Gazeteci-Yazar Şule Yüksel Şenler vefat etti

Gazeteci-Yazar Şule Yüksel Şenler vefat etti

Hanımefendiliğin, kültürün, sanatın, edebiyatın ve mücadelenin öncü kadını, ilim ve irfan sahibi, yazdığı Huzur Sokağı romanı ile bir neslin ufkunu açan Şule Yüksel Şenler ruhunu Hakk’a teslim etti.

 

  • Herkes anlayamaz onu. Bir kadının neler yapabileceğini kamuoyuna sunarken, okumanın, kültür sahibi olmanın aydın ufuklara kulaç atmanın bir kadın  için ne kadar büyük anlam ifade ettiğinin yaşamasına neden oldu. Kadınlara örnek olduğu kadar aynı zamanda zarafetin de önder temsilcisiydi. Kafasında inkişaf eden fikirler gibi giyim-kuşamı, tabii başörtüsü ile (başörtü örtüş şekli ile ) inanan toplumlara örnek olmuştu.

Önce haber sonra rahmetli Şule Yüksel Şenler ile ilgili olarak söyleyeceklerimiz olacak.      

Gazeteci-Yazar ünlü romancı Şule Yüksel Şenler, 8 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Başörtüsü modeliyle geniş kitleleri etkileyen Şenler, o modelin kendi ismiyle anılmasına neden oldu.

   Şule Yüksel Şenler, 29 Mayıs 1938'de Kayseri'de doğdu. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Öğrenimini, orta okulun ikinci sınıfında bıraktı. Bir terzinin yanında çalıştı. Terzi çırağı olarak geçirdiği o günler, ileride kendi ismiyle anılan başörtüsü modelini yaratmasına da ilham olacaktı.

Okuyan, sorgulayan, araştıran bir yapısı vardı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. Önceleri kadınlara yönelik sayfalar hazırlıyordu gazetelerde. Sonra köşe yazarlığı ve başyazarlık geldi. Yeni İstiklal Gazetesi'ndeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı.

60'LARDA VERDİĞİ KONFERANSLAR DİKKAT ÇEKTİ

Şenler, 1965 yılında tesettüre girmişti. Başörtüsü konusundaki anlatımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyordu. Anadolu'yu adım adım dolaştı, konferanslar verdi. Ve böylece başörtüsünün eğitimli Müslüman kadının yaşamına girmesine öncülük etti.

BAŞÖRTÜSÜ MODELİ KİTLELERE İLHAM OLDU

Birçok genç kız için rol model oldu. Onun örtünme şeklini benimseyenlerin sayısı giderek arttı. Bu tarz başörtüsü "Şulebaş" olarak anılıyordu artık.

1971 yılında Cevdet Sunay'a yazdığı mektup nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklanıp 8 ay hapis yattı. Cumhurbaşkanı Evren affettiyse de kabul etmedi ve cezasını çekti. 12 kitap yazdı. Kendi hayatını konu alan ve sonralarda dizisi de çekilen Huzur Sokağı kitabıyla, tüm zamanların en çok okunan yazarları arasında yer aldı.

81 yaşındaki Şule Yüksel Şenler, 8 aydır İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Merhume Şule Yüksel Şenler’e Allah’tan rahmet temenni eder, tüm inananlar ve inandığı gibi yaşayanlara başsağlığı dilerim.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...