KÖYÜNE EV YAPANDAN PARA ALMIYOR

KÖYÜNE EV YAPANDAN PARA ALMIYOR

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut yıllar öncesinden atıldı siyasete. İl genel meclisine seçildiği senelerde hem siyaseti öğrendi hem de hayat felsefesinde değişiklik yaptı. Şehirde doğup-büyümüştü ama il genel meclisinin manevi imkanlarından yararlanıp Haymana’nın köylerine her alanda hizmet akışını sağlayınca köylülerin takdirlerine mazhar oldu. Bu vesile ile hem köyleri iyiden iyiye tanımış oldu hem de köylü hemşerilerini... Yani köy demenin hürriyet demek anlamına geldiği ifadesini daha iyi idrak etmesine neden oldu bu yaklaşımlar.

    Büyükşehir Belediye Yasasının yürürlüğe girmesi ile 30 ilin köyü Büyükşehir belediyesine bağlandı. Ayrıca köylerin unvanları silinip mahalle yapıldı. Bu durumdan köyde yaşayanlar hiç hoşnut olmadılar. Zira öylesine bazı zorluklar getirildi ki, köylerde hayvancılık yapmak zorlaştı, ev yapmak bir sürü formaliteye bağlandı, köy odaları alındı, köy konakları alındı, köy tüzel kişiliğine ait tüm araziler alındı, su paralı yapıldı (vs) Bütün bunlar olup biterken köylülerin morali bozuldu. 
    Zaten devlet tarım ve hayvancılık konusunda yanlış politikalar yapmış, köye ve köylüye önem vermez hale gelmişti. Bunun sonucudur ki bir tarım ülkesi olan Türkiye sapı-samanı, patatesi soğanı, eti hayvanı ve hububatın büyük bir bölümünü ithal eder hale geldi. Böylesine olumsuzluklarla karşı karşıya kalan köylüleri daha fazla mağduriyete sokmanın anlamı yoktu ve nitekim Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Haymana köylülerine bu olumsuzlukları hiç hissettirmedi. Yani devlet baskısını köylüye göstermedi. 
    Köye ve köylüye olan sempatisinin nereden geldiğini bir de kendisinden dinlemek istedik Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un.
    “ Köylü çalışıyor, köylü üretiyor, köylü yetiştiriyor. Bütün bunları yapan köylüler elbette özel imtiyazlara sahip olmalı. Özel destek görmeli, daralan çiftçinin, hayvan yetiştiricisinin devlet. baba rolünü devreye sokmalı. 
    Ben iyi biliyorum ki, köyde çalışmak kolay değildir. Benim köylüm dağda çoban oluyor, tarlada çift sürüyor, ahırda hayvanları ile ilgileniyor, bağda-bahçede çalışıyor, bizim süt ihtiyacımızı, yağ ihtiyacımızı, peynir, yoğurt ihtiyacımızı karşılıyor, tarlada buğday yetiştirip una çeviriyor,  ekmeğimizi -aşımızı köylü temin ediyorsa biz devlet olarak, belediye olarak köylümüz için, çiftçimiz için ne yapıyoruz düşünmemiz lazım. 
   Bütün bu gerçekler ışığı altında, şehrin cazibesi o kadar zirve yapmışken köyünde kalan vatandaşlarımıza saygı duymamak, onlara yardımcı olmamak hangi vicdan terazisinde tartılabilir?.. 
    Biz köyde köycülüğünü yapan hemşerilerimize en iyi şekilde hizmet vermenin mutluluğunu yaşarken şehirdeki vatandaşlarımızı da köylerine; babalarından- atalarından kalan evlerine, topraklarına dönmelerini istiyoruz. Bu arada, elbette evleri yoksa biz              -bırakınız kendilerinden para tahsil etmek gibi bir uygulamayı hayata geçirmeyi - kendilerine yardımcı olmamız lâzım.   
    Köyüne ev yapmak istediği halde ev yapacak yeri yoksa devlet arazilerinden, meralardan devlet arazi tahsis etmeli, bu manada devlet köyüne ev yapmak isteyene katkı sağlamalı. Özellikle emeklilerimizin büyük bir bölümü imkan verilmesi halinde köyüne döneceğini düşünüyorum. Hatta devlet emekliler için özel bir program hazırlayıp onların köylerine dönmelerini sağlamalı, üretim alanlarına kanalize etmeli. 
    Bu imkanlar yaratılırsa vatandaşlarımız köylerine dönerler. Bu şekilde tarım ve hayvancılığı daha iyi geliştirmiş oluruz. Daha çok üretim yaparız, daha çok hayvan yetiştiririz. Dolayısıyla sapı-samanı, patatesi soğanı, hububatı ithal etmek durumunda kalmayız. Hatta bu çalışmaları gerçekleştirirsek  tarım ve hayvancılıkta en ileri noktaya gelir hatta ihracat bile yaparız. 
    Ben bu açıklamalarımı gerçi Haymana köyleri ve köylüleri için yapıyorum ama genel manada ülkemizin durumu da böyledir. Şunu esas kabul etmeliyiz, köylü köyünde ne kadar huzurlu olursa şehirdeki insanımızın yaşam kalitesi de o kadar artar. “   
        *** 
    Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Belediye Başkanlığına aday olduğu ilk seçimi zor şartlar altında kazandı. Gerçi DP’den aday oldu ama şartlar onu gerektirdiği için öyle bir yol takip etmişti. Bağımsız aday da olabilirdi ve yine kazanırdı.  O seçimlerde herkes kendi çapında çalışırken Özdemir Turgut adeta 4 cephede savaş verdi ve kazandı.   
   Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra iktidarda olan AK Parti’ye geçmek için bir hayli gayret gösterdi, çünkü iktidarın belediye başkanı olmanın avantajları vardı. Başvurusu kabul gördü. Bu gayreti ona ve Haymanalılara çok şey kazandırdı.     
     31 Mart seçimlerinde AK Parti’den yeniden aday oldu. Dişli rakipleri vardı ancak Haymanalı şehirlisi ile köylüsü ile Özdemir Turgut’u helal oyları ile yeniden iş başına getirdi. 
 
