TABİAT PARKI PROJESİ İLE ÜRETİM VE VERİMLİLİĞİ ARTIRMA PROJESİ KABUL GÖRDÜ

TABİAT PARKI PROJESİ İLE ÜRETİM VE VERİMLİLİĞİ ARTIRMA PROJESİ KABUL GÖRDÜ

Ankara Meclisi Derneği ve Milli İttifak Hareketi Platformu yöneticilerini makamında kabul eden ve birlikte toplantı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun önemli açıklamalarda bulundu.. “GELECEĞİN STRATEJİSİNİ HAZIRLIYORUZ Her iki projeyi de beğendiğini söyleyen Büyükuzun, Tabiat Parkı Projesi ile Üretim ve Verimliliği Artırma-Şehirden Köye Dönüş Projeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Büyükuzun, “ Yaz gelsin de işe ondan sonra başlayalım diye bir kaide yok. Daha doğrusu zaman kaybını israf olarak kabul ediyorum. Bu projelerin hayata geçirilmesi için hemen harekete geçelim ve bir yerinden çalışmaları başlatalım “ dedi.

 
 
GELECEĞİN STRATEJİSİNİ HAZIRLIYORUZ

     Toplantıya Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun ile Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akcan  katılırken Ankara Meclisi Derneği ve Milli Mutabakat Hareketi Platformundan ise şu isimler iştirak ettiler:

Mehmet Akyol (Gazeteci-Yazar ) 2- Yaşar Can ( Başbakanlık ve Sayıştay Eski Yüksek Denetleme Kurulu Üyesi , Yeminli Mali Müşavir 3- Zuhuri Yaman ( Araştırmacı, Proje-Planmacı- Elektrik Mühendisi ) 4- Hüsnü Ekizceli  ( Maliyeci- İdareci )  5- Ali Mantar  ( İş Adamı- Planlamacı, İktisatçı ) 6- M.Egün Demirtaş ( Siyaset Uzmanı- Emekli Bakan Danışmanı )   7-Reşit Yılmaz ( Emekli Bürokrat- İdareci- Siyasetçi ) 8- Mustafa Yargı  ( Emekli Subay –İnsani İlişkiler Uzmanı ) 9- Ahmet Çöteli  ( Gazeteci- Mühendis )  10- Bayram Özdemir  ( Proje Uzmanı-Eğitimci  11-  Hüsnü Sagun ( Emekli Bürokrat- Muhtelif Devlet Kurum ve Kuruşlarında İdareci, Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ) 12- Hatice Kılınç  ( İş Kadını- Arı yetiştiricisi-Bal üreticisi )  13- Osman Şahbudak Bürokrat- Dernek Başkanı )

                                             GELECEĞİN YEGANE STRATEJİSİ TARIMDIR

     Toplantıda yaptığı konuşmada tarımın önemine değinen Büyükuzun, ülkemizin geleceği tarımdadır dedi. Milli Emlak Genel Müdürü Tufan BÜYÜKUZUN ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet AKCAN, " Tabiat Parkı Projesi ile Üretimi ve Verimliliği artırma-Şehirden Köye Dönüş" Projeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundular. Genel Müdür Büyükuzun, yaptığı açıklamada,  "Böylesi üretime dönük projeleri önemsiyoruz ve şimdiye kadar pek çok projeyi hayata geçirdik, üretime ve verim artışına sebep olacak projeleri desteklemek için hazine arazilerini yarı fiyatına yatırımcı üreticilere kiralıyoruz veya satıyoruz. Geleceğin stratejik bir alanı TARIMDIR. Sizlerin  sunduğunuz projeleri hayata geçirmek için yaz mevsimini beklemeden kısım kısım çalışmalara başlayalım; sık sık bir araya gelerek yol haritasını belirleyelim. Gördüğüm kadarıyla ekibinizin bilgi ve donanımından etkilendim. Böylesi donanımlı ve tecrübeli kişilerin bilgi ve tecrübe birikiminden yararlanmak istiyorum" dedi.

MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRÜ TUFAN BÜYÜKUZUN’UN KONUŞMASINDAN  Milli Mutabakat Hareketi Platformu Başkan Yardımcısı ZUHURİ YAMAN’ın tespitleri

  •  Biz hizmet için varız ve olmaya da devam edeceğiz. Memleket ve millet için yararlı olan her projeyi destekleriiz. Örneğin Işıkdağı’nın eteklerindeki 15 köyü kapsayan TABİAT PARKI ve ÇİFTLİK Projesi  ile Şehirden köye dönüş ve Verimliliğin Artırılması Projelerini hemen hayata geçirmek için bir plan ve program çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa yapalım ve çalışmaya bir yerinden başlayalım.

  •  Projelerin hayata geçmesine Kızılcahamam’dan  başlarız. Onları somut konuşalım. Hatta yazı beklemeden bir projeden mesela K.Hamam Işık dağı projesinden ( Çıkrık Göleti ve civarından ) başlarız- Bu arada  Kızılcahamam Belediyesini projenin içine dahil etmeniz iyi olmuş.

    Kırsalda  takip edilmediği için dededen babadan kalma ama  milli emlağa tescillenmiş araziler var. Eskiden askıya vs çıkılmış ancak itiraz edilememiş. Bu arazileri çiftçiye tahsis ediyoruz. Nasıl mı?  Satış 2. Kiralama yöntemiyle. Ancak mutlak tarımsal kullanım şartı arıyor ve takip ediyoruz. Arazinin bedeli 1o TL ise biz yarı fiyatına veriyoruz. Koşullar ise kolaylaştırıcı; %10 Peşin geri kalanı ise faizsiz 5 yıl vadeli ödeme koşulu arıyoruz.

Kiralanan arazi 10 yıl boyunca koyduğumuz koşullara uygun işleniyorsa, on yılın sonunda o kişiye öncelikli satın alma hakkı veriyoruz.

Şu ana kadar 511 milyon m2 araziyi kiraya verdik.  Son 6 ay içinde 50.000 çiftçiyle sözleşme yaptık. 50.000 başvuru sahibine de arazi sattık. Son bir buçuk yıl içinde toplamda 100.000 sözleşme yaptık.

Satışda ön koşulumuz eskiden beri o araziyi kullanıyor olması. Satışları raiç bedelinin yarı fiyatına yapmaktayız.

Biz bakanlık ve Milli Emlak olarak 550.000 taşınmaz sattık.. Şimdi ise tarım arazilerine ilişkin satışa başladık.

Eğer köy teşviklerden yararlanamıyor.

Başka projelerimiz de var:

Tıbbi-Aromatik bitkiler için arazi teşviki. Bunların başında Lavanta, Gül, Süs bitkileri, Adaçayı, kekik vs. gelmekte. Bu bitkilerin ithalatı için tam 2 Milyar para ödüyoruz. Konuya ilişkin  Süs bitkileri derneğini davet ettik. Tahsis ettiğimiz  kişilerden on yıl para almayalım dedik. Kullanılmayan alanlardan  20 milyon m2 için ilana çıkalım dedik. 2018 Yılında çıktık da ve şu ana kadar 9.000 dönüm araziyi kiraya verdik . Örnek mi Burdur da Salda gölü kıyısında Lavanta tarlaları.

Duyurulularımızı web sitemiz üzerinden, il ve ilçe mülki amirliklerinde ve muhtarlıklar üzerinden yapmaktayız. ( Soru üzerine : ‘’Arıcılık henüz teşviğe başlamadık’’)

 Ağaçlandırma projesi. Orman Bakanlığından  Ağaçlandırma GM ile  ortak proje yaptık. Hazine arazilerini ağaçlandırma adına Ceviz- Badem-Antep Fıstığına öncelik verdik. Şu ana kadar 7.000 dönüm arazi kiraya verdik. Çorum Oğuzlar, Elazığ Andırın , Muğla-Marmaris pilot yerlerimiz oldu.

