KABAKÇIKONAĞI BİR MÜSTESNA GECEYE DAHA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

KABAKÇIKONAĞI BİR MÜSTESNA GECEYE DAHA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Aralarında devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış, devlete ve millete hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş onlarca konuşmacının iştirak ettiği, bir o kadar da her biri birbirinden değerli ve seçkin katılımcılarla icra edilen sezonun ilk toplantısı Kabakçıkonağında yapıldı.

     Toplantıda şu isimler konuştu:  CENGİZ ALTINKAYA (Bayındırlık Eski Bakanı ) KEMAL ALBAYRAK ( AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi –E.Kırıkkale Milletvekili)   MÜJDAT KAYAYERLİ ( 21.Dönem MHP Afyonkarahisar Milletvekili )  M.ZEKİ ÇELİK ( FP ve RP Eski İl Başkanı, ABDULKADİR SARI ( İdareciler Derneği E.Başkanı, Hatay, Van ve Binlgöl E.Valisi ) ÖMER FARUK CANTANER ( E.Tuğgeneral ) MELİH RÜŞTÜ ÇALIKOĞLU ( Siyaset Uzmanı, Avukat, Abdullah Gül Üniversitesi Kurucu Genel Sekreteri-Eski Genel Müdür )  LEVENT MAZILIGÜNEY (E.Yarbay-Mühendis-Hukukçu-İktisatçı) YAŞAR CAN ( Başbakanlık Başdenetçi-Sayıştay Denetçisi-HÜSNÜ EKİZCELİ e.Bürokrat-Araştırmacı düşünür ) BAYRAM YELEN (Eğitimci- Edebiyatçı-Şair ) MURAT DUMAN ( Şair-Yazar-İş Adamı )

BAŞKON’a bağlı olarak faaliyet gösteren Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu ile Ankara Meclisi Derneği tarafından organize edilen toplantının açılış konuşmasını federasyon genel başkanı Alaettin Süer yaptı. Süer konuşmasında şunları söyledi:

    “ Sayın bakanım, milletvekillerimiz, sayın valim, toplantımıza teşrifleri ile bizleri onurlandıran değerli dostlar; hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyor hoşgeldiniz diyorum.

     Böylesine bir kültür merkezini  bize tahsis eden Altındağ belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum.

    Şimdiye kadar biz burada birçok zaman toplantı yaptık, toplantılarımız gerçek manada siyaset dışı, kültür ve sanat ağırlıklı oldu. Bu toplantılar vasıtasıyla nice dostlar, nice arkadaşlar edindik. Konuşmacıların fikirlerinden ilham aldık; kültür ve sanatın , dostluk ve arkadaşlığın önemini daha iyi öğrenmiş olduk.

   Bugün ise daha farklı bir ortam var.  Değişik kesimlerden değişik simalarla birlikteyiz.   Ayrıca konuşmacılarımızın da hem sayısı fazla hem de ayrı ayrı özellikleri olan, değişik kesimlerin temsilcileri… Kendilerinden bugün çok önemli mesajlar alacağımızı ümit ediyorum.

     Biz Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu olarak kuruluşumuzdan itibaren her şeyin en güzeli Ankara’mız için-Başkentimiz için olsun düşüncesiyle hareket ettik. Şu gerçeği özellikle vurgulamakta yarar görüyorum, “ Bu şehirde yaşayan ve kendini herkes Ankaralıdır ve Başkentlidir.”

    Bizim için önemli olan öncelikle hoşgörü, birlik-beraberliğin kaim olmasıdır. Şimdiye kadar ayrıcalıklardan-gayrıcalıklardan millet olarak çok çektik. İstiyoruz ki bundan böyle birbirimizi sevelim-sayalım ve anlayışlı olalım.

    Biz Ankara Dernekler Federasyonu olarak Başkentimiz Ankara için yapılan haksızlıklar ve eksikliklerle ilgili olarak daima dik durduk bundan sonra da siyasi mülahazarı ikinci planda bırakarak Hakk için halkımızın rızasını kazanmak ve doğrunun yanında olmak, doğruyu savunma mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

    Bugün lütfedip davetimize katıldınız. Bizi yalnız bırakmadınız. Bu salonu mevcudiyetinizle aydınlattınız, sizlere teşekkür ediyor toplantımızın hayırlara vesile olması temennisi ile saygı ve sevgilerimi sunuyorum.   