      İŞİ ŞİMDİ DAHA DA ZOR 
 
    Aslında Özdemir Turgut’un bu sefer yükü daha da ağır. Çünkü hemşerilerinin büyük alakasına hizmetleri ile en iyi şekilde mukabele etmesi gerekiyor. Gerçi sorunların büyük bir bölümünü halletti. Özellikle yıllar yılı bitirilemez bir hal alan Ankara yolunu hem de çift yönlü olarak, en modern şekilde yaptırdı. Suyu, alt yapı çalışmaları, tanıtım hizmetleri, Haymana suyunun dünyada en tanınır, en şifalı su olma yolundaki gayreti bu manada suyun tescil ettirilmesi hafife alınacak bir olgu değildir.  Pazar yeri, Haymana meydanı (vs) derken Haymanalılar bir de büyük bir sürprizle karşılaştı ve ilçe doğal gaza kavuştu.
        HAYMANA ŞEKLEN DE İYİ BİR GÖRÜNTÜYE SAHİP OLMALI 
   Şimdilerde ve bundan sonra Haymana için en önemli yapılacak hizmet ilçeyi modernize edip görselliğe kavuşturmak. Bunun için de belediyenin öncülüğünde vatandaşların evini-apartmanını, iş yerini dış cephesini belediyenin vereceği projeye göre tanzim etmesi lazım. Vatandaş kendisi yapamıyorsa belediyenin koordinesine katkı sağlamalıdır.  Şaşet zor olan bu proje hayata geçirilirse Haymana şehir merkezi, meydanları ile, caddeleri ve sokakları ile öylesine güzelleşir ki bu hali gören herkes mutluluğunu katmer katmer yaşamış olur. Bize göre -şu an itibarı ile- Haymana için en önemli ihtiyaç burur. .     

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...