MEHMET AKYOL: LİDER OLABİLMENİN VE ETRAF EDİNMENİN KOŞULLARI VARDIR

MEHMET AKYOL: LİDER OLABİLMENİN VE ETRAF EDİNMENİN KOŞULLARI VARDIR

* Lider olmak öyle sıradan bir olgu değildir. Lider olmanın özellik ve güzellikleri vardır. Etraf edinmekte öyle... Zaten etrafını iyi koordine edemeyen liderler başarılı olamamışlar, olmaları da mümkün değildir.

Tabii bu arada etrafı fevkalade olup da onların mükemmeliyetinden yararlanamayan liderler de yok değildir. * Günümüz koşullarında komple bir yönetim hareketinin geliştirilemediği görülmektedir. Bu nedenle Türk siyasi hayatında parti genel başkanları hep ön plandadır ve kamuoyu partiden daha ziyade o partinin liderini -genel başkanını tanırlar. * Oysa benim siyasi manadaki çalışmalarımdan çıkardığım sonuçlar arasında, Türkiye’nin idari sisteminde liderler sultasına son verip bir kadro hareketinin gerçekleştirilmesi vardır. Çalışmalarımı da bu minval üzere dizayn ediyorum. Bu arada hemen belirtmeliyim ki, bir siyasi partinin bir genel başkanı olmalı, bir de lideri olmalı. Lider, ağabey konumunda zirve bir isim, genel başkan ise icranın ve parti yönetiminin - kadro hareketinin- başında olmalı. - Bu konuda çok geniş bir çalışma ürünü hazırlıyorum.

      LİDER OLMAK İÇİN İLLA DA MHTEŞEM OLMAK MI LAZIM (!)

      Kanuni Sultan Süleyman’ın birçok unvanı vardı; mesela “Muhibbi “ nin yanında aynı zamanda “ Muhteşem Süleyman “ denilirdi. O’na bu unvanın verilmesinde elbette birçok neden vardır. *** Başta ve öncelikle çevresindeki müzevir takımını temizlemesi, arkasından muhteşem bir etraf oluşturması takdir-i şahane olarak kabul edilmiştir. * Sokullulu Mehmet Paşa gibi bir vezir-il azam. * Barbaros Hayrettin Paşa gibi bir kaptan-ı derya. * Mimar Sinan gibi bir mimarbaşı. * Seyyit Ali Reis * Piri Mehmet Paşa * Baki * Fuzuli * Ebussuud… ...

     Ve daha yüzlerce ilim ve irfan adamından mükemmel bir etraf oluşturan padişaha MUHTEŞEM denilmez de ne denir?..

     MEHMET AKYOL'UN GELECEK YAZININ BAŞLIĞI: TÜRKİYE’NİN YENİLEŞMEYE, SİYASİ PARTİLERİN İSE FORMATA İHTİYACI VAR

     * Üç gün veya Dört gün sonra yayına vereceğiz.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...