MİLLİ MUTABAKAT HAREKETİ

MİLLİ MUTABAKAT HAREKETİ


 

Sevgili dostlar, edebiyatımızın önemli şahsiyetlerinden Tevfik Fikret'e ait olduğu söylenen ve pek çoğumuzun da duymuş olabileceğini tahmin ettiğim, “Vatan Çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir!” sözü hepimizi derinden etkilemiştir.

İnsan hayatında “öğrenmenin yaşı yoktur” derler ama tecrübelerini, bilgilerini aktarmanın ise bir zamanının olduğu muhakkaktır. Vadesinden önce çiçek açmayacağı gibi, vadesi gelmeden de bir verici olarak insan kendisini yeterli görmeye biliyor. Çünkü “zaman” kavramı ve “ihtiyaçlar, istekler; arz ve talep” de burada çok önemlidir.

Bu nedenle, ülkemizin içerisinden geçtiği dönemin şartlarını da dikkate alarak, ülkesini ve milletini seven, geçmiş ve gelecek arasındaki bağları sağlamlaştırarak ülkemizde zafiyete uğradığına inandığımız “devlet ile millet” arasındaki güven duygusunu yeniden tesis etmek için “Ne yapabiliriz?” düşüncesi etrafında kenetlenmek gerektiği düşüncesi öne çıktı. Gerek kamu hizmetinde ve gerekse özel sektörde uzun yıllar emek vermiş, bilgi ve tecrübe sahibi olmuş; içerisinde gazeteci, eski bürokrat, eğitimci ve idarecilerin yer aldığı on iki memleket sevdalısı arkadaş bir araya gelerek Milli Mutabakat Hareketi Platformunu kurduk. Üzerinde yaşadığımız ülkemize ve insanımıza, bu topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşamanın bir bedeli olarak hizmet etmeyi: bilgimizin, tecrübemizin ve sağlığımızın bir karşılığı, vefa borcu ve zekâtı olduğunu düşünüyoruz.  

Amacımız: İdarelere, belediyelere, bakanlıklara, hükümete ve siyaset kurumuna unuttukları veya insanımızın daha rahat ve müreffeh bir ortamda yaşaması, üretimin artırılması; insanlığın da bu değerlerden istifade ederek dünya barışına katkı sağlamak için olumlu düşünceleri ortaya koymaktır. Bu düşünceleri sadece düşünce bazında değil, kimi zaman yetkililerle bire bir görüşerek, kimi zaman paneller, konferanslar düzenleyerek, kimi zaman da düşüncelerimizi destekleyici projeler sunarak uygulamaya geçilmesi için bir kıvılcım görevini üstlenmiştir.

 

 

     Bu bağlamda: 19 Kasım 2019 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür Tufan Büyükuzun ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akcan'ın da katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda, daha önce makama sunduğumuz “Tabiat Parkı - Çiftlik Projesi” ile bu toplantıda sunduğumuz “Şehirden Köye Dönüş” Projeleri üzerinde değerlendirmeler yapılmış, projenin yapılabilirliği ve uygulanabilirliğinde mutabakata varılmıştır. 

Yine, 26.11.2019 tarihinde Ankara Meclisi Derneği ile Milli Mutabakat Hareketi Platformu ortak bir çalışmaya daha imza atmıştır. Altındağ Belediyesi Kent Müzesi Konferans Salonunda, aralarında Eski Bakan, Milletvekili, Vali ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ile çok sayıda izleyicinin katıldığı bir panelde “Hükümet-Belediyeler İş Birliği ve Mahalli İdareler” konusu masaya yatırılmıştır. Birbirinden değerli konuşmacılar düşüncelerini açıklamışlar; konuşmacılar tarafından özellikle Büyükşehir Yasası ile kırsal kesimde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilmiştir.

Panel sonrasında konuşmacılar ve katılımcılar tarafından panelin çok faydalı olduğu, bu tür toplantıların sürekli olarak yapılmasının toplum aklının canlı tutulmasına ve yerel yönetimler tarafından, bakanlıklar ve hükümetler tarafından verilen hizmetlerde kalitenin artırılmasına katkı sağlayacağı ifade edilmiştir. Bizde öyle düşünüyoruz. 

Bundan sonra da Milli Mutabakat Hareketi Platformu olarak, “Biz yaparız, Allah bilir!” anlayışı ile düşüncelerimize ve projelerimize hız kesmeden devam edecek ve bu düşündüklerimizi de projelerle tarafların istifadesine sunacağız.  

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Google+ WhatsApp