DEVLETİMİZİN ONARIMA İHTİYACI VAR

DEVLETİMİZİN ONARIMA İHTİYACI VAR

Ankara Meclisi Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol, “ Mevcut sistemle Türkiye’nin sorunları bertaraf edilemez, çünkü bu kafa yapısı ile halkımızın huzur ve güvene kavuşması mümkün değildir " dedi.

 
 
Ankara Meclisi Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol, “ Mevcut sistemle Türkiye’nin sorunları bertaraf edilemez, çünkü bu kafa yapısı ile halkımızın huzur ve güvene kavuşması mümkün değildir. Bu nedenledir ki yeni bir yapılaşmaya ihtiyaç var. Zaman kaybetmeden yeni bir sistem değişikliğini hayata geçirmek lazım. Bazı gerçekleri kabul etmek durumundayız ki, ‘ devletin onarıma ihtiyacı var’ bu ihtiyacı giderecek olan idarecilere ve hatta siyasilere ihtiyaç var” dedi. Rahmetli Özal’ın döneminde çıkardığı yasa ile Büyükşehir Belediyelerinin kurulması sonucu yerel yönetimlerde muazzam bir rahatlama ve başarı sağlanmıştı. Bu hükümetin Büyükşehir Belediye Yasasını çıkarması ile birlikte düzen bozuldu; hatta düzenin bozulması ile kalınmadı üretim ve verimlilikte tedavisi mümkün olmayan azalma meydana geldi. Sapı-samanı, eti, tarım ürünlerini, sığırı, davarı ithal etmek durumunda kaldık. Memleketin başında bir felaket olarak duran bu yasa (Yani Büyükşehir Belediye Yasası ) ile 30 ilde köyler mahalle oldu. Köy adı bakanlıkların unvanlarından kaldırıldı; Hayvancılık yapma sorunlu hale geldi. Çiftçi toprağa - Toprak çiftçiye küstü. Devlet köy tüzel kişiliğine ait ne varsa hepsini gasbetti. Köylülerin imece usulü ile köylerine getirdikleri su paralı oldu; köy odalarına, köy konaklarına, meralara, göletlere, bağlara-bahçelere devlet el koydu. Bunun içindir ki hayvancılık yapma zorlaştırıldı ve dolayısıyla köylünün hayvan yetiştirme hevesi kalmadı. Bu yanlışlıklar Anadolu insanını İstanbul kafası ile idare etmeye kalkışmaktan geçer. Bu kafa yapısı ile milletimizin huzur ve güvenini, sağlamak mümkün değildir. Bu alanda bed bereket kalmamışsa, bu kafa yapısı ile üretim ve verimliliğin sağlanması mümkün olmayacak demektir. Bunun içindir ki yeniden bir ruh, yeniden bir heyecan gerekli.. .
           Bu da ancak ve ancak “ Halk harekatı , Anadolu harekatı ile mümkün olabilir. Bizim bu önerimiz “ Halk isyan etsin, ayaklansın “ anlamında değil. Anadolu Halkının düşünce yapısı ile yepyeni bir icraat hareketinin getirilmesini istiyorum. İsrafın kalkmasını, büyük sermayedarların ve abası kalın şehir eşkıyalarının hükümranlıklarına son vermek lazım. Şehirler beton kafalıların işgalinden kurtarmak, tarım arazilerini bu densiz adamların şerrinden kollamak lazım. Bu devletin mutlaka, ama mutlaka ONARIMA ihtiyacı var. Bu onarımın yapılabilmesi için Anadolu Halk Harekatı fikrinin ön plana çıkması lazım. İstanbul’a yapılan çılgın projeler durdurulmalı, üvey evladı olarak görülen Anadolu insanına, Anadolu şehirlerine ve kırsal alanlara daha fazla hizmet götürmenin yolları aranmalı.
        ORTA DİREK ÇÖKERSE Rahmetli Özal’ın dört tabana dayalı hak ve adalet düşüncesini yeniden hayata geçirecek bir kadro hareketi hayat bulmalı. Rahmetlinin “ Orta Direk “ dediği asnaf-sanatkar, köylü-çiftçi , işçi mevcut olan mağduriyetten kurtarılmalıdır. Özal zamanında esnaf tüccar olmuş, tüccar sanayici olmuştu. O günler hatırlanırsa, küçük esnaf çalışmış, çok çalışmış, üretmiş ve üretimini yaptığı ürünleri ihraç edecek kadar ileri adım atmıştı.
       Merhum Cumhurbaşkanımızın işbaşına gelmezden önce Türkiye bir nevi yoklar ülkesiydi. O, nasılki yoklukları ortadan kalktı, beli bükülen orta direği doğrultup ayağa kaldırdıysa bizler de mutlaka bir çözüm yolu bulmamız lazım. Böyle bir düzen yeniden nasıl kurulur, orta direk çökmekten nasıl kurtarılır?...Sayıları 200-300 civarında olan menfaat çetelerinin, gaspçıların, her vesile ile iş başında olanların desteğini gören bu mahlukatın ellerinden bu millet nasıl kurtarılır (?) bunun hesabını yapmalıyız. Unutulmasın ki, bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın yolu ‘ Anadolu Halk Harekatı ‘ ndan geçer. Bunun için diyoruz ki “ Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır.”
 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...