     Toplantımızın bundan sonraki bölümünde konuşmalarını yapmak ve toplantının moderatörlüğünü yapmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının zirve ismi, Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol’u takdim ediyorum.”

Başbakanlık E. Denetçisi (İktisatçı ) YAŞAR CAN; "MEMLEKETİ ALAN KILIÇ İLE ALMIŞ, MEMLEKETİ TUTAN KALEM İLE TUTMUŞTUR"

Ankara Dernekler Federasyonu ile Ankara Meclisi Derneğinin birlikte düzenledikleri toplantıda konuşan Başbakanlık ve Sayıştay Eski Denitçisi Yaşar Can, " MEMLEKETİ ALAN KILIÇ İLE ALMIŞ, MEMLEKETİ TUTAN KALEM İLE TUTMUŞTUR" dedi.

DEVLETTE VE MİLLETTE İTİBAR

İTİBAR : SAYGI GÖRMEK, DEĞERLİ BULUNMA VE GÜVENİLİR OLMA DİYE TARİF EDİLEBİLİR.

            BİR DEVLETTE İTİBARIN SAĞLANMASI VE SÜREKLİLİĞİ İÇİN;

  • DEVLETİN DIŞ POLİTİKASI TUTARLI OLMALIDIR. SÜREKLİLİK ARZ ETMELİDİR. GÜNÜN YADA ZAMANIN KOŞULLARINA GÖRE DEĞİŞİKLİK ARZ ETMEMELİDİR.
  • EKONOMİSİ GÜÇLÜ OLMALIDIR. ÜRETEN, KENDİNE YETEN VE HATTA ÜRETİM FAZLASI VEREN KAPASİTE VE FİİLİ YAPIYA SAHİP OLMALIDIR. MUKAYESELİ ÜSTÜNLÜĞÜ OLAN ÜRETİM GÜCÜNE SAHİP OLMALIDIR.
  • İTİBARLI DEVLET;  KENDİ GÜVENLİĞİNİ (FÜZE, SİLAH, TANK, UÇAK VB.), EKONOMİSİNİ (İTHALAT, DIŞ KREDİ VB.), EĞİTİMİNİ  (YURTDIŞI EĞİTİM) BAŞKALARINA İHALE ETMEZ. MİLLİ DEĞERLERİ ÖN PLANA ÇIKARIR ONA İTİBAR EDER ÇÖZÜMÜ DE ORADA ARAR
  • İTİBARLI DEVLET;  VATANDAŞININ MUTLUĞU VE HUZURU İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIR VE HAYATA GEÇİRİR (ALTYAPI, İŞ, AŞ, ÜRETİM DESTEKLERİ)
  • İTİBARLI DEVLET;  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ PRENSİBİNDEN ÖDÜN VERMEZ. TARAFSIZ, BAĞIMSIZ HAK VE ADALETE UYGUN BİR HUKUK SİSTEMİNİ TESİS EDİP UYGULANMASINA ZEMİN HAZIRLAR.
  • İLİMDE, BİLİMDE, TEKNİKTE, EĞİTİMDE, ÜRETİMDE VE BENZERİ KONULARDA MUHATAPLARINIZA BİR ÜSTÜNLÜK KURUP AVANTAJ SAĞLAMAMIŞ İSENİZ İTİBAR ELDE ETMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
  • İTİBARLI DEVLET MİLLETE HİÇ  KİMSE KENDİ DÜŞÜNCE VE TERCİHLERİ DOĞRULTUSUNDA DAYATMADA BULUNMAZ.
  • İTİBARLI OLMAK; GÜÇ İSTER, KARARLILIK İSTER, BİLGİ İSTER, CESARET İSTER, MİLLİ VE MANEVİ DUYGULARIN KUVVETLİ OLMASINI İSTER. DEVLETİN İTİBARLI OLMASI MİLLİ DAYANIŞMANIN KUVVET DERECESİNE VE SAĞLAMLIĞINA EN ÖNEMLİ ETKİDİR.
  • DEVLET YÖNETİMİNE TALİP OLAN KİŞİLERDE DE TECRÜBE, LİYAKAT, YETENEK, GEREKLİ EĞİTİM GİBİ DONANIMLAR YOKSA HEM KENDİNİN HEM DE İŞGAL ETTİĞİ MAKAMIN İTİBARINA KATKIDA BULUNMADIĞI GİBİ OLUMSUZ ETKİDE BULUNUR.

DEVLET TÜZEL KİŞİLİKTİR. YÖNETİCİLERİ İLE TEMSİL EDİLİR YÖNETİCİ NE KADAR İTİBARLI İSE, BU İTİBAR DEVLETE YANSIR.

