MERKEZDE YENİ BİR SİYASİ PARTİ KURMA ARAYIŞI DEVAM EDİYOR

MERKEZDE YENİ BİR SİYASİ PARTİ KURMA ARAYIŞI DEVAM EDİYOR

* Bir grup fikir ve siyaset adamının bir araya geldiği buluşmada, MERKEZDE BİR PARTİNİN ACİLEN KURULMASININ ŞART OLUĞUNA VURGU YAPILDI * Siyaset piyasasında önemli hareketlilikler devam ediyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partilerinin beklenilen performansı gösterememiş olmaları siyaset yolu ile halka hizmet etme düşüncesinde olanları değişik arayışlara sevk etmeye başladı. Bu bağlamda hizmetleri, siyasi tecrübeleri ve hatta kültür alanında gösterdikleri çalışmaları ile bilinen idealist dava adamlarının yeni bir Merkez Parti kurma çalışmaları devam ediyor.

     

                 * İş adamı ve siyaset araştırmacısı Mehmet Ergün'ün davetlisi olarak Çankaya'daki evinin bahçesinde organize ettiği buluşmaya,

     E.Bakan Mehmet Gazioğlu, E.Milletvekillerinden Abdülkadir Erdoğmuş, Mehmet Kahraman, Alaattin Fırat, Yusuf Bacanlı, E.Vali Abdülkadir Sarı, Gazeteci- Yazar Mehmet Akyol, Siyaset Uzmanı-Gazeteci Durmuş Alagöz, İş Adamı Ramazan Tuğul, Gazeteci- Politikacı Ali Yağız Baltacı, İş Kadını Elif Sibel Yıldırım, Dr. Hilmi Çuhadıroğlu katıldı.             

       Buluşmada yapılan konuşmalarda, DP, AP, DYP, ANAP düşüncesinde mütedeyyin Ülkücü ve Sosyal Demokrat destekli MERKEZDE BİR PARTİ' nin kurulmasının milletin acil talebi olduğu kararına varıldı.

      Konya’nın duâyen politikacılarından gazeteci Durmuş Alagöz yaptığı konuşmada, “ Anadolu’nun birçok bölgesine bazı arkadaşlarla bizzat gidip araştırmalar yaptık. Bu araştırmalarım neticesinde gördük ki Anadolu insanı siyasi manada bir arayış içinde, yani yeni bir partinin kurulmasını istiyorlar. Hatta büyük bir çoğunluğu partiyi kurun il ve ilçeler bazında teşkilatlanmak ve her türlü masrafını karşılamak bizim sorumluluğumuzda olsun. Bu da gösteriyor ki çok, ama çok acele-hiç zaman kaybetmeden- merkezde bir partinin kurulması zorunlu hale gelmiştir. Net olarak ifade ediyorum, bu yalnız benim/bizim talebimiz değil, milletin talebi; bu sorumluluk bizlerin ve sizlerin omuzlarımızda “ ifadesini kullandı.

      Toplantıya iştirak edenlerden Yozgat DYP E.Milletvekili Yusuf Bacanlı “ Artık şu gerçek tamamen kabul gördü ki, merkezde bir partinin kurulması şart olmuştur. Bu talep benim veya bizim değil milletin talebidir. Şayet böyle bir parti kurulacak olursa lideri/genel başkanı kim olursa olsun ben şahsıma münhasır hiçbir görev talep etmeden, gece-gündüz çalışır, maddi ve manevi desteğimi vermekten geri kalmam “ dedi.

      18 .Dönem ANAP Erzurum Milletvekili olan (Eski idarecilerden ) Mehmet Kahraman ise ; kesinlikle böyle bir kuruluşun hayata geçirilmesi şart olmuştur, şart koşuyorum çünkü millet istiyor. Yarından tez yok harekete geçmemiz lazım. Şayet partiyi hemen kuramazsak hiç değilse bir “ Fikir Platformu” kurarak işe başlayalım dedi.

