KÖYÜNE EV YAPMAK İSTEYENLERİN PROJELERİ MANSUR YAVAŞ'TAN

KÖYÜNE EV YAPMAK İSTEYENLERİN PROJELERİ MANSUR YAVAŞ'TAN

Şehirde yaşarken köyüne dönüp (senede 7-8 ay da olsa ) çalışan ve üreten emeklilere gereken destek verilecek, Köylülerin su paralarının belli bir bölümünü belediye karşılayacak, çalışana, üretene destek verilecek, yerli malı kullanımında ısrarcı olunacak, kadınların kooperatifçilik yapmaları teşvik edilecek. Köyüne ev yapmak isteyen herkese destek olunacak.

* Kolay değil Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın işi. İşini bilen için zor da değil. Mansur Yavaş Belediye Başkanlığına aday olduğu zaman bu zorlukları göze almıştı. Nitekim engellemelerin önceden planlanmış olan zorlukların üstesinden gelemeyecek bir yapıya sahip değil zaten. Nitekim zorlukları aşa aşa görevini en iyi şekilde îfa etmek için gece-gündüz demeden çalışıyor. Mansur Yavaş öncelikle üretime önem ve her alanda yerli malı kullanılmasından yana tavır sergiliyor. Mesela öncelikle sanayi alanında üretim yapanları her alanda desteklediği gibi onlarında en az % 55 nispetinde yerli malzeme kullanmalarını istiyor.

    Bir zamanlar nasıl ki kadınların öncülüğünde Beypazarı efsanesini gerçekleştirmişse şimdi de Ankara’da kadınları kooperatifleşmeye teşvik ederek yeni bir efsane daha yaratmak istiyor.

    Mutlak suretti çalışandan yana. Herkes çalışacak ve dolayısıyla herkes üretecek, üretecek ki ülke olarak zorlukların üstesinden gelelim, ithalatımızı askari seviyeye düşürelim düşüncesinde.

    “ Sayın başkanım, Tarım Orman Bakanlığı şehirden köye dönüş projesi hazırladı, projeyi çok beğendim. Ancak emekliler için  ayrıcalıklar söz konusu. Yani emekliler saf dışı bırakılmış durumda. Belediye olarak emeklilerin ihyası ve üretim alanlarına kanalize etmek için ne yapabiliriz? “ diye soruyorum.

    Başkan net konuşuyor, “ Üretim olmadan hiçbir şey olmaz. Üretim için her kesim ve herkes mutlaka çalışmalı, çalışmalı ki üretimi artırabilelim.”

   Emeklilerin köylerine dönmeleri ve çalışıp üretim yapmaları için projeler gerekli. Bu konuda bir projemizin olduğunu söylediğim an hemen telefonun avizesine sarılıyor ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı sayın Yıldırım Şamil Özden’le görüşüp ikili çalışmamız ve projeleri birlikte yapmamız konusunda talimat veriyor.

    Köylülerin su konusu problemi var bilindiği gibi. Köylülerin atalarından kalma köy sularından para almak da ne demek oluyor. Bu baş derdi Büyükşehir Belediye Yasası ‘nın dert ettiği sorunlardan yalnız birisi. Ama önemli. Önemli çünkü seçim propagandası esnasında köylülerin su paralarında en az % 70-80 nispetinde indirim yapılacağını ifade etmişti. Bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığın açıkladı başkan.

    Köyüne ev yapmak isteyenlere her türlü kolaylığın sağlanacağını ifade etti. Benim teklifim üzerine çok sayıda köy evi projesinin hazırlatılmasına okey verdi. Bilahare Strateji Geliştirme Daire Başkanı sayın Yıldırım Şamil Özden bir araya gelip projeler, köye giden hizmetler, hizmetlerdeki aksaklıklar ve eksiklerin giderilmesini enine boyuna görüştük. Çok verimli oldu. Sayın Yaldırım Şamil Özden ile birçok konuda mutabakat sağladık. Pırlanta kalpli bir delikanlı. Azimli ve iradeli. Genç ve dinamik bir ekip oluşturmuş; o kardeşlerimizle de tanıştık.  Daha doğrusu onlar emeklerini sergilerken ben çalışma düzenlerini bozdum. Kısa bir sohbet ettik. Cenab-ı Hakk nasip ederse daha önce hazırladığım projeler üzerinde birlikte çalışacağız. İnşaallah söz konusu bu projeler kısa bir zaman içinde hazırlanıp hayata geçer. Tabii her şey birden olmuyor. Şimdiye kadar yetim muamelesi görmüş Başkentimiz Ankara için yapılacak çok şey var.  Ankara’nın şehir merkezinden, en ücra köşelerine ( köylerine )  kadar projeleri hayata geçirmek suretiyle Hakk için halka hizmet etmenin mutluluğunu yaşayacağız.

        Bilahare sayın başkan beni diğer birimlerle de irtibatlandırdı-tanışmamızı sağladı. Ankaralı hemşerilerimiz için hizmet üretimini daha rahat sağlama imkanı bulmamız açısından bu görüşmeler son derece yararlı oldu.

     Hakk ve halk yararına çok yönlü çalışmalarımız olacağı kanaatindeyim.  Allah izin verirse inanıyorum ki her şeyin en güzelini yapma gayretimiz devam edecek.

     MEHMET AKYOL       

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...