           EDEBİ BİR ESER OLDUĞU KADAR DEVLETİN GÖREVLERİNİ VE İDARECİLERİN DE NİTELİĞİNİN NASIL OLMASINI İÇEREN, YUSUF HAS HACİP '  İN KUTADGU BİLİG (MUTLULUK BİLGİSİ) KİTABINDAN DEVLETİ YÖNETENLER NASIL OLMALI KISMINDAN KISACA BİLGİ ARZ ETMEK İSTİYORUM. ÇÜNKÜ BU TESPİTLER YAZAR TARAFINDAN DEVLETİN İTİBARININ TESİSİ İÇİN KALEME ALINMIŞ HUSUSLARDIR.

           YAZAR ESERİNDE:  BEY (BAŞKAN), VEZİR, KUMANDAN, ELÇİ, KATİP, HAZİNEDAR VB. DEVLET HİZMETİ YAPAN İNSANLARDA OLMASI GEREKEN NİTELİKLERİ YAZMIŞ. KISACA DEĞİNECEĞİM.

           - BEY (BAŞKAN): 

             BEY BİLGİLİ, AKILLI VE ADİL OLMALI. ŞÖHRETİNİN YAYILMASI İÇİN DE CESUR VE TEDBİRLİ DAVRANMALIDIR. BEY'İN MEMLEKETİNİ İYİCE KORUYABİLMESİ İÇİN ASİL, HAYA SAHİBİ, YUMUŞAK HUYLU VE MERHAMETLİ OLMASI GEREKİR. O GÖZÜ TOK,  SABIRLI ALÇAK GÖNÜLLÜ, ŞEFKATLİ VE SAKİN TABİATLI OLMALIDIR. BÜTÜN FAZİLETLERDE HERKESTEN ÜSTÜN OLMALI HALKA KARŞI ADALETLİ DAVRANMALIDIR.

            - VEZİR:

            BEYLERİN YÜKÜNÜ YÜKLENİN VEZİRDİR. BEYLİĞİN TEMELİNİ SAĞLAMLAŞTIRAN DA VEZİRDİR. BU İŞE HALK İÇİNDE ÇOK YATKIN, SEÇKİN İNSAN LAZIMDIR; AKLI, GÖNLÜ ERMELİ VE İŞE YÜREKTEN BAĞLANMALIDIR. AKLI ÇOK VE BİLGİSİ DENİZ GİBİ DERİN VE GENİŞ OLMALI. HER İŞ ELİNDEN GELMELİ VE KESİNLİKLE DÜRÜST OLMALI. HAYATINI DA DÜRÜSTLÜKLE GEÇİRMELİDİR. MEMLEKET VE HALK ONDAN HER BAKIMDAN EMİN OLMALIDIR. VEZİR HAYA SAHİBİ, GÖZÜ TOK VE İTİMAT EDİLİR BİR İNSAN OLMALIDIR. ONUN GÖZÜ TOK OLACAK Kİ ONDA MAL HIRSI BULUNMASIN. GÖZÜ AÇ OLAN KİMSE BÜTÜN DÜNYAYA SAHİP OLSA BİLE DOYMAZ.

            - KUMANDAN:

            KUMANDAN ÇEVİK, SERT,  TECRÜBELİ VE YÜREKLİ OLMALIDIR. İHMALKARLIK YÜZÜNDEN TÖHMET ALTINDA KALMAMASI İÇİN TEDBİRLİ VE UYANIK OLMALIDIR. KENDİSİNE BİR AT, GİYİM VE SİLAH AYIRMASI KAFİDİR. MEŞHUR OLUP DÜNYAYA NAM SALMAK İTİBARI ONA YETER. ÇOLUK ÇOCUK VE KARIM DİYE MAL MÜLK TOPLAMAMALI, BAĞ BAHÇE EDİNMEMELİ. KORKAK KİMSELER ORDUYU BOZARLAR. ORDU BOZULURSA ASKERLER BİRBİRİNİ GAMBAZLARLAR. KUMANDAN  İYİ TABİATLI VE ALÇAK GÖNÜLLÜ OLMALIDIR. O BÖYLELİKLE KENDİSİNİ HALKA SEVDİRİR. KÖTÜ DİLLİ VE HİDDETLİ KİMSELER İNSANLARI KENDİSİNDE UZAKLAŞTIRIR. KOMUTANIN YÜREĞİ HARPTE ASLAN YÜREĞİ GİBİ VE DÖVÜŞÜRKEN DE BİLEĞİ KAPLAN PENÇESİ GİBİ OLMALIDIR. SÖYLEDİKLERİ DOĞRU OLMALI VE SÖZÜNE GÜVENİLMELİDİR. BÜYÜKLER YALANCI OLURSA HALKIN GÜVENİ KALMAZ.             DEVLET İÇİN  ŞU İKİ VAZİFE ÖNEMLİDİR. BİRİ VEZİRLİK İKİNCİSİ ORDU KUMANDANLIĞIDIR. BUNLARDAN BİRİ KILIÇ TUTAR, BİRİ KALEM. MEMLEKETİN İTİBARINI BU İKİSİ ELLERİNDE TUTAR. İKİSİ EL ELE VERİRSE ONLARI KİM KOPARABİLİR.

