ANKARA SANAT BİRLİĞİ BAŞKANI SULTAN ÖZATEŞ'İN KONUŞMASI

ANKARA SANAT BİRLİĞİ BAŞKANI SULTAN ÖZATEŞ'İN KONUŞMASI

Ankara-Ulucanlar Eski Cezaevi Kültür merkezinde yahpılan toplantıda konuşan Ankara Sanat Birliği Başkanı, eğitimci, Yazar Sultan Özateş yaptığı konuşma ile katılımcıları mutlu etti. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir. Ve devlet adına söylenen her şey Türk Milletinedir diye sözlerine başlayan Özateş şunları söyledi:

SULTAN ÖZATEŞ’İN KONUŞMASI:

Mehmet Akyol etkinlikleriyle Ankara’da ve hatta Anadolu’da ‘ Ankara’nın bir incisi ‘ sivil toplum kuruluşlarının lideridir.  Değerli başkanım Akyol tarafından Ankara toplantıları ve söyleşileri çerçevesinde yapılan etkinliklerle bugün sizlerle buluşmaktan onur ve şeref duydum. Çok kıymetli unvanlara sahip insanlar var burada. Ama biz biliyoruz ki, unvanlar, makamlar kabir kapısına kadardır. Öncelikle kendimi takdim ederek sözlerime başlamak istiyorum:

 * İsmim Sultan Özateş. Birçok sivil toplum kuruluşunun başkanı olarak herkes beni bilir. Eğitimciyim. 21 yıldır görsel sanatlar yani resim öğretmeniyim. Bir Anadolu lisesinde de 657’ye tabi fiilen görevime devam ediyorum. Ankara sanat platformu başkanıyım. Bizler, gönüllü öğretmenler sanatçılar, sanatseverlerden oluşan 2005 yılından itibaren kültür, sanat, eğitim camiası içerisinde yürüyen gönüllü büyük bir orduyuz. Ne zaman gönüllü olmaktan öteye gittik. 2014 yılı itibariyle uluslararası boyutta resmiyet kazandı. Bu mart ayında bir yıl olmak üzere Kızılay’da Yargıtay’ın karşısında Tercan İşhanı’nın içerisine 5 tane sanat birliğimizi oluşturaraktan resmi adresimize ilişkin resmi boyutumuzla ilerliyoruz. Yani ANKARA SANAT BİRLİĞİNİ oluşturduk. Ve Bakü’de Sanat Birliğimizin merkezini açtık. Temmuz ayının ilk haftasında da açılışını yapıyoruz devletin protokolüyle.

 

Sayın divan başkanım, değerli üyeleri saygıyla selamlıyorum. Kıymetli beyler, hanımefendiler, bu kadar önemli konumda isimlerin arasında bir öğretmen olarak, bir sanatçı olarak, devlet ve idareci hakkında ne diyebilirim ama naçizane görüşümü sizlerle paylaşacağım. Master eğitimimi Türk Hava Kurumu Üniversitesinde Yönetim ve Organizasyonda bitirdim. Hedefim Azerbaycan-Türkiye arasında “Kültür ataşesi” olmak. Şayet bu yolda başarılı olamazsam dört beş yıl sonra emeklilikten sonra aktif siyasete atılmayı hedef koydum kendime. Rabbim hayır etsin.

    Hep devlet deriz. Program bütünlüğüne bağlı olarak siyasal topluluğun oluşturulduğu tüzel varlığın adı devlettir. Toprağın bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bir ulusun oluşturduğu bir tüzel varlığın adıdır devlet. Ve egemen bir devlet, hür Türkiye devletinin bir vatandaşı olmak benim için en büyük ödüldür.

    Ayağımın toz ile geldik Avrupa’dan. Birkaç gündür bayaa bir ülkeyi gördüm. Ve ülkelerinde işte başkentleri diyeyim, başkentlerini gezdim. Sivil toplum kuruluşlarında biz “devlet, devlet…” deriz. Ya da bir şeyler olduğunda insanlar “devlet nerde der!” bende sosyal medyadan hemen tepki veririm. Devleti yöneten kişiler, bireyler bizim için önemli değil. Siyasi düşünceleri bizim için önemli değil. Devlet biziz. Devlet konusunda bir kelime edecekseniz, bin kere düşünmeniz gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir. Ve devlet adına söylenen her şey Türk Milletinedir. Çağdaş toplumlarda biliyorsunuz devlet en üst kontrolünde güçlendirilmiş en önemli kumdur. Siyasi kurumlarında en iyi örgütlenmiş şeklidir. Yani devlet, toplumun birlik beraberliğini, bütünlüğünü korumakla görevli tek taraflı ama yaptırım gücü en üst noktada hatta zor kullanma yetkisine sahiptir.

Devlet, hukuki kişiliğe ait devamlı da bir teşkilattır. Devlet için önce bir toprağı olması gerekiyor, adı vatan, insan topluluğu gerekiyor, birde egemenliği şarttır.

Kişiler değişir, liderler devlet için çok önemlidir. O devletin liderini o toprağın üzerindeki millet seçer. Eğer ki egemenlikle yönetiliyorsa. Lider, o devletin başındaki kişi liderdir. Lider çevresindekilere önderlik eden, yani milletine önderlik eden, doğru yol gösteren, rota belirleyen, yön veren, imaj oluşturan, bilgelik, çağdaş hedefe ulaştıran kişidir. Bu çerçevede becerilerini geliştirmesi gerekiyor. İdareci b çerçevede becerilerini geliştirmesi gerekiyor. Yani ekibini, milletini yükselten, doğru adrese götürendir. Bugün lider dediğimizde, bilimsel liderlik dediğimizde hepimiz, dernek, platform akredite sahibisiniz ve liderlerisiniz. Unutmayın! Devleti yöneten sivil toplum kuruluşları aktiftir, etkindir, yetkindir. Onlardan olmaya davet ediyor, bu doğrultuda sizlerin manevi desteği benim için önemli. Onur duydum, İnşallah Lider olmak nasibimizdedir.

     Başkanım, sizler varken bana düşmez. Ben Çekoslovakya’dan bayraklarımızla dönmüştüm. Siz ve değerli haziruna birer tane vermek istedim. Ben aynı zamanda bu değerli toplantıyı düzenleyen, her zaman bize abi olmuş, baba olmuş, yol göstermiş, biz onun etkinliklerinden çok şey öğrenerek kendimizi geliştirmiş, neferlikten liderliğe doğru giderken sayın Başkanımız Mehmet Akyol’un Ankara’ya-Anadolu’ya  katkılarını bilen insanım. Sayın Başkanımıza Flografi sanatından bir Türk Bayrağı hepimizin adına takdim etmek istiyorum. Buyursunlar sayın Başkanım Mehmet Akyol .

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...