DÜŞÜNCENİN GÜCÜ     /  FADİME ACAR (   PSİKOTERAPİST )

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ / FADİME ACAR ( PSİKOTERAPİST )


         

 

      Emerson ‘’Bir insan bütün gün ne düşünüyorsa ,kendisi de odur’’der.Hayat, ne yaşadığımız değil;nasıl değerlendiğimizdir. Düşünceler, yaşadığımız olaylara yüklediğimiz  yargılardır. Yargılar da yorumlarımızı belirler. Yolda tanıdık bir arkadaşımızı gördüğümüzde selam verir, o arkadaşımızın da selamımızı almadığı bir durumda kişilere göre de yorumlar değişebilir. Düşünceler duygulara dönüşür. Duygusu öfke olan birisi ‘’adama bak ne ukala birisi ‘’diyebilir. Daha da ileri gider ve arkadaşlığına son verebilir. Diğer birinin duygusu üzüntü olabilir. Bu kişide  ‘’ben değersiz biriyim, bana selam bile vermeye değer görmüyor’’ diyebilir. Suçluluk duygusu olan başka biri de’’ benimle konuşmuyor, ne yapmış olabilirim de selamımı almadı ‘’diyebilir. Hiç bir duygusu olmayan başka biride ‘’arkadaşımı çok dalgın gördüm, acaba bir sorunu mu var? Nasıl yardımcı olabilirim ‘’diye yanına gidebilir. Daha sonra da uzun sürecek bir dostluğa adım  atabilirler. Sonuç olarak  düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız da  davranışlarımızı etkilemektedir.

Mahatma Gandhi’’Söylediklerine dikkat et; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerine dikkat et; duygularına dönüşür. Duygularına dikkat et; davranışlarına dönüşür. Davranışlarına dikkat et; alışkanlıklarına dönüşür. Alışkanlıklarına dikkat et; değerlerine dönüşür. Değerlerine dikkat et; karakterine dönüşür. Karakterine dikkat et; kaderine dönüşür.’’

Bir olayla karşılaştığımızda esnek olabilmeyi öğrenmeliyiz. Çalışan zihin yorulmaz, gelişir. Düşüncenin arkasındaki düşünceyi görebilmek, büyük bir özgürlüktür.Önemli olan düşünce değil. Düşünce, sende neyi harekete geçiriyor?Düşünceye yapışıp kalıyor musun ?Bütün patolojiler, insanların katı olmasından  yada esnek düşünememesinden kaynaklanır.Bir düşünceye yapışıp kalmak yerine, yargısız düşünmeyi öğrenmek hayatımızı kolaylaştırır.İnsan olduğumuzu ve her insanın da bizim gibi acıları,kaygıları,mutlulukları olduğunu bilebilmektir.Gerçekçi ve dengeli bakmalı ve acılarımıza şapka çıkartabilmeliyiz.Yaşamın içinde acıları, trajedileri travmaları yok sayamayız. Olumlu bir zihinle sorunlarımıza çözümler bulabilmeyi öğrenmeliyiz.

Hayatımızın anlamını bulmak için her gün birşeyler öğreniyoruz.Hayat bize her zaman güzel olmayabilir ama her gün hayatımızda güzel bir şeylerde olabiliyor.

 

Google+ WhatsApp