VEFATININ 7.YILINDA ABDURRAHİM KARAKOÇ

VEFATININ 7.YILINDA ABDURRAHİM KARAKOÇ

Her vefat elbette insanoğlunda bir burukluk yaratır. Aslında Hakk’tan geldik Hakk’a gideriz ki bu tür vefatlara fazla aldırış etmeyiz. Ancak aranızdan ayrılan, bu dünyaya vefat eden Abdurrahim Karakoç gibi müstesna bir insan olursa o zaman farklı bir boyutta hüzün verir, üzülürüz, ıstırap çekeriz.

  • Bir de Abdurrahman Karakoç gibi bir mükemmel insan, toplumumuzu aydınlatan bir güneş, Anadolu’nun yetiştirdiği bir edebiyatçı-bir şair ise o zaman çok ama çok farklı bir hüzün sarar bünyemizi.
  • Ya bir de benim gibi aynı gazetede birlikte yazmış, zaman zaman sohbet etmiş ülkenin kaderi ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuş bir yaşamınız varsa o zaman takdir edersiniz ki yaranız bulunmaz yaralara giriftar oldu demektir.
  •    Rahmetli Karakoç ile Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sağlığında BBP Genel Başkanı olduğu yıllarda yayınlanan Gündüz gazetesinde yazıyorduk. Ben siyasi yazılar yazardım. O hem siyasi, hem sosyal yazılarının yanında aynı zamanda şiirleri ile gönüllere hitap ederdi.
  • Bu durumda herkes üzülürken benim iki kere, 100 sefer, bin misli üzülmem gerekmez mi?.. Allah rahmet eylesin, nurunu kabrinden eksik etmesin.   

……………………………….    MERHUM ABDURRAHİM KARAKOÇ’U KISACA TANIMAK

7 Nisan 1932 tarihinde Kahramanmaraş ili, Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü (Cela) köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda şiire merak sardı. Bu, aileden gelme bir merak diyebiliriz. Çünkü dedesi, babası ve kardeşleri de şairdirler.

İlk yazdığı şiirleri 2 kitap oIacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1964 yılında 10.000 adet bastırdı. FEDAİ yayınları arasında çıkan bu eser kısa zamanda tükendi ve 2. baskısını yine 10.000 adet bastırdı. 1958 yılında buIunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi.1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey,Alperen yayınları oIarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı. 1985 yılından sonra gazetecilik yaptı. Bir ara politikaya girdi ve ayrıldı. Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı: 'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'. 30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa 'Vur Emri' adlı kitap günümüz şairlerinin hiç birisine nasip olmayan kabulü görmüştür. 7 Haziran 2012 tarihinde Hakk'a yürüdü.

                                                                                                                                                                                                                                       MEHMET AKYOL 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...