ANKARA'DAKİ PARTİ KONGRELERİNDEN EDİNDEĞİM İNTİBALAR

ANKARA'DAKİ PARTİ KONGRELERİNDEN EDİNDEĞİM İNTİBALAR


PARTİ KONGRELERİNDEN EDİNDEĞİM İNTİBALAR

* Ankara’da son bir ay içinde siyaseten önemli gelişmeler oldu. Ben siyasi gelişmelerin genel yapısını değil de yapılan Ankara il bazındaki kongreleri değerlendirmeye almak istiyorum.

GELECEK PARTİSİ VE AHMET DAVUTOĞLU

* Ankara’nın gelişmiş görkemli bir semtinde büyük rakamlarla kiralanan muhteşem genel merkezinde yapılan Gelecek Partisi’nin kongresine genel başkan sayın Davutoğlu’nun konuşması damgasını vurdu. Tek kelime ile ifade edecek olursam iyi bir politikacı konuşmasıydı ve çok beğendim. Tabii bunda aynı zamanda iyi bir akademisyen olmasının avantajı da söz konusu.

     Yalnız kapı girişlerindeki düzensizlik ve tecrübesizlik dikkatimden kaçmadı. Buna rağmen bazı siyaset sahnesinden gelmiş arkadaşların açığı kapatma yönünde gayretlerinin olduğunu söylemeliyim.

     Bu durumda Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun cevvalliği ve siyasi yeteneği ile bu partinin şu an itibarı ile oy oranının % 2-3 civarında olduğu söyleniyor.   

ALİ BABACAN VE DEVA PARTİSİ

* Ali Babacan ile ilgili söylemek istediğim çok şey var ama yine de teğet geçmeye gayret göstereceğim. Çok yakışıklı ve naif bir inan. Konuşmasını izlerken zarafet ve konuşmaları esnasında kurduğu cümlelerin siyasi mekanizmadaki yerini belirlemeye çalıştım.

     Partisini kurarken ifade ettiğim gibi, sanayi ağırlıklı. Konuşmasında sermaye çevreleri ve daha ziyade kodamanlar kesimine hitap ettiğine şahit oldum. Yani Anadolu insanı ve halk kitleleri ile bağ kurması kolay olmayacak. 

    Ben ona anlatamadım ama bir kez daha bu sütunlara almak istiyorum: “ Siyaset nokta politikacılarla yapılır .”  

   Çok iyi, naif ve kibar bir insan ama siyasetçi kimliği ile bağdaşlaştırmak hayli zor. Zaten bunun içindir ki partisini kurarken kamuoyu yoklamalarında % 12 civarında seyrederken şimdilerde % 2-3 oranında görünüyor.  

MERKEZ PARTİ VE PRF.DR.ABDURRAHİM KARSLI

   * Son olarak Ankara’da takip ettiğim Merkez Parti’nin kongresi oldu. Kongrede 4 şey dikkatimi çekti:

    1- Partinin Ankara İl Başkanlığına Prof.Dr. Hayrettin İvgin’in tek aday olarak çıkarılması.       

  2- Listenin ve katılımcıların seçkin insanlardan oluşması, 3- Kongrenin yapıldığı mekanın görkemli ve gösterişli bir şekilde hazırlanmış olması.

4- Kongrenin açık havada ve havuz başında yapılmış olması.

     Bu arada hemen belirtmeliyim ki, başta genel merkez yöneticileri ve danışmanlar olmak üzere; İstanbul, Balıkesir, Denizli ve Erzurum il başkanları ve diğer birçok il başkanının Ankara il kongresine katılmaları dikkatimi çekti.  Yalnız katılmış olmaları değil tabii, beyefendiliklerinden tutun da, hitabet ve davranış biçimleri, giyimleri-kuşamlarına kadar seçkin bir kadro hareketinin mevcudiyeti gözlerden kaçmadı.

  MP GENEL BAŞKANI KARSLI’NIN KONUŞMASI

     Prof.Dr.Abdurrahim Karslı birçok özel konuşmasında “ Ben hukukçuyum, siyasetten anlamam “ ifadesini kullandığına şahit olmuştum. Ankara il kongresinde de konuşma aralığına bu ifadeyi sıkıştırmış olduğu dikkatimden kaçmadı.
Aslında bu ifadeyle politika yapıyor ama herkesin farkında olabilmesi kolay değil.

     Abdurrahim Karslı, bu soyadını nereden ve neden almış diye düşündüm bir ara. Kendisi Karslı değil Erzurumlu…Dadaş demeyeceğim ama tam bir Anadolu çocuğu.

     Konuşması her dinleyen gibi beni de mest etti… İsterseniz Prof.Dr.Sayın Abdurrahman Karslı’nın yaptığı konuşmada dikkatimi çeken ve son derece cazip bulduğum ( etkilendiğim) birkaç cümlesini bu sütunlara alarak  yazımı noktalamış olayım, İşte Karslı’nın yaptığı konuşmasından satır başları:    

* Ekonomi gerçekten can çekişiyor. En büyük şirketler iflaslarını istiyorlar. “ Ülkemizde sıkıntılı olan yalnız ekonomi değil, aynı zamanda hürriyetlerde sıkıntıda.”

          VERİN OYUNUZU BU KARDEŞİNİZE ! Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Erdoğan “ En son seçimlerde elini göğsüne vurarak ‘ verin oyu bu kardeşinize, dövizle nasıl mücadele edilir, faizle nasıl mücadele edilir, enflasyon nasıl indirilir göreceksiniz‘ diyordu.  Evet gördük işte, her şey ortada.”

      ASKIDA OLAN YALNIZ EKMEK DEĞİL !.. 

* Sadece ekmek askıda değil; hürriyetler askıda, ekonomi askıda.. Peki çözüm yolu yok mu(?) var tabi.. Çözüm yolu ‘ Merkez’ de.. Köyleri yeniden eski statüsüne kavuşturmakta, tarımı yeniden harekete geçirmekte, hayvancılığı yeniden harekete geçirmekte, sanayiyi büyütmekte.

DIŞ POLİTİKAYA BAKTIĞINIZDA KOMŞULARIMIZ ÇOĞALDI

* Bir de dış politikamız var ki, aman Yarabbi! Sıfır sorun diye başladılar ‘ her tarafımız sorun oldu.’ Eskiden Suriye dediğiniz zaman bilmem kaç yüz kilometre sınırda bir komşumuz vardı o da Suriye Arap Cumhuriyeti idi. Şimdi o sınırdaki komşumuz PKK oldu, o sınıra Rusya geldi yerleşti komşumuz oldu,  o sınıra Amerika, geldi yerleşti o sınırda komşumuz oldu. Daha saymaya gerek var mı ?..

* Sayın Cumhurbaşkanı  20 yıldır bu devletin idaresinde, bu terör örgütlerinin yetişmesi konusunda, büyümesine ve en azından bunların gelişme seyrini en iyi bilen odur.

* Dindar bir nesil yetişecekti, kindar bir gençlik ortada kol geziyor, dindarlığı maalesef tutmadı.

* Türkiye’de maalesef siyaset uçlara sürüklendi. Bölme üzerine bir siyaset var, merkez siyaset boşaltıldı, demokrasi ayaklar altında ve siyasetçiye inanan kitle kalmadı.

Sonuç olarak her şey berbat, her şey rezalet.”

Mehmet Akyol’a ulaşmak için 0532 169 63 77 veya 0530 464 63 77  e-mail: [email protected]  veya [email protected]

Google+ WhatsApp