Erdoğan tereddüte düştü ve.. “ TÜRKİYE İTTİFAKI”ndan söz etmeye başladı

Erdoğan tereddüte düştü ve.. “ TÜRKİYE İTTİFAKI”ndan söz etmeye başladı

• 31 Mart seçimlerinde en fazla yara alan iki partiden biri AK Parti, diğeri ise İYİ Parti. İYİ Parti’nin zararda görünmesinin nedeni fazla ümitlenmesinden kaynaklandı, ancak AK Parti öyle kayıplar verdi ki Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana gibi 4 Büyük ili kaybetmiş olması fevkalade üzücü bir tablo olarak karşımıza çıktı.

Bazı AK Partililer 31 Mart seçimlerinden karlı çıktıklarını ifade ediyorlar. Nasıl bir kârsa bu ?.. Mesela Şırnak, Ağrı, Şanlıurfa (vs) bazı Güney doğu illerinde kazanmalarını kâr zannediyorlar. Keşke o illerde kaybetseydi de 4 büyük şehri kazansaydı !.. 

Bu konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığım bazı siyaset uzmanlarının değerlendirmesi o kadar enteresan ki AK Parti yetkililerinin mutlaka tedbir almaları lazım. İddialar özet olarak şöyle: 
1- AK Parti kültür seviyesi ve ekonomik özgürlüğü yüksek bölgelerin birçoğunda kaybetti. 
2- Cumhur İttifakı % 51 oranında oy aldı ama;
a- MHP Genel Başkanı sayın Bahçeli bu oy oranının % 18.8’ine sahip çıkıyor. 
b- Yani bu hesaba göre, AK Parti’nin oyu % 33’lere kadar düşmüş oluyor.
c- Velev ki AK Parti oy kaybına uğramadı, peki… 
Hatay’dan başlayıp Adana, Mersin, Antalya, Aydın, Muğla, Eskişehir, İzmir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Ankara’ya kadar kaybedilen bu illerin önemi Türkiye geneline şamil değil mi?.. 
Neden böyle bir mukayese yapılır?.
Çünkü Akdeniz kıyı şeridi ve Trakya tamamen kaybedilmiş, en önemlisi sayın Cumhurbaşkanımızın göz bebeği ve Anadolu’ya şamil gördüğü İstanbul kaybedilmiş, Türkiye Cumhiriyeti’nin Başkenti Ankara kaybedilmiş…
Bu acı gerçeği kabul etmeyen var mı?..
“ BU İLLER NEDEN ÖNEMLİ ? “ diye bir soru sormanın anlamı yok. Zira hem nüfus kesafeti itibarı ile, hem insanlarının yaşam standardı hem de okumuşluğu ve eğitim düzeyi itibarı ile değerlendirildiğinde AK Parti açısından hazin bir tablo ile karşılaşıyoruz. 
• Bunun için sayın Cumhurbaşkanımız TÜRKİYE İTTİFAKI demeye başladı çünkü, evet çünkü Cumhur ittifakının AK Parti’ye zarar verdiğinin farkına vardı. 
• BİR BAŞKA BAŞLIKLA YAZI DEVAM EDECEK

 

Mehmet Akyol 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...