve köylünün, hayvan yetiştiricileri hayal kırıklığı yaşadı, eti, sütü, sığırı, davarı, sapı-samanı, patatesi-soğanı bile ithal etme noktasına geldik; hayat şartları zorlaştı, bed bereket kalmadı, görüldüğü gibi yangın felaketlerinde büyük zorluklar yaşandı, çaresizlik içinde kalındı, muhalefet bu olumsuzlukları siyaset sahnesine taşıdılar, iktidar ise aynı şekilde mukabele ettiler.     

     Huzurun ve sükunun sağlanması, devleti yeniden itibarlı hale getirmek ve kaybolan güvenilirliğine kavuşması için bu kanun derhal yürürlükten kaldırılmalı,il özel idareleri yeniden kurulmalı, devletin temsilcisi konumundaki valiler, kaymakamların yetkileri arttırılmalı, köy muhtarlarının ve köy ihtiyar heyetinden alınan yetkiler acilen iade edilmeli. “ 

Ankara Meclisi Derneği ve Başkent Ankara Platformu Genel Başkanı

ilimveirfan@hotmail.com    Tel: 0530 464 63 77   

    

             

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...