Türkiye Ortak Ödeme Platformu İmzalandı

Türkiye Ortak Ödeme Platformu İmzalandı

6 şirketin hazırladığı entegrasyon projesiyle “Tek Kartla” Türkiyede her yerde kullanabilecek sistem Türkiye Ortak Ödeme Platformu İmza Töreniyle Ankara Sheraton Otelde yapıldı.

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM Şirketi, PTT, Türk Telekom, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası, Turkcell olarak 6 şirketin hazırladığı entegrasyon projesiyle “Tek Kartla” Türkiyede her yerde kullanabilecek sistem Türkiye Ortak Ödeme Platformu İmza Töreniyle Ankara Sheraton Otelde yapıldı.

Başbakan Binali Yıldırım “Sanayi 4.0’dan bahsediyoruz, sanal gerçeklikten bahsediyoruz, robotik gelişmelerden bahsediyoruz. Artık insanların değil, eşyaların nesnelerin birbiriyle iletişiminden bahsediyoruz. Altyapıyı geliştirmek çok önemli, bilişim yollarını daha da genişletmek gerekiyor. Verilecek hizmetleri daha hızlı ve kolay şekilde yapma ihtiyacı var. “Tek kart” ile her yere her ödeme şeklinde bu iş özetlenebilir. Böylece zaman israfına yol açan kayıplar önleyecektir. Ekonomide kayıt sistemi daha güçlenecek olup, uygulamaya temmuz ayından itibaren başlanacaktır” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, " Ortak Ödeme Platformu adı altında güçlü ve kaliteli hizmet veren sistemi bu senenin ikinci yarısında hizmete sunacağız. Projeyle millileşme ve yerlileşme konusunda ciddi mesafe katedeceğiz" dedi. “Halkın hayatını kolaylaştırma, ulaşım ve erişimde altyapıyı millileştirmek amacıyla, bankacılık, kargo, bilişim ve e-ticaret sektöründe hızlı bir gelişme sağlayan ve vatandaşa hizmet götüren PTT'nin kendini yenileme ve ülke insanına hizmet için attığı adımların önemli olduğunu “ belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal teknolojinin, insanlığa hizmet ettiği ve teknolojiden yararlanabildiğimiz ölçüde Türkiye’mizin gelişeceğini iletti.

Bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren şirketler bir araya gelerek Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nu oluşturdu, Türkiye genelinde ortak ödeme sistemine geçiliyor. Sistem ile tüm şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ortak ödeme sistemi geçerli olacak. vapurdan metrobüse Metrodan otobüse, tüm ulaşım araçlarına tek bir kartla binilebilecek. İl değiştirildiğinde ayrı bir kart almak gerekmeyecek. İlk olarak uygulama İstanbul ve Ankara olmak üzere belediyelerle anlaşma yapılacak.

‘Türkiye Kart’ sadece ulaşımda değil, banka hesabı olmayanlar cep telefonu ile para transferi gerçekleştirip,  alışveriş de yapılabilecektir. Kartlar tüm ATM’lerde, POS’larda ve e-ticarette geçerli olacak. PTT, tüm kartlar için satış ve dolum merkezi olacak. Türkiye Kart 4.600 PTT noktasından temin edilecek. Ön ödemeli veya debit özellikli (kartın bağlı olduğu hesapta belli tutarda para yatırılarak) Türkiye Kart seçenekleri olacaktır. Türkiye Kart 4.600 PTT noktasından temin edilecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Ahmet Ak, PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik , Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından Türkiye Ortak Ödeme Platformu Protokolü imzalandı.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...