GURUR VE MUTLULUKLARLA DOLU SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ’NİN ARDINDAN

GURUR VE MUTLULUKLARLA DOLU SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ’NİN ARDINDAN

( Yapımcı- Araştırmacı-Yazar H.İBRAHİM UÇAK yazdı ) Haymana ve Polatlı topraklarında gerçekleşmesinin 100.yılını iki ilçemizde görkemli bir şekilde kutladık.

                                             

            Tarihte Ankara Savaşı, Haymana Savaşı, Subaylar Savaşı olarak da anılan Melhame-i Kübra ( En Kanlı Savaş ) olarak bilinen Sakarya Meydan Savaşı'nın başladığı tarih olan 23 Ağustos' ta Haymana Mangal   Daığı'nda kalabalık bir meşaleli yürüyüş ile başladı.

    Sakarya Meydan Savaşı kazanılmasaydı. Ankara olmazdı. Ankara olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti kurulamazdı. Bu 100.yıl pandemi gölgesinde olsak da, başarı ile kutlandı. Polatlı, biz Haymanalılara göre, dün olduğu gibi bu yılda yine daha şanslıydı. Devlet ve Ordu Erkanı hep oradaydı.

      Biz Haymanalılar da iki Bakan yardımcısı bazı milletvekilleri ile yetindik. Mangal Dağı'ndaki törende siyasi lider olarak Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici bu toprakların çocuğu olarak, Sivrihisar Günyüzü'lü olarak bir nebze olsun. Bizleri sevindirdi, ferahlattı.

     Tabiri caizse biz Haymanalılar biraz öksüz bırakıldık.

     6 Eylül 2021 de ATO, Ankara Kent Konseyi sponsorluğunda Yönetmenliğini Tolga Toga, yapımcılığını benim ( Halil İbrahim Uçak'ın) yaptığı ' Melhame-i Kübra, ( Bir Milletin Kaderi ) belgeselinin gösterimi ATO Meclis Salonunda yapıldı.

     Belgesel seyredenlerce beğenildi, büyük alkış aldı. Ama ne yazık ki, salonda hiçbir partiden, hiç bir milletvekili yoktu.

     10 yıldır Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Haymana Belediyesi işbirliği ile başarıyla devam eden Sakarya Meydan Savaşı ve Haymana sempozyumu Haymana'nın değerleri, sempozyumlara aksaksız her yıl katılan gururlarımız Prof.Dr.Ömer Özkan ve Gazeteci Yazar Abbas Güçlü'nün varlıkları her zaman takdire şayandı.

     Belgeselimiz burada da büyük beğeni kazandı. Sağlık Eski Bakanı sayın Halil Şıvgın, Doğu Türkistan Hükümeti Başbakanı sayın Erkin Sabit, her zaman Haymana'daki her etkinliğimizde yanımızda yer alan Gazeteci-Yazar, Ankara Meclisi ve Başkent Ankara Platformu Genel Başkanı Mehmet Akyol; Eğitimci, Araştırmacı, Yazar, Ankara Meclisi İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanı sayın Hüseyin Kazan, birçok ilim ve irfan adamı, tarihçi-yazarın beğenileri ve hatta  eleştirileri ile geleceğimize ışık tutan yazarlar, tarih araştırmacıları, eleştirmenler bizim için önem arz etti.

    Bizi en çok sevindiren Sakarya Savaşı'nın kazanılmasında 3000 şehidi ile Sakarya Savaşı'nın makus tarihini değiştiren Giresun 37 ve 42. gönüllü alaylarının torunlarının Haymana'ya gelip, kutlamalara katılımları idi.

    42.Alayın efsane komutanı Tirebolu'nun gururu Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın mezarının bulunduğu yerde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut'un büyük çabalarıyla gerçekleşen anıtın açılışında, benim için en büyük onur Hüseyin Avni Alparslan'ın  torunu Atilla Akyüz ile birlikte burada bulunmaları oldu.

                                                                                                               ***

   Her zaman biz Haymanalıları yalnız bırakmayan TBMM Eski Başkan Vekili, CHP Ankara Milletvekili sayın Levent Gök ile Giresunlu  CHP İstanbul Milletvekilleri Genel Başkan Yardımcısı Emine Gülizar Memecan ile Necati Tığlı ve MHP Ankara Milletekili Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya'nın katılımları idi. AK Parti Giresun kökenli tüm milletvekilleri Haymana'ya akın ettiler. Açılışta hemşehrilerini yanlız bırakmadılar.

      Polatlı Duatepe'de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantısıyla anıtın açılışı gerçekleşti.

    Bu konuda eleştirimi yapmadan geçemeyeceğim; her nedense bu tür açılışlarda atanmışlar, seçilmişlerin önüne geçiyor. Bakanlar arz-ı endam ediyor. Milletvrkilleri de hatırlanıyor, ama bizi üzen Haymana'nın başarılı belediye başkanı sayın Özdemir Turgut'un isminden bahsedilmemiş olması doğrusu bizleri üzdü. Başkanlarımıza Sayın  Cumhurbaşanımızın bir selam vererek, adlarını zikrederek  jest yapması gayet şık olurdu.

     Son olarak bir eleştirim daha var;

     Türkiye'nin gururu, Türk Yıldızları ekibi Polatlı semalarını şenlendirdiği gibi      ( Giresun Şehitlerinin torunlarının Haymana'da bulunduğu sırada)  Haymana Semalarını ziyaret edemez mıydı?

     Bu arada marşlarla biz Haymanalıları gururlandıran Kara Kuvvetleri Bandosuna da teşekkür ederim.  Ankara Büyükşehir Belediyesi katkıları ile Kıraç konseri, Haymanalı Belediyesi tarafından organize edilen çocuk şenliği ve yerel sanatçı konserleri büyük ilgi gördü.

 

    Organizasyondaki başarılarından dolayı Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş ile ekibine teşekkür ederiz. Çok yoruldular.

Hele bir yıldız vardı ki çok önemli…  Bizlere anlatımları ile Sakarya Savaşı'nı yaşatan Harp Coğrafyacısı Araştırmacı-Yazar Selim Erdoğan'ı kutlamak, tebrik etmek gerekir.

   Nice 100 yıllara diyerek, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...