SON SİYASİ GELİŞMELER VE MEHMET AKYOL’UN KULİS ARKASI NOTLARI

SON SİYASİ GELİŞMELER VE MEHMET AKYOL’UN KULİS ARKASI NOTLARI

Her ne kadar virüs hadisesi izdiham ve tehlike arz etmiş olsa da hayat her yönü ile devam ediyor. Örneğin siyasi parti kuruluş çalışmaları durmak bilmiyor. Mesela DYP Eski Genel Başkan Yardımcılarından ve Eski Bakanlardan olan Rıfat Serdaroğlu'nun başını çektiği eski DYP ve AP'lilerin oluşturduğu Çoban Ateşi grubu önümüzdeki hafta yeni bir partiyi hayata geçirecekler. * Bununla birlikte siyasi israfı sakıncalı bulan bir grup da yeni bir parti kurmak yerine mevcut partilerden birisi ile işbirliği yapmış durumdalar. İdeallerini o çatı altında hayata geçirme konusunda karar kılan bu ekip şimdiye kadar söylenilmeyenleri söylemeyi, yapılamayanları yapmayı planlıyor. Bu partinin Merkez Parti olduğu iddiaları gerçeklilik kazanmış durumda.

* TBMM her ne kadar tatil de olsa da hareketlilik açısından başka özellik ve güzelliklerle kıvamını muhafaza ediyor.

* TBMM'ne gittiğimize göre hiç şüphe yok ki siyaset sahnesindeki olup bitenlerden haberdar olmak ve bu manada değerlendirmeler yapıp kamuoyunu aydınlatmak.  

    POLİTİKA SOHBETLERİ ÖN PLANA ÇIKIYOR

   Bazı eski bakan ve milletvekilleri zaten beni görünce sohbetin kapısını siyasetten açıyorlar. Anladığım kadarıyla yıllar öncesinden kalan alışkanlıklar anımsanıyor… Çünkü ben o zamanlar     “ Kulis Arkası Notları “ başlığı ile yazıyor ve kendilerini siyaset sahnesinde teraziye çıkarıyordum.

    Bu arada son yıllarda benim -sayıları bir hayli fazla arkadaş grubu ile- siyasi bir oluşumla ilgili çalışmalar yaptığımı duymuşlar ki hemen konuya giriyorlar ve benden bilgi edinmek istiyorlar.

Eski Milli Eğitim Bakanlarından Vehbi Dinçerler şöyle diyor:

- Mehmet bey siyasi manada önemli gelişmelerin olduğunu duyuyorum iyi bir liste oluşturmuşsunuz; aranızda önemli isimler var. Hatta listenizde tek bir eski politikacının olmadığı görülüyor. Gerçekten parti kuracak mısınız?

- Hayır sayın bakanım kurmaktan vazgeçtik, zira daha önemli bir girişimde bulunduk; Allah nasip ederse mevcut partilerden birisinin çatısı altında performans sergileyeceğiz.

- Partinin adını söylemeyecek misin, Ali Babacan senin adamındı, yoksa Deva Partisi ile mi işbirliği içindesiniz ?... 

- Hayır hayır, başka bir parti üzerinden çalışma yapmaya başlamıştık ve de kesin olarak kararımızı verdik... Sayın Babacan’ın partisi dört tabana dayalı bir parti olmaz, biz Özalvari bir parti olması yolunda gayret göstereceğiz, yani sizin gibi düşünenlerin partisi olacak, orta direğin partisi, milletin partisi olacak, tam anlamı ile bir Anadolu Hareketi gerçekleştireceğiz ve öyle ümit ediyorum ki 4 tabana dayalı tam demokrat bir yapı oluşturacağız. Özellikle şöyle bir iddiada bulunuyoruz: " Liderler sultası son bulacak, Anadolu insanı ne derse o olacak ! "

      Bu ifade Vehbi beyin çok hoşuna gidiyor. Sayın Dinçerler iyi bir vatanperver olduğu kadar siyasi mülahazaları yerli yerinde değerlendiren önemli bir devlet adamıdır. Bununla birlikte üstün zekalılığı ile de bilinir.  

    *  Sayın Bakana partinin adını verince tebrik ediyor ve çok mutlu oluyor. Ben de mutluluğumu şeklen ifade etmek için elini öpmek istiyorsam da teşekkür edip elini çekip öptürmüyor. 

    ( Vehbi Dinçerler ile yaptığımız özel görüşmeleri ve yaptığı çok önemli açıklamalarını bilahare takdim edeceğim )

      ALAATTİN FIRAT VE KAZIM ATAOL İLE SOHBET

     Muş Eski Milletvekili sayın Alaettin Fırat derin saygınlığı olan ve herkes tarafından beğenilen bir parlamenterdir. Aynı zamanda akademisyen olan sayın Fırat’la görüşmek üzere randevulaşmıştık. Yer olarak TBMM lokantası tercih edildi. Biz, iki dönem Kırıkkale milletvekilliği yapan, AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi  Kemal Albayrak ve Çeşitli illerde valilik yapmış, devlet umuru görmüş, aynı zamanda iki dönem Türk İdareciler Derneğinin Genel Başkanlığını yapmış Abdulkadir Sarı ile birlikte görüşmeye katıldık.

    Alaattin Fırat’la uzun uzadıya konuştuk. Biz çalışmalarımız hakkında bilgi verdik, o da fikirlerini söyledi. Sonuçta tam anlamı ile mutabakat sağladık.

    Sayın Fırat’ın mutlulukları her halinden belli oluyordu.. Çalışmalara başlamak üzere iki gün sonra parti genel merkezinde buluşmak karar verdik. 

                  *** 

    Bu arada yanımıza Bingöl Eski Milletvekili sayın Kazım Ataol geldi.

   Çeşitli konularda istişarî görüşmeler yapılırken sayın Ataol’un şık ve modern giysileri dikkatimi çekti. Sırtında son moda lacivert-çizgili bir ceket, altında kahverengi bir tişört, pantolon, ayakkabı ve hatta çorapları da kahverengi. Kendisi ise zaten yakışıklı mı yakışıklı. Tam anlamı ile yaşlanmasını bilmeyen bir Anadolu delikanlısı gibi .

   Yılların ötesinden tanıdığım Kazım Ataol’u geçen seneler fazla yıpratamamış. Masadan kalktıktan sonra düşüncelerimi Ataol’a aktarınca çok mutlu oldu. Birlikte bir fotoğraf çektirelim teklifini herkes memnuniyetle kabul etti. Ve iki gün sonra buluşmak üzere  vedalaştık. 

     Bu gelişmeler ışığında bakalım nasıl bir atmosfer oluşacak hep birlikte göreceğiz.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...