KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ VE MUHTEŞEM SÜLEYMAN

KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ VE MUHTEŞEM SÜLEYMAN


      “ BORÇ YİĞİDİN KÂRI “ derler ama bazıları için alışkanlık haline geldiğinden hiç umursamazlar. Birçok belediye başkanı devletin çeşitli kademelerine, elektrik idaresine ve hatta şirketlere, şahıslara olan borcunu ödememekte ısrar ederler..

   Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar gibi duyarlı ve disiplinli belediye başkanları ise       ( her konuda olduğu gibi ) elektrik idaresine olan borcunu ödeme konusunda da hassasiyet gösterdiği için doğrusu sevindim.

                                                  *** 

       Aslında Başkan Acar’ın göreve gelmesi ile birlikte kendi karakterini ortaya koyacağı biliniyor veya tahmin ediliyordu. Nitekim beklenilenden farklı bir boyut ortaya çıkmadı. Hatta bizim gibi kendisini dıştan dışa tanıyanlar ve takip edenler bile beklenilenden farklı bir Süleyman Acar görmediler. İsterseniz şöyle diyelim:  “ Beklenilenin aynısı aynaya yansıdı.” 

       Kabul etmek gerekir ki, düzgün karakterini icraat safhasına her halükarda yaygınlaştırma gayreti içinde olması dikkat çekiyor. Her şeyden önce saygı ve sevgiden uzak kalmayan, kavga değil, uzlaşı ve barışı tercih eden, hoşgörülü, mütevazi  yapısı ile iş başına geçtiği günden itibaren iyi b ir görüntü sergilediği kanaatindeyim. Sonrasını takip edecek ve değerlendirmemizi o duruma göre yapacağız Allah nasip ederse.  

     Tabii bu demektir ki, belediye tüm kademeleri ile bu minval üzere hareket ediyor ve çalışmalarını Hakk’ın ve halkın yararına sunma gayretini gösteriyorlar !..

    Belediyelerin üst kademelerinde görev yapan bazı ağababalar-hanımefendiler kendilerini sırça köşkün mümessili olarak görmeye başladıkları an durum farklı bir boyut kazanır ve başarı grafiği düşme istikametine yönelir.  Bir de bakmışınızdır ki kendileri çöküntüye doğru sürünmektedirler… Ancak iş bununla kalmaz, o halleri ile seyran ederlerken etraflarına da zarar verirler hiç farkında olmadan.

                   ***

    Konuyu biraz daha açacak olursak, Belediye Başkanı Sayın Süleyman Acar’ın çalışmalarına personel ayak uydurabilecek mi, yani yırtığı yamayabilecekler, söküğü dikebilecekler mi, yoksa  demagoji yaparak, hatta insanları umursamaz bir tavır içinde karşılayarak, kendilerine göre  bazı planlar mı yapacaklar, zamanla daha iyi idrak edeceğiz.

                                    ***

     Bazı güruhlar vardır kamu kuruluşlarında çalışanlar arasında... Makam mevki derecesinde biraz apıldama dönemine girdiler mi hemen farklılıklarını fark ettirmeye başlarlar. Mesela o makama ilk geldikleri zamanlar telefonları açıktır ve her arayan bulabilir. Hatta arayanlara cevap verme hasletleri vardır. Ancak daha sonra ve zaman içinde duyarlılıklarını kaybederler bazı politikacılar gibi . İşte bu hal bile ıstırabın başlangıç noktası-habercisi demektir ki zaman içinde itibar kaybederler ama iş işten geçmiş olacaktır. Bu zihniyetteki mahluklar hem kendilerine zarar vermeye başlamışlardır, hem de başlarındaki amirlerine zarar verirler.

    Bunun içindir ki, liderin etrafı çok önemlidir.

   Bu manada yazıma tarihten bir örnekleme ile son vermek istiyorum…

   Kanuni Sultan Süleyman’a aynı zamanda MUHTEŞEM SÜLEYMAN denirdi. Kanun adamı olmak çok önemlidir tamam da “ muhteşem“ denilmesi fevkalâde büyük önem ihtiva eder.  Ancak şu gerçek unutulmamalı ki lider etrafı ile mücehhezdir. Yani “  lideri lider yapan etrafıdır.“

     İşte bunun içindir ki, Kanuni Sultan Süleyman’ı ihtişamlı kılan etrafı olmuştur. Bir lider, Sadrazamı İbrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmed Paşa; Şeyhülislamı Kemalpaşazade, Ebüssü´ud Efendi, Şairi Baki, Fuzuli, Mimar Sinan, Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa gibi zirve isimlerle etrafını teçhiz ederse elbette O’na “ muhteşem “   denir. Bunun içindir ki o dönem “ Türk Asrı ” olarak kabul görür.

                               ***

     Kızılcahamam Belediye Başkanı sayın Süleyman Acar da etrafını kendisi gibi gönül adamları ile  teçhiz etmiş veya edecekse  hedefine daha kolay ulaşacaktır hiç şüphesiz.    

     Allah yardımcısı olsun.

    *Yorum nitelikli bu yazı Kızılcahamam Belediyesi’nin elektrik borcunu sıfırlaması haberi üzerine kaleme alınmıştır.

                                           MEHMET AKYOL

Google+ WhatsApp