FUAT TURGUT: KÖYLER YENİDEN İHYA EDİLMELİ, ANADOLU ENSTİTÜLERİ KURULMALI

FUAT TURGUT: KÖYLER YENİDEN İHYA EDİLMELİ, ANADOLU ENSTİTÜLERİ KURULMALI

Ankara Meclisi'nin Eğitimci-Yazar Abdurrahman YILMAZ moderatörlüğünde her Cumartesi akşamları düzenlenen ZOOM programına Genel Başkan Vekili Fuat Turgut konuk oldu.

     Teşkilatın bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğu projeler ve kuruluş amaçlarını anlatan Turgut, Ankara Meclisinin, okumayı yaygınlaştırmak, çalışmak, üretmek ve verimliliği artırmak çabasında olduğunu ve bu yönlü projelerinin olduğunu söyledi.

     Ankara Meclisi'nin Türkiye genelinde idari mekanızmada yer alan 300 civarında seçkin kişilerden oluşan mensuplarıyla halkın tüm katmanları ile önemli çalışmalar yapmaya devam ettiğini belirtti. Bilhassa Anavatan Partisi döneminde gerçekleştiren Büyükşehir dönüşümü ile yerel yönetimlerin ciddi anlamda rahatlatıldığını ancak mevcut dönemde  gerçekleştirilmiş olan büyükşehir yasası ile 30'a yakın büyükşehir'e köylerin bağlanarak mahalle haline getirildiğini ve böylelikle köy tüzel kişiliğine ait arazilerin, köylünün kullanılımından alınarak belediyelere verildiğini, özellikle ilçe belediyelerin ise bu arazileri parsel parsel sattığını söyledi. 

     Köyde artık tarımın bittiğini insanların çiftçilikten para kazanamadığını dolayısıyla da insanların artık köylerden kaçarak şehirlere yerleştiğini, zaten dar olan istihdam alanlarının artık iyice daraldığını, bu durumun da ülke yararına olmadığını dışarıya bağımlılığımızın artmaya başladığını yemek içme ile ilgili her türlü tedarikte dışarı bağımlılığın arttığını belirtti. Ayrıca köy Enstitüleri'nin yeniden farklı bir isimle de olsa örneğin Anadolu Enstitüleri şeklinde gündeme alınması gerektiğini böylelikle de ara iş yapacak kişi imkanımızın artacağını bu kişilere oldukça ihtiyaç olduğunu ancak bulunamadığını oysa ki ihtisas alanlarına uygun Anadolu Enstitüleri kurulduğu takdirde alanlarımıza ciddi bir katkısı olacağını bildirdi.

      Turgut konuşmasında devletin hükümetin insiyatifi içerisinde kaldığını ve bu insiyatifin doğru kullanılamadığını hükümetin gün geçtikçe devletleştiğini ve vatandaşın bir hizmetkarı olmaktan çıktığını, oysaki bugün ülkeyi yönetmeye talip olanların "biz sizin hizmetkarınız olmaya geleceğiz" dediğini hatırlatarak bu durumun bugün böyle olmadığını milleti kendilerine hizmetkar kıldıklarını belirtti ve artık bıraksınlar biz milletimize hizmetkar olmaya hazırız dedi. Artık bıraksınlar biz vatanımız, milletimiz, köylümüz, çiftçimiz içiniz hizmetkar olmaya gönüllüyüz dedi. Siyaset üstü bir kimliğe sahip olan Ankara Meclisi'nin bu noktadan itibaren siyasetin içerisinde bulunması gerektiğini, inisiyatif alması gerektiğini; bu insiyatifi alırken de gücünü milletten alacağını, güçlü, deneyimli genç akademisyen profesör siyasetçilerin deneyimleri ile beraber milletin hizmetkarı olmaya talip olduklarını bildirdi. Ankara Meclisi'nin bir diğer önemini de eski diye adlandırılan bürokrat ve siyasetçiler ile yaptığı görüşmelerle ki biz bu eski ifadesini doğru bulmuyoruz çünkü ülkede bürokrat olan ülkede milletvekilliği yapan herkes bir değerdir onların deneyimleri çok önemlidir onlar sadece birkaç dönem görev yapıp eski diye adlandırılarak kenarda bırakılabilecek kişiler değildir diyerek işte bu değerlerin de destekleriyle katkılarıyla genç ve dinamik çalışkan bir Ankara Meclisi yapısı oluştuğunu ve siyasette de söz sahibi olabilecek konuma geldiğini ekledi. Ankara Meclisi Genel Başkan Vekili Fuat Turgut konuşmasında söylenmeyenleri söylediklerini, yapılmayanları yaptıklarını ifade ederek daha başlamadık dedi.

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...