BİR ANKARA SEVDALISI MURADINA ERİNCE HER YER GÜLLÜK GÜLÜSTANLIK OLDU

BİR ANKARA SEVDALISI MURADINA ERİNCE HER YER GÜLLÜK GÜLÜSTANLIK OLDU

* Her insanın kendi idealleri vardır; bazıları makam mevki, bazılarının devlet ve millete hizmet aşkı, bazıları da ideolojilerinin hayata geçmesi…

      Bu arada bazıları için de bütün hayallerin gerçeğe dönüşmesi. 
  Murat Kubat diye yılların ötesinden tanıdığım müstesna bir Ankara sevdalısı var. Bu sevdanın hikayesini, hatta romanını yazmaya kalkışmak bile başlı başına bir risk almak demektir.  
 Böyle bir serüvenin mesuliyetini üzerinize alma cesaretini gösterseniz bile Murat Kubat’ın geçmişinde yaşadıklarını, şimdiki zamanda yaptıklarını, geleceğe yönelik yapacakları hayallerine boğulup kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalma ihtimalinin varlığı söz konusu olabilir. 
 
ANKARALININ EN ÖNEMLİ DENİLECEK HALLERİ VE HAYALLERİ 
* Bir ağalık müessesesi vardır bilindiği gibi... Doğu ve Güneydoğu’daki ağalık anlayışı ve uygulaması ile Murat Kubat’ın doğup büyüdüğü diyarda yani Ankara’nın Kuzeybatısında, hatta Ankara genelindeki ağalık anlayışı ve uygulaması başkadır. Ankara civarındaki ağalıkta yedirip-içirmek, giyindirip kuşandırmak, daha doğru bir ifade ile  “ verme “ geleneği vardır. Bu cenahta      “ Ağalık vermekle olur “ söylemi gönüllerde ayrı bir yer edinmiştir.
    Ankaralıların bir başka özelliği de vatanperver ve milliyetçi olmalarıdır. Hele bir de hizmet aşkları vardır ki anlatılamaz. Fırsat kollarlar iyilik yapmak için. Halka hizmeti Hakk’a hizmet kabul ederler.  En mutlu oldukları an birisine yardım elini uzattıkları zamandır.. Hele bir de yapılan hizmetler milletin hayrı ve devletin selameti içinse yaşanan gurur ve mutluluğun hesabı tartıya sığdırılamayacak kadar yücelik taşır.  
     MURAT KUBAT’DA BÖYLEDİR İŞTE, YANİ… 
     (Mehmet Akyol’un yazısının devamını daha sonra yayına vereceğiz )

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...