ORTAKÖY FESTİVALİ  İLE İLGİLİ YORUM VE DEĞERLENDİRMELERİM

ORTAKÖY FESTİVALİ İLE İLGİLİ YORUM VE DEĞERLENDİRMELERİM


 

      Seneler öncesinden tanıdığım Ortaköylüler ve civar köylerin ahalileri ile yeniden bir araya gelmem beni son derece mutlu etti.  ANAP'lı yıllarda çok emek verdiğim ve hizmet akışını sağlama gayretinde olduğum, en azından onları yalnız bırakmamam, yörenin insanlarının beni unutmamış olmalarından çok mutlu oldum.

     Her biri bir ayrı ilgi gösterdiler. Doğrusu çok duygulandım. Gerek iki dernek başkanı sayın Av. Murat Çavuş ve sayın Tuncay Bostan, gerekse köyün azimli ve cevval muhtarı Şefik Bostan'ın böyle bir organizasyona imza atmış olmaları, köylülerin hatta civar köy halkının destekleri beni sevindirdi..

    Siyasiler ve menfaat çevrelerinin vurdumduymazlıkları, halk arasındaki kardeşliğin, birlik-beraberliğin zedelenmesindeki dikkatsizliklerini, köylülerimiz gelenek ve göreneklerini, örf ve adetlerini hayata geçirerek körleniş ve duygusuzlukları bertaraf ediyor.        

            ***

       Ortaköy Ankara’nın en son köylerinden biri. Ankara’ya aşağı yukarı 140 km civarında. Bu köye hizmeti Ankara Büyükşehir Belediyesi götürecek aralıklı olarak. Çünkü  çıkarılan Büyükşehir Belediye Yasası bunu gerektiriyor. Allah yardımcımız olsun, bu kanunu çıkaranları Allah ıslah eylesin. Bizim ücra köylerimizin unvanını KÖY yerine mahalle yapanlara Cenab-ı Hakk akıl fikir versin. Köy odalarımızı, köy konaklarımızı, suyumuzu, muhtarların mührünü, köy tüzel kişiliğine ait her şeyi alanları Allah düşünmeye ve Hakk için haklıyı bulma gayretine sevk etsin.

ZORLA MAHALLE DEDİRTEMEZSİNİZ

      Ancak gördüm ki onlar köylerle ilgili vurdumduymazlıklarını sürdürdükçe bizim köylülerimiz köylerine ve yöresine sahip çıkıyorlar. Zaten mahalle unvanını benimsemiş değiller. Mahalle demek zaten ağızlarına yakışmıyor, millete zorla dedirtemezsiniz. Köy diyorlar, köy...  Aslında KÖY demek HÜRRİYET demektir. Bunun anlamı büyük bilenler için.

    ORTAKÖYLÜLER VE YÖRE HALKI İLE BİRLİKTE OLMAKTAN MUTLU OLDUM

    Ortaköylülerin bir davetine daha katılmanın mutluluğu içindeyim. Birlikte gittiğimiz arkadaşlara teşekkür ediyorum ki 140 km uzaklıktaki Ankra'nın son köyüne gitme lütfunda bulunan Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı sayın Alaattin Süer, BAŞKON Konfederasyonunun değerli mensupları Mehmet Baki, Ali Sancar ve  Ahmet Güngör'e, bizi büyük bir ilgi ile karşılayan, her türlü ihtimamı gösteren hemşerilerimin bu yakın ilgisi doğrusu beni çok duygulandırdı. Onlardan Allah razı olsun.

     İyi bir organizasyon olmuş. Yüce dağların doruk noktasında böyle bir topluluğu bir araya getirmek hiç de kolay değildir.  Emeği geçenlere bize yakın ilgi gösterenlere minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

     ÇOK HOŞ OLAN SİSTEM VE DÜZENLE KARŞILAŞTIK

Birçok festivale katıldım hem de Türkiye genelinde. Çok paralar harcanarak yapılan festivallere katıldım. Ancak Ortaköy festivali benim için büyük bir anlam ifade etti. Belki seneler sonra yeniden iştirak etmiş olmam, belki de bir köyün, hem de Ankara'nın en son köyünde yapılan bir festivali beni ziyade ile etkilemiş olabilir.