Hayvancılık için tahsisat yapıyoruz. 2014 Yılına kadar hiç hayvan ithalatı yapmadığımız halde şimdi yapmak zorunda kaldık. 12 Yıllığına veriyoruz. Tahsisat için planlanan arazi 12 milyon m2. Biz kiralama bedeli olarak yılda 6-7 milyon TL gelir elde ettik. Doğuda ücret bile almıyoruz (En son verdiğimiz Tunceli de 2.000 dönüm arazi tahsis ettik) Ancak Batıda kira bedeli alıyoruz.

Adaylar puanlama yapılırken Genç mi?, Ziraatten anlıyor mu?, Daha önce çiftçilik ya da hayvancılık yapmış mı gibi kriterleri koyuyoruz.

    Arazimiz şükür ki var . Neticede biz  Japonya değiliz. .İthalatı  ikameci bir anlayışla çalışmalarımızı yapalım. Atıl ( tescil edilmemiş, ekonomiye kazandırılmamış boş kırsal arazi) olan boş arazileri değerlendirmemiz gerekiyor.

Evet maalesef köylerimiz yaşanılacak durumda değil. Yurt dışı köyleri farklı. Köylerimizi yaşanır hale getirmeliyiz. Şehirden köye dönüş projesi çok önemli. Sizin gibi deneyimli bilgili ekiplere her zaman kapımız açık. Ayrıca Tabiat Parkı Çiftlik Projesi de fevkalade.   Bu öneriyi bakanla da paylaşmayı  düşünüyorum. Ancak somut birkaç örnek yapmalıyız.

Projeleri  somutlaştıralım. Biz mülkiyet dokusuna  çalışmalıyız. Bunu hangi usul yöntemle kime verileceğini belirlemeliyiz.  Ana sorular:

1.Bu projeyi kim yürütecek

2.Hangi yöntemle araziyi vereceğiz

3. Mülkiyet kimin? Orman bakanlığının mı bizim mi? Ve nasıl vereceğiz.

4. Bu iki bakanlık arasında koordinasyon bütünlük içinde yürütülmeli.

* Misafireten katılan Çubuklu Dernek Başkanı Osman Şahbudak’ın sorusu üzerine, “ Çubuk’ta şubemiz yok, en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz. Bundan böyle Çubuk’ta marka yaratıcı ürünlerin ön plana çıkmasını sağlayacağız. Elde edilen  ürün hammadde olarak değil işlenmiş olmalı. Afyon Sucuk markasıyla tanıttı kendini. Markalaşma çalışması yapılmalı. Kazan ET-AVM yapmış. Çubukda da markalaşmaya gidilmeli. Malatya’da kayısı markalaşmalı. Markalaşma çalışmasını ayrı bir firma yapmalı. Fındık bu konuda daha iyi durumda.

    Netice olarak birlikten güç doğar ve biz çalışmalarımızla halkımızın gücüne güç katacak ve verimli ve hayırlı işler yapmaya devam edeceğiz.   

  Bu arada Ankara Meclisi  ve Milli İttfak Hareketi Platformu Yöneticileri görüş ve düşüncelerini anlatıp genel müdüre çeşitli sorular yönettiler. 

Toplantıdan en karlı çıkan, Çubuklular adına Osman Şahbudak oldu.  Zira O'nun sayesinde Genel Müdür bundan böyle Çubuk'a özel bir önem verileceğini ve en kısa zamanda Milli Emlak Şefliği tahsis edileceğini söyledi. Toplantının sonunda memnun ayrılan platform üyeleri Genel Müdür Tufan Büyükuzun ile makamında bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

TUFAN BÜYÜKUZUN KİMDİR

Gaziantep’te doğdu. (1975)  İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu.(1996) Stajyer Milli Emlak Kontrolörü olarak göreve başladığı Maliye Bakanlığında; Stajyer Milli Emlak Kontrolörlüğü, (1997 - 2000)  Milli Emlak Kontrolörlüğü, (2000 - 2004) vekaleten Daire Başkanlığı, (2004 - 2008) Daire Başkanlığı, (2008-2012) Genel Müdür Yardımcılığı, (2012-2014)

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, (2014-2016) görevlerinde bulundu. Milli Emlak Genel Müdürü olarak atandı.(2016)

  Milli Emlak Genel Müdürü olarak görevini yürütmekte olan Tufan Büyükuzun, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...