AHMET DAVUTOĞLU  VE YENİ PARTİ KURULUŞ ÇALIŞMALARI

AHMET DAVUTOĞLU VE YENİ PARTİ KURULUŞ ÇALIŞMALARI

TÜRK SİYASET SAHNESİNE İKİ YENİ PARTİNİN GELMESİ KESİNLİK KAZANDI • Çok önceden ben ikazımı yaparken bazı dostlar nazik söylemlerle ikazda bulunurken bazı troller de ağızlarını bozup çirkin ifadeler kullanarak AK Parti’nin çöküş yörüngesine doğru yol almasına katkı sağlamış oldular.

• Çok önceden ben ikazımı yaparken bazı dostlar nazik söylemlerle ikazda bulunurken bazı troller de ağızlarını bozup çirkin ifadeler kullanarak AK Parti’nin çöküş yörüngesine doğru yol almasına katkı sağlamış oldular. 

• Nihayetinde yol güzergahında aks kırıldı, tamirci aramaya başlandı. Ancak bazı çevreler AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerinde aldığı oy oranını göz önünde bulundurarak ümitsizliğe düşmenin anlamının olmadığını iddia ederler haklı olarak. ne var ki durum öyle bir vahamet arz ediyor ki bazı çözüm yolları bulunsa da AK Parti’nin tam anlamı ile eski kıvamında siyaset yapması hiç de kolay olmayacak. Şöyle ki;

Sayın Davutoğlu ve sayın Babacan partilerini kurmaları halinde ilk girecekleri seçimde her biri 5-6 puan alsalar ( ikisinin ortalaması ) 10-12 yapar ki, zaten yalın olarak % 35 civarında olan AK Parti’nin oyu % 25-30’lara düşer. 

İŞTE KURULACAK YENİ PARTİLER VE LİDERLERİ İLE İLGİLİ TAHMİN VE TAHLİLLERİM 

Ahmet Davutoğlu kervanını düzmüş görünüyor. Bu tahmin değil, bire ir görüştüğüm arkadaşlardan aldığım bilgiler. Mesela son yerel seçimler öncesinden daha eski zamanlarda AK Parti’nin il başkanlığını yapmış 60 ila 70 il başkanı sayın Ahmet Davutoğlu’nun yanında hazır kıtanın neferleri gibi kol bağlıyor. Bunula birlikte AK Parti’nin Genel merkez teşkilatlarında görev yapan önemli isimler, bir çok eski milletvekili, belediye başkanı, ilçe başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi görev almak üzere talimat bekliyor. 

Böyle bir teşkilatlanma düzeninin oluşumu elbette kolay değil. Ancak öyle bir sistem kurulmuş ki harekete geçmek üzere bekletilen ve çoğaldıkça çoğalması sağlanan kervan merkezden idare edilirken eski il başkanları kendi teşkilatlarında zamanla ve halen görev yapan AK Partilileri teker teker arayarak harekatın önemini anlatıyorlar. 

AHMET DAVUTOĞLU İYİ BİR TÜRK VE İYİ BİR MÜSLÜMAN


Sayın Davutoğlu’nu iyi tanıyan birisiyim. Başbakanlığı döneminde memleketi Taşkent’e gidip 4 yaşında yetim kaldıktan sonra Davutoğlu’nu büyüten halası ve tey
zesi başta olmak üzere hısım ve akrabaları ile görüştüm. Rahmetli babasının durumunu, nasıl faziletli bir insan olduğunu öğrendim. İstanbul’da ticaretle iştigal ederken kurduğu bir vakıf vasıtası ile memleketi Taşkent’e bir İmam Hatip Okulu yaptıracak kadar milliyetçi ve memleket sevdalısı bir insan olduğuna şahit oldum.

İstanbul’da vefat ettikten sonra ( vasiyeti üzerine ) Taşkent’te defnedildiğini öğrendim. Kabri başında dua ettim. Davutoğlu ile ilgili yaptığım araştırmalarım neticesinde şöyle bir fikir sahibi oldum; “ Ahmet Davutoğlu iyi ir Türk (Yörük ) ve iyi bir Müslüman.” Eşi hanımefendi ile ilgili yaptığım araştırmadan çıkan sonuç ise mükemmelin mükemmeli. 