   Bunlar nasıl köylerinin hayranı, nasıl ki sıla-i rahimin önemini ve özlemini biliyorlar... Bu festival için birkaç saatliğine İstanbul'dan gelen, Ankara'dan gelen Ortaköylülerin köylerine, dağlarına, ormanlarına, hısım ve akrabalarına gösterdikleri yakın ilgi ve alaka benim bu festivale ilgi göstermeme mecbur kıldı.

      Toprak yolda ulaşım sağlayan vatandaşların çektiği zorluklarla yüce dağların tepesine çıkmaları bir yana... Dua tepesine ( EMEKLİ DEDE ) mevkiine varıldığında yüzlerce, belki binlerce vatandaşın bir arada haşır-neşir olmalarını gördükten sonra tüm sıkıntıların, tüm zahmetlerin bertaraf oluverdiğine şahit oluyor insan.  Ortaköylülerin gösterdiği ilgi her neyse de çevre köylerden gelen, İstanbul'dan gelen vatandaşların büyük alakası karşısında mest olmamak mümkün değil.  

       İçi et ve pilav dolu kazanların odun ateşinde kaynaması, biraz sonra artırmaya çıkarılacak etlerin tanıtım rahlesinde duruşları insana bir başka mutluluk veriyor. Ya yöre insanının her birinin ayrı bir güzellik ve hoşgörü ile sergiledikleri tavır… Köyleri, yaylaları, tarlaları yararına bitmeyen hizmet talepleri ne kadar da hoş bir bilseniz…!

     Bir anda insan düşünüyor " Bu insanlar ne kadar müstesna, bu insanlar nasıl bir özellik ve güzelliklerle teçhiz edilmiş aman Yarabbi.. !    Yer sofralar kurulmuş bir baştan bir başa... Yüzlercesi önce misafirleri ağırlamak için bekliyor. Bu sofraların her biri ayrı bir köylü aile tarafından hazırlanıyor. Baklavaların envai çeşidi, bazlama, çörek, sarmalar, salatalar, yoğurt, ayran (vs) ... Bizi Ortaköylü ama Kahramankazan'da baba-oğul kasaplık yapan Fahrettin Önal ailesinin masasında misafir ettiler. O kadar ilgilendiler ki doğrusu mest olduk. Herkese, ama hiçbir istisna olmadan tüm Ortaköylülere, muhtar sayın Şefik Bostan'dan azâlarına, her iki dernek başkanı sayın Av. Murat Çavuş ve Tuncay Bostan'a,  çevre köylerin muhtar, dernek başkanları ve ahalisine, İstanbul'dan gelen tüm Ortaköylülere ve özellikle bizimle yakıynen ilgilenen Semer köylü İstanbul'da yaşayan sayın Behlül Albayrak'a minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

     Bir başka sene, bir başka festivalde EMEKLİ dağında buluşmak üzere. (Tabii Allah nasip eder, ömrümüz vefa ederse.

    Unutulmasın ki  " KÖY DEMEK HÜRRİYET DEMEKTİR "

ADINI TESPİT EDEMEDİĞİM BİR KARDEŞİMİN UYARISI:  Mehmet bey ilginiz ve alakanıza bir Ortaköy'lü olarak teşekkür ederim. Yazınıza katkı sağlamak amacıyla bir kaç şey yazabilirim paylaşırsanız sevinirim.

Ortaköy Ankara yaklaşık 135 140 km arası EMEKLİ DEDE geleneği asırlardır aralıksız yapılır ilk defa ne zaman yapıldığını bilen yok. Savaş yıllarında erkeklerin savaşta olması nedeniyle köydeki kadınlar tarafından yapıldığı bile söylenir kişilere bağlı değildir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah daha nice asırlar boyu bu gelenek sürdürülür., birlik ve beraberliği pekiştiren bu gelenek.

Birde Emekli DEDE tepesindeki mezardaki kitabede ki yazıda yanlış bilgiler var. Kesikbaş hikayesi gibi düzeltilmesi daha güzel olacak ileriki yıllarda ki EMEKLİ DEDE yağmur duası geleneğimizde Sizin gibi değerli insanları tekrar aramızda görmekten mutluluk duyacağız tekrar Teşekkürler. Saygılarımla iyi günler..

 

 

 

        

Google+ WhatsApp