      ANAP Genel Başkan Yardımcılarından E.Muş Milletvekili Alaettin Fırat ise şunları söyledi: “ Yakın bir zamanda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde geziyor, halkla istişarelerde bulunuyorum. Vatandaş mutlaka Merkezde bir partinin kurulmasından yana, zaman kaybetmenin manası yok “ ifadesini kullandı.

       İdareciler Derneği Eski Başkanı/ Emekli Vali Abdulkadir Sarı ise şunları dile getirdi: “ Evet, hepinizin ifadesinden de anlaşıldığı gibi artık merkezde bir partinin kurulması zorunlu haline geldi. Ben eski bir idareci olarak, üç ilde valilik, birçok ilçede kaymakamlık yaptım, siyasi manada da çalışmalarım oldu. Ülke genelinde yaptığım araştırmalara göre gerçekten merkezde bir partinin kurulması zorunlu hale gelmiştir. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa hemen, ancak hemen fiiliyata geçmeli ve milletimizin talebine olumlu cevap vermeliyiz “ dedi.

      BAKAN MEHMET GAZİOĞLU:“ GÖRÜLÜYORKİ YENİ BİR MERKEZ PARTİ’NİN KURULMASI İÇİN HER TÜRLÜ OLUMLU ZEMİN MEVCUT, MİLLET BEKLEYİŞ İÇİNDE”

       * TBMM E. Meclis Başkan Vekillerinden, E.İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ise şunları söyledi:        “ Ben de bazı görüşmeler ve araştırmalar yapıyorum. Merkezde bir partinin kurulması konusunda siyasetçiler arasında geniş tabanlı bir talep var. Ancak daha önemlisi milletin talebi… Bu konuda da kesin olarak kanata vardım ki milletimiz bizden daha fazla arzulu. Milletimizin bu talebine kulak tıkamak bizim felsefemize uygun bir durum değil. Şimdiye kadar Hakk ve halkımız için hizmet verdik; bu gün de dik duruşumu sürdürüyor - hiçbir talebim olmadan- sizlerin ve milletimizin arzusunu hayata geçirmek için her türlü riski almaya hazırım, biliyor ve görüyorum ki millet bekleyiş içinde. ”

                             ABDULBAKİ ELKATMIŞ : UNUTULMASIN Kİ MUACCİLİYET VAR, MİLLET KAYBEDİYOR !...

      “ Biz bekledikçe millet kaybediyor, siyaset kaybediyor ” diyen 21. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdulbaki Elkatmış  ise şunları söyledi:

       “ Bu gidişat, bu yönetim bizi bazı radikal tedbirler almaya mecbur bırakıyor. Bazı siyasi kararlar almamızı gerektiriyor. Siyasi alanda önemli bir boşluk var, bu boşluk merkez iddiasında bulunan mevcut partilerle doldurulamıyor. Hali hazırdaki partilerin dışında bir arayış var. Arazi bizimdir ve bu arazide bizim düşüncemizin dışındaki siyasetçilere ‘ bu araziyi vermeyiz ’ diyor.

      Makul siyaset ruhu 1946 ‘ da elde edilmiş bir alandı. Bu alan, Demokrat Parti’den tutun da Demirel’in Adalet Partisi, Özal’ın Anavatan Partisi’ne kadar intikal etmiş ve o gün bu gündür durağan bir ortama girmiş, ancak beklenti dinmemiştir. Bu beklentiye cevap vermek durumundayız. Vakit geçiyor, umutları söndürmemek lazım. Unutulmasın ki millet kaybediyor.

      Acilen yeni bir merkez partinin kurulması zaruret haline gelmiştir. Kimse merak etmesin devlete hiçbir şey olmaz, fakat millet zaruret halindedir. Sizlerin de ifade ettiğiniz gibi Anadolu insanı siyasi manada arayış içinde. Bu fikrinize katılıyorum. Ancak katılmak yetmiyor, çözüm yolu bulmak durumundayız. “

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...