KAHRAMANLAR Burseya Dağını ele geçirdi

KAHRAMANLAR Burseya Dağını ele geçirdi

Afrin operasyonunun 9'uncu gününde stratejik Burseya Dağı PKK / PYD'den ele geçirildi. TSK'dan yapılan açıklamada, teröristlerin bölgeden temizlenmesi faaliyetlerinin sürdüğü bildirildi.

 
 
 Anadolu Ajansı, dağın güneyindeki Kastel Cündo köyünün de teröristlerden temizlendiğini duyurdu.
TSK: Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 484'e çıktı . Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusunda stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ele geçirdi.
 
Suriye'nin Afrin kentinde terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı 9'uncu gününde devam ediyor.
 
Olumsuz hava koşullarının etkisini yitirmesi ile Burseya Dağı'ndaki çatışmalar şiddetlendi. 
 
Gece saatlerinden itibaren TSK'ya bağlı jetler bölgeye bombardıman yaptı, sınır karakollarından yapılan top ve tank atışlarıyla da bölge yoğun ateş altına alındı. 
 
Bombardımanda terör örgütünün hazırladığı 90 santimetre kalınlığında olduğu belirtilen beton koruganlar, mevziler ve birbirine bağlı beton tüneller de hedef alındı.
 
BOMBARDIMANIN ARDINDAN TAARRUZ
 
Bombardımanın ardından ÖSO unsurları ile Türk komandoları saldırıya geçti. TSK'dan yapılan açıklamada, stratejik önemdeki Burseya Dağı'nın saat 14.30'da PKK/PYD'li teröristlerden ele geçirildiğini duyurdu. 
 
Açıklamada, bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetlerinin sürdüğü belirtildi. Bölgede mayın tarama faaliyetleri de yürütülüyor. 
 
BİR KÖYDE DAHA KONTROL SAĞLANDI
 
Kısa bir süre önce bir bölgede daha kontrol sağlandı. Anadolu Ajansı, ele geçirilen Burseya Dağı'nın güneyindeki Kastel Cündo köyünün PYD/PKK'dan temizlendiğini duyurdu. 
 
ELE GEÇİRİLEN BURSEYA DAĞI'NDAN İLK GÖRÜNTÜLER
 
TOPLAM 18 NOKTA ÖRGÜTTEN KURTARILDI
 
Böylece Zeytin Dalı Harekatı'nın 9'uncu gününde Burseya Dağı ile beraber Afrin'in beş beldesinde 13'ü köy, biri köy altı yerleşim ve 4'ü stratejik tepe olmak üzere toplam 18 nokta örgütten kurtarılmış oldu.
 
Bölgenin en yüksek tepesi olan Burseya Dağı Afrin'e 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dağın alınmasının ardından TSK ve ÖSO'nun Afrin'e ilerlemesi bekleniyor.
 
BURSEYA DAĞI BÖYLE VURULDU
 
TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın önceki günlerinde Bülbül beldesine bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa köyleri ve Kürdo köy altı yerleşimi, Racu beldesinde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, 740.Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak, Cinderes beldesinde de Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni ele geçirmişti.
 
484 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden sabah saatlerinde yapılan açıklamada, 20 Ocak'tan itibaren toplamda 484 terörist etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...