KÖYÜN VE KÖYLÜNÜN KIYMETİNİ BİLDİLER VE NİHAYETİNDE BAKINIZ NELER OLDU !...

KÖYÜN VE KÖYLÜNÜN KIYMETİNİ BİLDİLER VE NİHAYETİNDE BAKINIZ NELER OLDU !...

Senelerdir mücadele veriyoruz köylerimiz ve köylülerimiz için. Hem de tek başımıza. Özellikle köy unvanının değişmesine, yani köylerimizin mahalle yapılmasına karşı çıktık ve kamuoyu oluşturduk. Daha sonra KÖY demenin HÜRRİYET DEMEK olduğunu vurguladık hep…Büyük kavga verdik. Bizim bu mücadelemizi bazı çevreler önemsemediler. Belki de abesle iştigal olarak kabul ettiler. Ancak işte biz haklı çıktık milletimiz adına biz kazandık Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun.

       Ve en önemlisi de köylerine ev yaptırmak isteyenlerin belediyelerin inisiyatifine bırakılmaması, binlerce lira plan proje parası alınmaması konusunda ısrarcı olduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına görüş ve düşüncelerimizi önce yazılı olarak aktardık. Yanlışlarını söyledik. Bakan Yardımcısı sayın Fatma Varank duyarlılık gösterdi. Ancak daha önemlisi…Milli Emlak Genel Müdürü sayın Tufan Büyüküstün ile saatlerce müzakere ettik. İl bazında diğer yöneticilerle  ile birebir görüştük. Hepsi yardımcı oldular. En önemli husus eksikliklerini kabul ettiler ve bizim önerdiğimiz birçok konuda tebliğ yayınlayarak olumlu gelişmeler sağladılar.

 

·          Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş ile seçim arifesinde bu konuları enine boyuna görüşmüş köyler ve köylülerle ilgili olarak nelerin yapılması gerektiğini ifade etmiştik. Daha sonra seçildikten sonra da görüştük… Söz vermişti. Sözünde durdu ve şimdi her iki taraf birden köylerden ve köylülerden yana tavır koydular ve birçok konuda köylülerin işlerini kolaylaştırdılar. Daha önemlisi bizim talep ettiğimiz ve ısrarcı olduğumuz birçok konuda haklılığımız ortaya çıktı. Bakınız neler oldu?..

                                  KÖYÜNE EV YAPTIRMAK İSTEYENLERE BÜYÜK KOLAYLIK  

            Köylerden devlet arazisi almak için yapılan zahmetleri ve formalitelerin bazılarını Milli Emlak Genel Müdürlüğü kaldırdı.   İstediğimizi aldık ve birçok avantaj sağladık köylüler lehine. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaparak köyünde ev yapmak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlanacağını, ev yapma ruhsatlarının valiler ve kaymakamlıklar tarafından hiçbir ücret ve masraf alınmadan verileceğini ifade etti.

    Bu ne demek biliyor musunuz; köyüne ev yaptırmak isteyenlerden çeşitli kalemler, plan, proje, imar (vs ) derken  yüklü miktarda para alıyorlardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkiyi belediyelerden alıp valilere ve ilçelerde kaymakamlara vermekle köylünün işini kolaylaştırmış, ev yapmak isteyenleri hem masraftan kurtarmış hem de formaliteleri ortadan kaldırmış oluyor. 

    MANSUR YAVAŞ “ KÖYÜNE EV YAPMAK İSTEYENLERİN PROJELERİ PARASIZ BİZDEN, AYRICA RUHSAT VE DİĞER İŞLEMLERLE İLGİLİ OLARAK DA PARA ALINMAYACAĞINI AÇIKLADI

İŞTE O HABER:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Köyüne 100 metrekareye kadar ev yaptırmak isteyenlerden ücret almadan ruhsat vereceğiz” dedi.

      Yavaş, Ankara’nın dış ilçelerini ziyaret ederek buradaki muhtarlarla bir araya gelmeye başladı. İlk etapta Ankara’daki 17 ilçeyi ziyaret edeceğini açıklayan Yavaş, ilk ziyaretini Beypazarı’na yaptı.

"17 dış ilçeyi ziyaret edip yerinde dertlerini dinleyip, buradaki amirlerimizle, daire başkanlarımızla sizleri buluşturacağız. İki üç yıl içinde 17 ilçede hiçbir şekilde su, kanal, yol, kaldırım ve diğer eksikliklerin kalmasını istemiyorum” diyen Yavaş, muhtarların sorunlarını dinledi.

     Yavaş, “Birçok kişi köyüne ev yapamıyor. 920 köye, 11 tip projeyi hazırladık. Eskiden 40 metrekare ev yapanlara ücretsiz ruhsat veriliyormuş. Biz bunu 100 metrekareye çıkaracağız. Meclis’te kabul edilirse köyde yaşayan vatandaş gidecek, istediği yere evini bir kuruş harcamadan yapacak. Elektrik, beton, demir projesi hazır geldiği için bunlara ayrıca para ödemeyeceksiniz” dedi.

    Yavaş, bunun kırsal kalkınmaya da etkisinin olacağını vurguladı. Zaman zaman muhtarların talepleri karşısında şaşırdıklarını da ifade eden Yavaş, “Hiç düşünmeden köyüne bin kişilik oda isteyenler oluyor ama köyde 100 kişi yaşıyor. Bizim Ankara’da çılgın projemiz yok ama muhtarlarımızın çılgın projesi var” diye konuştu.

    MEVLA'YA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BİZ KAZANDIK

      Sonuç olarak elbette bazı kolaylıklar sağlandı ama, hükümet köy unvanları üzerinde taviz vermiyor. Yeni hazırlanmakta olan Mahalli İdareler Kanunu ile yine köyler mahalle olarak anılacak, yine köy tüzel kişiliğine ait yerler belediyelerin inisiyatifine girecek, yine su parası alınacak, yine hayvancılık ve üretim konusunda sıkıntılar devam edecek.

   Bu arada hemen hatırlatalım, bizim ısrarımız da aynı ölçüde devam edecek ve hükümet nezdinde girişimlerimiz devam edecek.

       Bütün bunları neden yapıyoruz; çünkü köy demek hürriyet demektir;

      Çünkü Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında okumak ve üretim gelir,

     Çünkü tarım sanayiden bile öncelik teşkil eder,

     Çünkü üretim ve verimlilik olmadan hayat olmaz.

     Bütün bu alanlarla ilgili mücadelemiz devam ederken bizim siz vatandaşlarımızdan beklediğimiz bir tek şey var, tek bir şey, o da dualarınızdır.

    Çünkü biz her yaptığımızı Hakk ve halk için yaparız.

NOT: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bizzat yaptığım son görüşmede…. köylülerin su parası ödememesi gerektiğini, buna mutlaka bir çözüm yolu bulacaklarını, gerekirse su paralarının % 70-80 kısmını belediyenin ödeyeceğini söyledi.

MEHMET AKYOL

0530 464 63 77

e-posta: [email protected]  veya  [email protected]ıl.com

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...