            MEMLEKETİ ALAN KILIÇ İLE ALMIŞ, MEMLEKETİ TUTAN KALEM İLE TUTMUŞTUR

            BİR MEMLEKETİ KILIÇLA DERHAL ELE GEÇİRMEK MÜMKÜNDÜR. FAKAT KALEM OLMAYINCA İNSAN ONU ELİNDE TUTAMAZ.  HERHANGİ BİR MEMLEKET KILIÇ VE KUVVETLE ALINABİLİR. FAKAT BU HAKİMİYET ŞİDDET VE İNTİKAMLA UZUN YILLAR DEVAM ETTİRİLEMEZ.  HANGİ DEVLET KALEM İLE İDARE EDİLİRSE ORADA HERKES KENDİ ARZU VE NASİBİNİ BULUR. (İŞTE DEMOKRASİ) 

            ELÇİ :

            ELÇİ ÇOK AKILLI, TEMKİNLİ VE SÖZÜNÜ İFADE EDEBİLMESİ İÇİN DE BİLGİLİ OLMALIDIR. ELÇİ GÖZÜ GÖNLÜ TOK, DEVLETİNE İÇTEN BAĞLI, GÜVENİLİR, DOĞRU VE DÜRÜST HUYLU OLMALIDIR. AÇ GÖZLÜ ADAM KENDİSİNE HAKİM OLAMAZ. HIRSLI OLANLAR ELÇİLİĞE LAYIK DEĞİLDİRLER.

            ELÇİ ÇOK KİTAP OKUMALI, KONUŞURKEN BÜTÜN DİLLERİ KONUŞMALI YAZARKEN BÜTÜN YAZILARI YAZMALIDIR. ELÇİ TATLI DİLLİ, ETKİLİ KONUŞAN, GÖNÜL EHLİ BİR KİŞİ OLMALI  KUVVETLİ BİR HAFIZAYA SAHİP, YÜZÜ GÜZEL, KENDİSİ YAKIŞIKLI VE SAÇI SAKALI DÜZGÜN OLMALI.   

            İYİ DİYALOG KURABİLMEK İÇİN SATRANÇ VE TAVLA OYUNUNU İYİ OYNAYABİLMELİDİR.

            HAZİNEDAR:

            HAZİNEDARIN GÖZÜ TOK OLMALI, TAVIR VE HAREKETİ GÜVEN VERMELİDİR VE KALBİNDE ALLAH KORKUSU BULUNMALI HELAL VE HARAMI AYIRMALIDIR.  AKILSIZ HAZİNEDAR KENDİ İŞİNİ BOZAR. HERTÜRLÜ HESABI YAPMAK İÇİN ZEKA LAZIMDIR. ZEKA OLMAYINCA İNSAN HER TÜRLÜ HESAP İŞLERİN KARIŞTIRIR. ONUN USTA BİR MUHASEBECİ OLMASI HER ÇEŞİT KAYDI BİLMESİ LAZIMDIR. MUHASEBECİ OLARAK GELİR VE GİDERLERİ  İYİ TESPİT ETMELİDİR VE DENGELEMELİDİR. TİCARİ İLİŞKİLERDE YUMŞAK OLMALI, BÜYÜK KÜÇÜK HERKESE KARŞI TATLI DİL KULLANMALIDIR. ÖDÜNÇ ALDIĞI ŞEYLERİ ZAMANINDA ÖDERSE ONA DA İSTEDİĞİ MAL DERHAL VERİLİR. İTİBARINDAN BİR KAYBI OLMAZ.

   ( Haberin devamı resimleri bilahere sunacağız )

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...