CUMHURİYET NEDEN 29 EKİM DE İLAN EDİLDİ ?

CUMHURİYET NEDEN 29 EKİM DE İLAN EDİLDİ ?


 29 EKİM 30 EKİM MONDOROS İSTİLA MÜTAREKESİNİN İNTİKAMI MIDIR?


Mondoros Mütareke 30 Ekim 1918’de imzalanmıştı. İstilaya uğramışdık
29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettik.
Bu mazlum millet kendisinin hakkı olan yere ulaşmıştır, çektiğimiz acıların, sıkıntıların en büyük mükâfatı işte budur. Bütün dünya bunu görmüştür.
Mondros 30 Ekim’dir. Cumhuriyet 29 Ekim.
İşte bu da, mazlum bir milletin ahıdır. Atatürk bir an durur, elini masanın üzerine koyar ve:
“Deyiniz ki, bu tarihten silinmek istenilen bir milletin öcüdür…”
Fahrettin Altay
“Ama paşam bundan hiç bahsetmediniz”
Atatürk cevap verir:
“Övünmek olur, övünmek benimle beraber mefkûreye inananların, milletin, ordunun hakkıdır”
Mustafa Kemal Atatürk, mağrur ve galip batılı devletlere ‘
Ben 30 Ekim’i tanımıyorum!
Sizden bir gün öndeyim. Siz 29 Ekim’i tanıyacaksınız!’ demiştir
Benim görüş ve düşüncelerimi yakın arkadaşlarım çok iyi bilirler. Ancak şu alt detay konusunu bildiklerini sanmıyorum. Cumhuriyetin kuruluş aşaması, İstiklal Harbi ve Anadoluda yeni bir devletin kurulması ve ilk yıllar. Gazi Mustafa Kemal olmasaydı nasıl olurdu doğrusu düşünmek bile istemiyorum. Emperyalistlerin 2. Dünya savaşı sonrası yöntem değiştirmesi nedeniyle Haa ergeç bağımsız olurduk bu kadar toprak üzerinde mi? Ve nasılı cevaplıyamıyorum. Muhafazakar kesimde külliyen başarıları bir inkar Laik kesimde de bu kesime karşı Yunanlılar size şöyle yapsaydı vs , nankör suçlaması var. Bazı Muhafazakar kesime şunu sormak lazım: Neden sizin de takdir ettiğiniz Osmanlı padişahı Mustafa Kemal’i seçdi. Veya neden daha dindar biri ,örneğin Fevzi Çakmak bu bağımsızlığın önderi olmadı/olamadı? O zaman mevcud olanı takdir etmek gerekir, sövmek değil. Laik kesimede şunu sormak lazım: Kurtuluş savaşiında, ilk Meclis de ne kadar hacı-hoca gurubu vardı? Kimler ona inandı? Doğudaki Kürtleri ikna etmek için hangi vasıtaları kullandı? İngilizleri sıkıştırmak için hilafetlik üzerinden Hindistanlılara (Buna Hindu olduğu halde Gandi’de dahil) dini içerikli mesajlar attı mı? İnsanoğlu gün içinde dahi doğru ve yanlış kararları olabilir, veya değişebilir veya kendine göre doğruları uygulamak isteyebilir. Attatürk’ün en büyük özelliği neyi ne zaman uygulayacağını çok ama çok iyi bilmesidir. Bunun içinde keskin zeka, sabır, herkesi ikna edebilme kabiliyetleri….
Not: Bazı arkadaşlar Hayrola diyecekler. Ama ben toptancılığı bırakalı çok oldu. Klasik deyimle o günü , o günün koşullarına göre değerlendiriyorum.

Google+ WhatsApp