KUSURSUZLUĞU ARAMA ‘’MÜKEMMELİYETÇİLİK’’

KUSURSUZLUĞU ARAMA ‘’MÜKEMMELİYETÇİLİK’’


 Mükemmeliyetçilik, mümkün olmayana ulaşma çabasıdır. Kişi, hata yapmamak için  her zaman en iyisine ulaşmak ister. Mükemmeliyetçi kişiler, genelde bu özelliklerinden dolayı kendilerine zarar verdiğinin farkına varmazlar. Bu kişiler, başarısızlığa aşırı derecede odaklanırlar. Başarılarını görmezden gelme ve başarılarını küçük görme eğilimleri vardır. Hatalara karşı aşırı derecede hassas olan bu kişiler, olumsuz duygular beslerler.

Yapılan araştırmalar sonucunda her çocuk veya gençten beşte ikisinin mükemmeliyetçi olduğu bildiriyor. Bazı insanlar, başarı ve sınav konusunda kaygı yaşamaya eğilimlidirler. Kaygılı oluşları hem sınavlarını hem de başarılı olmalarını önemli derecede olumsuz etkiler.Mükemmeliyetçilikle, gayret etmek arasında oldukça fark vardır. Başarmak için gayret gösterenler, yaptıkları işten zevk alır ve sürece odaklanırlar. Mükemmeliyetçiliğe sahip kişiler ise her zaman ve her koşulda, kesinlikle hata yapmamalıdır. Bu düşüncelerinden dolayı sürekli kuşku ve kaygı içindeler.

Ulaşılması mümkün olmayan yüksek beklenti içine giriyorlar. Bu kişiler, asla hata kabul etmezler ve sürekli olarak kendilerini eleştirirler. Başka insanlardan da sürekli gerçek dışı ve yüksek standart bekleme eğilimindedir. Bu kişiler öfkeliler ve doyumlu ilişki kuramıyor.Bazıları da toplumun ulaşılması imkansız beklentiler olduğuna inanan insanlardır. Öfke, depresyon ve yargılanma korkusundan dolayı sosyal kaygı yaşayabilirler.

Özdeğerleri ve özgüvenleri, başkalarının düşünce ve eleştirilerine karşı duyarlı ve kırılgandır. Sevilmek, onay almak ve  kabul görmek için başarılı olmaları gerektiğini düşünürler.Bu kişilerin ebeveynleri de mükemmeliyetçi olabilir.Bu yüzden ebeveynlerini yüceltirler ve onlar gibi olmak isterler. Belirsiz ve tutarsız ailelerde yetişen bireyler kendilerini denetleyemedikleri  ve ön göremedikleri ortamlarda savunma mekanizmaları olarak kullanılabilir.Bu kişiler için başarı çok önemlidir en küçük başarısızlık onlar için felakete dönüşebilir.Hata yapmaktan aşırı derecede korktuklarından kendini geliştirmekten ve öğrenmekten kaçınırlar.Hata yapınca başkaları tarafından onay alamayacaklarına inanırlar.Kendilerini olumsuz eleştirilerden ve yargılardan korumaya çalışırlar.

 Mükemmeliyetçi olduğunuzu nasıl anlarsınız?

1.      Siyah veya beyaz düşünürler,grinin tonlarını düşünemezler.

2.      Katılar, esnek düşünemezler.

3.      Sürekli başkalarını değiştirme eğilimindedir.

4.      Onay almak ve kabul görmek  için koştu durur.

5.      Sürekli olarak denetleme ihtiyaçları vardır.

6.      Karar vermekte zorlanırlar.

7.      İşlerini sürekli olarak ertelerler.

8.      Kaçınma davranışını sergilerler.

9.      Düzenleme, planlama ve sıralamada aşırıya kaçar.

10.  Tekrarlama ve düzeltme davranışı sergilerler.

 ÖNERİLER

·         Yüksek standartlar ve hedefler koyduğunuzda hayatınızda ne tür sorunlar

yaşıyorsunuz?

·         Kendinize seçtiğiniz yüksek hedeflerinizi sıralayın, hangileri ulaşılabilir? (Gerekirse güvendiğiniz insanlardan bu konuda destek alabilirsiniz.)

·         Yüksek standartlarınız varsa gevşetin.(Hata yaptığınız zaman dünyanın sonu gelmediğini kabul edin. Birilerinin zarar görmediğinin kanıtını görmek, bundan dolayıda esneyebilmek.Hata yapabilirliğinizi görmeniz, sizi hem toleranslı hemde esnek yapar.)

·         Siyah beyazdan çok grilerinde olabileceğini kabul etmek.

·         İsterseniz destek alabilirsiniz.

Google+ WhatsApp