GENÇ İŞ ADAMI İBRAHİM AKAY DÜNYA EVİNE GİRDİ

GENÇ İŞ ADAMI İBRAHİM AKAY DÜNYA EVİNE GİRDİ

Hiç böylesini görmedim, böyle bir damat ile karşılaşmadım her hangi bir düğün merasiminde. Mükemmel bir organizasyon ve de (tabir caizse) erkek güzeli bir damat ve de gönül bağı ile bağlanıp kendisine eş olarak seçtiği gelin hanım Funda…

  • Benim bu düğün ile ilgili enteresan ( ilginç ) bulduğum husus organizasyonu başından sonuna kadar bizzat damat adayı İbrahim Akay’ın yapmış olması. Öyle ki, nikah merasiminden üç-beş dakika öncesine kadar bile salonun intizamı, misafirleri ile bizzat ilgilenmesi.
  • Düğün salonunu bulabilmek için tek çare damat beyi aramam gerekli oldu. Tabii kendisi ile görüşebilmem mümkün olmaz ama telefonunu bir yakınına vermiştir ve enim gibi yol yordam bilmeyen acizlere yol gösterirler diye düşündüm. Bir de baktım ki damat bey telefona çıkmaz mı?...
  • Salona girmekteydim ki koridorda kurulan masada bir haraketlilik var. Meğer tüm davetlilerin masaları belirlenmiş ve numaralanmış. Herkes salona girmeden önce kaç numaralı masada oturacağını öğreniyor ondan sonra masasına oturuyor. Olağan ve modern bir uygulama.
  • Benim durumu öğrenmeye yöneldim ki oradan genç ve dinamik bir kardeş “ Mehmet Bey protokol masasına oturacak “ dedi. Önüme bir delikanlı düştü ve bizim için tahsis edilen masaya götürüp oturttu. İşte tam o sırada damat İbrahim Akay geldi ve “ Ağbi seni karşılayamadım kusura bakma, hoş geldin şeref verdin “ dedi.
  • Bir anda şoka oldum; şaşırdım doğrusu. Çünkü 15-20 dakika sonra gelin hanımla sahneye çıkacak olan damat beyin bu nazik davranışı beni ziyadesi ile etkiledi.
  • Oturduğum masaya toplu halde bir grup geldi. Arkalarından da sakallı, şık giyimli, henüz orta yaşlı diyeceğim biri.. Bilahare öğrendim ki sonradan gelen hafif kızıl sakallı yakışıklı adam MHP ilçe başkanıymış. Herkesin elini sıktı sıradan…Tabii benim de. Ağırbaşlı ve vekarlı. MHP ilçe başkanlığı yakışmış. 
  • Gelin ve damat salona girip yerlerini alır almaz, yani düğün merasimi başlamıştı ki bir anons… “Kızılcahamam İlçe Başkanı ve Yönetim kurulu üyelerini sahneye davet ediyoruz “ denildi.
  • Ellerinde Kur’an-ı Kerim ve de Türk bayrağı.. İlçe başkanı önce üç sefer Kur’an-ı Kerim-i öptü daha sonra damat İbrahim Akay’a takdim etti. O da Kur’an-ı Kerim-i eline alıp öptü ve başına koydu. Aynı şekilde gelin hanım da hem yüce kitabımızı, hem de bayrağımıza aynı saygıyı gösterdi.

KİTAP benim için çok önemli hele bir de Kur’an-ı kerim olursa.

KUR’AN-I Kerim İslam nizamının kurulmasında ve Müslümanların yaşam biçimini dizayn etmesinde önemli bir tebliğdir. Bunun için gönderilmiştir Cenab-ı Hakk tarafından. İslam ahlak ve faziletinin önemini anlatır baştan sona… İnsan yaşamı ile ilgili hususlar şayet kitabımızda yer almamışsa Adille-i şeriyye ile ikmal edilmiştir. Adille-i şeriyye 4 esas üzerine tanzim edilmiştir; kitap, sünnet, icmail ümmet, kıyas-ı fukaha.

     Konuyu uzatmayayım damat ve gelin hanıma Kur’an-ı kerim ve bayrak verilmesi çok önemlidir. Bayram milliliği temsil eder. Kuran ise o kadar önemli mesajlar vermektedir ki…

   Evet o kadar önemli mesajlar vermektedir ki, özellikle Müslümanlar kutsal kitabımız vasıtası ile edeplendirilmek istenilmiş, ahlak, fazilet, hoşgörü, kul hakkı, ana-baba ve büyüklere saygı, gönül kırmamak, kin, garez, intikam duyguları ile, kem söz söylemek, hatır kırmak, haram, yalan, talan, kabalık ve iyi ahlakın tamamı bize tebliği edilmiştir.

    Düğün merasiminde damat ve gelin hanıma Kur’an ve bayrağımızın takdim edilmesi beni sonderece mutlu etti. Cenab-ı Hakk verenlerin de alanlarında İslam ahlak ve fazileti içinde yaşamalarını  nasip etsin.

    Ve tabii dünyanın en münezzeh, en yakışıklı, en güzel insanı değerli kardeşim İbrahim Akay ve gelin hanım kardeşimize ömür boyu mutluluklar diliyorum. Onlardan olacak evlatların nazik, kibar, hoşgörülü, kavgadan uzak, saygılı, vefakar, Türk-İslam Mefkûresi ile münezzeh aile efrafı ve toplumun herkesimine yararlı ve  örnek insanlar olmalarını nasip etsin.   

                                                                                                                                                                                            MEHMET AKYOL 

 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...