DAVUTOĞLU İYİ BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?.. 


AK Parti’de önce danışmanlık, Dışişleri Bakanlığı , Genel Başkanlık ve Başbakanlık yapmış bir önemli isim Ahmet Davutoğlu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa aralıklarla görevlerinden alındı. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanlık görevinden alındıktan sonra Davutoğlu’nun sabır ve metanet göstermesi, birlik-beraberlikten söz etmesi bir süre şaşkınlık yarattı. Bu suskunluğun nedenini kimse bilemedi. Reisle sanki aralarında gizli bir pazarlık varmış gibi bir intiba zuhur etti. Ancak gelişmeler hiç de böyle olmadığını gösterdi. Davutoğlu belki de teşkilata şirin görünmek için sabretti, sustu sustu ve en nihayetinde siyaset güzergahını belirleyip yola çıktı. 

Ahmet Davutoğlu’nun partisinde yer alacaklar arasında AK Parti teşkilat mensuplarının varlığı tamam, parti de kurulur ama önemli olan parti genel başkanı olarak gerekli performansı gösterebilir mi?.. Bir de gerek hükümet medyası ve Erdoğan taraftarları Suriye ve Ortadoğu konusunu ön plana çıkarıp yıpratma cihetine gideceklerdir. Bu konu da bir ölçüde aşılır. Sayın Davutoğlu vereceği cevapları hazırlamıştır. Daha önemlisi, televizyon ekranlarında ve miting meydanlarında bir siyasi parti genel başkanı olarak gerekli performansı gösterebilecek mi?... 
Sayın Davutoğlu genel başkan olarak meydanlara çıktığında hitap etme koşullarını en iyi şekilde yerine getirir. Dolu dolu konuşacak kelime haznesinin de varlığından hiç şüphem yok. Mühim olan çevresini iyi teçhiz etmesinde. Özellikle siyaset uzmanlarından bir kadro oluşturup, genç ve orta yaşlılarla takviye ederse bu işin üstesinden gelir. 
Böyle bir tanzim gerçekleştirir, il ve ilçe teşkilatlarını kısa zamanda kurup, iki sene sonra yapılması muhtemel seçimlere girdiği takdirde AK Parti’den % 5 – 6 civarında oy alır. 


Bir avantajı daha hatırlatayım; seçimlerde partiler arası ittifak olduğundan baraj asma sorunu olmayacaktır. 
Ahmet Davutoğlu ve kuracağı parti ile ilgili olarak söyleyeceğim son söz; “ siyasi israf “ kimseye fayda getirmez. Meydanlarda ve politika platformunda bunun hesabını veremezler. Aynı düşüncenin insanları ve aynı yapıdaki siyasetçiler olarak Abdullah Gül-Ali Babacan ekibi ile bir araya gelip müzakere etmeleri en hayırlı ve en çıkar yol olacaktır.

 

Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu kimdir?

26 Şubat 1959'da Konya'da doğdu. Baba adı Mehmet Duran, anne adı Memnune'dir.

Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı.

Malezya International Islamic University'de çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümünü kurdu ve başkanlığını yürüttü. Doçentlik unvanını aldı ve Marmara Üniversitesinde öğretim üyesi oldu. Silahlı Kuvvetler ve Harp Akademilerinde ders verdi. Profesör olarak Beykent Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığının yanı sıra, Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atandı. Dış politika, uluslararası ilişkiler ve siyaset felsefesi alanlarında yayımlanmış eserleri bulunmaktadır.

24. Dönemde Konya Milletvekili seçildi. 60 ve 61. Hükümetlerde Dışişleri Bakanlığı yaptı.62. Hükümette Başbakanlık görevini yürüttü. 63. Hükümette ikinci defa Başbakanlık görevini üstlendi.

İngilizce, Almanca ve Arapça bilen Davutoğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...